AMEA-nın Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda 31 Mart – Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü ilə bağlı anım tədbiri keçirilib.
Əvvəlcə soyqırım qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbiri institutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyev açaraq 1918-ci il 31 mart soyqırımının Azərbaycan xalqının tarixində ən qanlı faciələrdən biri olduğunu söyləyib. O, soyqırım zamanı erməni quldur dəstələrinin Bakıda 20, Şamaxıda 7, Qubada isə 6 min nəfəri vəhşicəsinə qətlə yetirdiyini, eyni zamanda tarixi mədəniyyət abidələrini dağıtdığını, məscidləri yandırdığını bildirib.
Ə.Quliyev ümummilli lider Heydər Əliyevin 26 mart 1998-ci il tarixli Sərəncamı ilə mart hadisələrinin Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü kimi qeyd olunduğunu diqqətə çatdırıb.

Памятное мероприятие в связи с 31 марта - Днем геноцида азербайджанцев состоялось в Институте почвоведения и агрохимии НАНА.
Директор института, член-корреспондент НАНА Аловсат Гулиев заявил, что геноцид 31 марта 1918 года был одной из самых кровавых трагедий в истории азербайджанского народа. В марте 1918 года в результате геноцида, совершенного армянскими дашнаками в Баку, Губе, Карабахе, Шамахе, Кюрдамире, Сальяне, Ленкоране и других регионах Азербайджана, были убиты десятки тысяч мирных азербайджанцев
В Указе «О геноциде азербайджанцев», подписанном общенациональным лидером Гейдаром Алиевым 26 марта 1998 года, этим событиям была дана политическая оценка, и впервые было официально заявлено о геноциде, совершенном армянами против нашего народа.