Naxçıvan Muxtar Respublikasının 200-dən çox ümumtəhsil məktəbi arasında interaktiv dərs təşkil olunub
01.12.2017 10:14
AMEA Naxçıvan Bölməsində təşkil olunan “Klassik genetikanın əsasları” mövzusunda interaktiv dərsi muxtar respublikanın 203 ümumtəhsil məktəbinin şagirdləri izləyiblər.
İnteraktiv dərsi bölmənin Bioresurslar İnstitutunun əməkdaşı, aqrar elmlər üzrə elmlər doktoru Varis Quliyev aparıb.
Bildirilib ki, genetika irsiyyət və dəyişkənlik haqqında elmdir, irsi informasiyaların qorunub saxlanması və gələcək nəsillərə ötürülməsindən bəhs edir. Genetika biologiya fənləri arasında əsas yerlərdən birini tutur. Müasir genetika irsiyyət və dəyişkənlik hadisələrini zoologiya, botanika, seleksiya, bitkiçilik, heyvandarlıq kimi bioloji və digər sahələrin nailiyyətlərinə əsaslanaraq öyrənir. Genetik tədqiqatlar biologiyanın nəzəri sahəsini, habelə zootexnikanı, baytarlığı, kənd təsərrüfatı heyvanlarının seleksiyasını, bitkilərin seleksiya və toxumçuluğunu, tibbi xeyli zənginləşdirib. Virusları, bakteriyaları, göbələkləri, bitki və heyvan hüceyrələrini orqanizmdən kənar becərmək və onların nuklein turşularını öyrənmək, orqanizmlərin həyat fəaliyyəti prosesində genlərin təsirinin qanunauyğunluqlarını müəyyən etməyə imkan verir.
Varis Quliyev genetikanın inkişaf tarixi, tədqiqat üsulları, bu elm sahəsində işlədilən şərti işarələr, əsas genetik anlayışlar, eləcə də Q.Mendelin qanunları haqqında şagirdlərə ətraflı məlumat verib.

Interactive lesson for more than 200 secondary schools of the Nakhchivan Autonomous Republic organized
01.12.2017 10:14
ANAS Nakhchivan Division held interactive lesson on "Foundations of Classical Genetics" organized for 203 secondary schools of the Autonomous Republic.
Interactive lesson was conducted by employee of the Institute of Bioresources of the Division, Doctor of Agrarian Sciences Varis Guliyev.
It was noted that, genetics is a science that studies heredity and variability and narrates about the preservation of hereditary information and its transfer to future generations. Genetics occupies one of the main places among biological disciplines. Modern genetics studies heredity and variability, based on the achievements of zoology, botany, breeding, plant growing, livestock and other branches of biology. Genetic research has greatly enriched the theoretical spheres of biology, as well as zootechnics, veterinary science, selection of farm animals, plant breeding and medicine. Growing the cells of viruses, bacteria, fungi, plants and animals on the side and studying their nucleic acids makes it possible to establish the patterns of the influence of genes in the process of vital activity.
Varis Guliyev in detail informed the students about the history of development and methods of researching genetics, conventional signs used in this field of science, basic genetic terms, and G.Mendel's laws.