Elm Günü çərçivəsində İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda gənclərlə görüş keçirilib
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda 27 mart – Elm Günü çərçivəsində Bakı Dövlət Universitetinin Tətbiqi riyaziyyat və kibernetika fakültəsinin “SABAH” qruplarında kompüter elmləri ixtisası üzrə təhsil alan və hazırda institutda elmi-tədqiqat təcrübəsi keçən III kurs tələbələri və 225 nömrəli tam orta məktəbin şagirdləri ilə görüş keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev son illər ölkəmizdə elmin nüfuzunun yüksəldilməsi, elmi fəaliyyətin stimullaşdırılması istiqamətində görülən işlərdən danışıb. Akademik R.Əliquliyev Prezident İlham Əliyevin Azərbaycan Respublikasında “Elm günü”nün təsis edilməsi haqqında” 2018-ci il 9 aprel tarixli Sərəncamını xatırladaraq, bu əlamətdar günü müxtəlif qurumların öz fəaliyyət istiqamətinə uyğun olaraq qeyd etdiyini diqqətə çatdırıb.
Alim AMEA-nın ölkəmizdə ziyalı potensialının artırılması, mühüm elmi nailiyyətlərin əldə olunması işinə mühüm töhfələr verdiyini qeyd edib, dövlət proqramlarının icrasında akademiyanın mühüm vəzifələrin əsas daşıyıcılarından biri kimi yaxından iştirak etdiyini vurğulayıb.
R.Əliquliyev elmə marağı olan gənclərin yetişdirilməsində AMEA-nın geniş imkanlara malik olduğunu söyləyib, rəhbərlik etdiyi institutda gənc tədqiqatçıların beynəlxalq səviyyədə elmi araşdırmalar aparmaları üçün onlara hər cür şərait yaradıldığını qeyd edib.
Sonra institutun gənc alim və mütəxəssisləri arasında Elm Günü ilə əlaqədar elan edilmiş müsabiqənin qalibləri mükafatlandırılıb.
Daha sonra şagirdlər institutun “AzScienceNet” elm kompüter şəbəkəsi, şəbəkənin Data Mərkəzi, Tədris-İnnovasiya Mərkəzi, Distant Tədris Mərkəzi, Multimedia Mərkəzinin nəzdində fəaliyyət göstərən “İnformasiya Texnologiyaları” nəşriyyatının fəaliyyəti və burada 3D-printerin iş prinsipi ilə yaxından tanış olublar. Onlara bu bölmələrin imkanları, görülən işlər haqqında məlumat veriblər.

On March 27 - "Science Day" at the Institute of Information Technology of ANAS, a meeting with III-year students studying at Computer Science in SABAH groups of Applied Mathematics and Cybernetics faculty of Baku State University and currently conducting a scientific-research experience at the institute and pupils of school № 225 was held.
Opening the event, academician-secretary of ANAS, academician Rasim Alguliyev said that, in recent years, a number of state measures have been implemented in order to increase the influence of science in our country, increase the importance of science in society and stimulate scientific activity. The Director of the Institute recalled President Ilham Aliyev's Order on the establishment of the "Science Day" in the Republic of Azerbaijan on 9 April 2018, pointing out that this remarkable day was celebrated by different organizations in line with their activities. The academician noted that the organization of the "Open Door" day for students and pupils in scientific institutions and organizations of ANAS is also planned to be held today. The scientist said that the purpose of the meeting with the students and pupils was to increase the interest in science and to raise the level of knowledge and skills.
R.Alguliyev noted that ANAS contributed significantly to the development of the intellectual potential of our country, integration into world science and achievement of important scientific achievements and emphasized that the academy was closely involved as one of the main carriers of important tasks in the implementation of all state programs on the development of Azerbaijan.
Afterward, the award ceremony for the competition announced on March 27 - "Science Day" was held among young scientists and specialists of the institute.
Later, the students got closely acquainted with the AzScienceNet NREN, Data Center, Training Innovation Center, Distant Learning Center, Information Technology Publishing House and 3D-printer's work principles and they were informed about the capabilities of these departments.