AMEA İqtisadiyyat İnstitutunda 2019-2021-ci illərdə yerinə yetiriləcək elmi-tədqiqat plan işlərinin müzakirəsinə həsr olunmuş iclas keçirilib.
Tədbirdə institutun direktoru, professor Nazim Müzəffərli rəhbərlik etdiyi elmi müəssisənin 1958-ci il aprelin 14-də Azərbaycan SSR Nazirlər Sovetinin qərarı ilə yaradıldığını və bunu əsas götürərək aprelin 14-nün “İnstitut Günü” elan olunduğunu deyib.
Sonra institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru Allahyar Muradov 2019-2021-ci illərdə yerinə yetiriləcək elmi-tədqiqat plan işləri haqqında təqdimatla çıxış edib. O, “Azərbaycanın sosial-iqtisadi inkişafı və beynəlxalq müqayisəli reytinqlərdə mövqeyinin daha da yaxşılaşdırılması istiqamətləri (2019-2021-ci illər)” mövzusunda aparılacaq tədqiqatlar barədə geniş məlumat verib.
Digər çıxış edənlər beynəlxalq müqayisəli reytinqlər və onlarda ölkəmizin mövqeyinin daha da yaxşılaşdırılmasının əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Daha sonra elmi-tədqiqat plan işləri ətrafında müzakirələr aparılıb.
Qeyd edək ki, İqtisadiyyat İnstitutu direktorunun əmrinə əsasən hər il aprelin 14-ü burada “İnstitut Günü” kimi qeyd olunacaq, bununla bağlı müxtəlif tədbirlər keçiriləcək, işində xüsusi fərqlənən əməkdaşlar mükafatlandırılacaq.

В Институте экономики Национальной Академии Наук Азербайджана состоялось совещание, посвященное обсуждению научно-исследовательских работ на 2019-2021 года.
Директор института профессор Назим Музаффарли сообщил, что возглавляемое им научное учреждение было создано 14 апреля 1958 года по решению Совета министров Азербайджанской ССР, а 14 апреля объявлен "Днем института".
В свою очередь заместитель директора института по научным вопросам, доктор философии по экономическим наукам, Аллахъяр Мурадов выступил с докладом о научно-исследовательском плане, который должен быть реализован в 2019-2021 годах.
Другие выступавшие подчеркнули международные сравнительные рейтинги и важность дальнейшего улучшения положения страны. Затем были проведены обсуждения по представленному плану.
Отметим, что, согласно распоряжению директора Института экономики, каждый год 14 апреля здесь будет отмечаться как «День института», в связи с этим будут проводиться различные мероприятия, и сотрудники, отличившиеся своей работой, будут вознаграждены.