AMEA-nın Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu Lənkəran Dövlət Universiteti ilə əməkdaşlıq edəcək
AMEA-nın Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu ilə Lənkəran Dövlət Universiteti (LDU) arasında qarşılıqlı əməkdaşlıq haqqında müqavilə imzalanıb.
Sənədi LDU-nun rektoru vəzifəsini icra edən, professor Natiq İbrahimov və Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyev imzalayıblar.
Müqavilə Lənkəran Dövlət Universitetində mütəxəssis hazırlığının keyfiyyətini yüksəltmək, Lənkəran iqtisadi rayonunda torpaqların müasir vəziyyətini öyrənmək məqsədi daşıyır. Sənədə əsasən, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu Lənkəran bölgəsində dağ, dağətəyi, allüvial-hidromorf, antropogen-dəyişilmiş torpaqların xəritəsinin hazırlanmasında, regionda suvarma sularının müasir vəziyyətinin, keyfiyyət göstəricilərinin və suvarılan torpaqlara təsirinin öyrənilməsi işində LDU-ya yardımçı olacaq.

ANAS Institute of Soil Science and Agrochemistry to becooperate with Lankaran State University
A cooperation agreement was signed between ANAS Institute of Soil Science and Agrochemistry and the Lankaran State University (LSU).
The document was signed by Acting Rector of Leningrad State University, Professor Natig Ibragimov and Director of the Institute of Soil Science and Agrochemistry, corresponding member of ANAS Alovsat Guliev.
The  agreement aims to improve the quality of training specialists in the Lankaran State University, as well as to study the current state of land in the Lankaran economic region. According to the document, the Institute of Soil Science and Agrochemistry will assist LSU in preparing a soil map in the mountain, foothill, alluvial-hydromorphic territories, as well as studying the current state, the quality of irrigation water and their impact on irrigated areas in the region.