Naxçıvan Muxtar Respublikasının 200-dən çox ümumtəhsil məktəbi arasında interaktiv dərs təşkil olunub
01.12.2017 10:14
AMEA Naxçıvan Bölməsində təşkil olunan “Klassik genetikanın əsasları” mövzusunda interaktiv dərsi muxtar respublikanın 203 ümumtəhsil məktəbinin şagirdləri izləyiblər.
İnteraktiv dərsi bölmənin Bioresurslar İnstitutunun əməkdaşı, aqrar elmlər üzrə elmlər doktoru Varis Quliyev aparıb.
Bildirilib ki, genetika irsiyyət və dəyişkənlik haqqında elmdir, irsi informasiyaların qorunub saxlanması və gələcək nəsillərə ötürülməsindən bəhs edir. Genetika biologiya fənləri arasında əsas yerlərdən birini tutur. Müasir genetika irsiyyət və dəyişkənlik hadisələrini zoologiya, botanika, seleksiya, bitkiçilik, heyvandarlıq kimi bioloji və digər sahələrin nailiyyətlərinə əsaslanaraq öyrənir. Genetik tədqiqatlar biologiyanın nəzəri sahəsini, habelə zootexnikanı, baytarlığı, kənd təsərrüfatı heyvanlarının seleksiyasını, bitkilərin seleksiya və toxumçuluğunu, tibbi xeyli zənginləşdirib. Virusları, bakteriyaları, göbələkləri, bitki və heyvan hüceyrələrini orqanizmdən kənar becərmək və onların nuklein turşularını öyrənmək, orqanizmlərin həyat fəaliyyəti prosesində genlərin təsirinin qanunauyğunluqlarını müəyyən etməyə imkan verir.
Varis Quliyev genetikanın inkişaf tarixi, tədqiqat üsulları, bu elm sahəsində işlədilən şərti işarələr, əsas genetik anlayışlar, eləcə də Q.Mendelin qanunları haqqında şagirdlərə ətraflı məlumat verib.

Организован интерактивный урок для более 200 общеобразовательных школ Нахчыванской Автономной Республики
01.12.2017 10:14
В Нахчыванском отделении НАНА был организован интерактивный урок «Основы классической генетики» для 203 общеобразовательных школ автономной республики.
Интерактивный урок был проведен сотрудником Института биоресурсов  отделения, доктором аграрных наук Варисом Гулиевым.
Отмечалось, что генетика - это наука, изучающая наследственность и изменчивость и повествующая о сохранении наследственной информации и передаче ее грядущим поколениям. Генетика занимает одно из основных мест среди биологических дисциплин. Современная генетика изучает наследственность и изменчивость, основываясь на достижениях зоологии, ботаники, селекции, растениеводства, животноводства и других отраслей биологии. Генетические исследования значительно обогатили теоретические сферы биологии, а также зоотехнику, ветеринарию, селекцию сельскохозяйственных животных, селекцию растений и медицину. Выращивание клеток вирусов, бактерий, грибов, растений и животных в стороне и изучение их нуклеиновых кислот позволяет установить закономерности влияния генов в процессе жизнедеятельности.
Варис Гулиев подробно проинформировал учащихся об истории развития и методах исследования генетики, условных знаках, употребляемых в этой сфере науки, основных генетических терминах, а также законах Г.Менделя.