Aşqarlar Kimyası İnstitutunun strukturu təkmilləşib
Tədbirdə institutun direktoru, akademik Vaqif Fərzəliyev “Azərbaycan Respublikasında bir sıra dövlət orqanlarının strukturunun optimallaşdırılması və idarə edilməsinin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında” ölkə Prezidentinin 2019-cu il 17 yanvar tarixli Fərmanının akademiyanın hər bir elmi müəssisəsi kimi AKİ-nin də qarşısında yeni məqsəd və vəzifələr qoyduğunu qeyd edib. Bildirib ki, bu məsələ elmi şuranın əvvəlki iclaslarında müzakirə olunub və institutun fəaliyyətinin daha da genişləndirilməsi, tətbiqi işlərin aparılması üçün mövcud strukturun təkmilləşdirilməsi, idarəetmənin optimallaşması məqsədilə müasir tələblərə cavab verməyən şöbə və laboratoriyaların birləşdirilməsi qərara alınıb.
Tədbirdə Motor yağlarına yuyucu-dispersləşdirici aşqarlar laboratoriyasının Motor yağlarına çoxfunksiyalı aşqarlar laboratoriyasına birləşdirilməsi və Aşqarların texnologiyası laboratoriyasının ləğv edilərək Kadr potensialının aşqarların sintezi və təsir mexanizminin nəzəri əsasları, patent tədqiqatları və aşqarlar kimyası sahəsində elmi işlərin proqnozlaşdırılması laboratoriyasında yerləşdirilməsini nəzərdə tutan yeni struktur təsdiq olunub.
İclasda institutun doktorantları İradə Rzayeva, Həyat Əliyeva və Rəhimə Məmmədovanın attestasiyası məsələsi nəzərdən keçirilib, onların ötən birillik fəaliyyəti qənaətbəxş hesab olunub.
Elmi şura institutun direktoru, akademik Vaqif Fərzəliyevin 80 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında da qərar qəbul edib.

The structure of ANAS Institute of Chemistry of Additives has been improved
Director of the Institute, academician Vagif Farzaliyev noted that, Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated January 17, 2019 “On additional measures to optimize the structure of a number of state bodies in the Republic of Azerbaijan and improve their management” set new tasks and goals for ANAS Institute of Chemistry of Additives, as well as for each scientific institution.
He noted that, this issue was discussed at the previous meeting of the academic council, and it was decided to combine departments and laboratories that would not meet modern requirements in order to further expand the activities of the institute and improve the existing structure to optimize management.
As a result, a number of laboratories were eliminated, a new structure was approved. At the meeting, the attestation of doctoral candidates Irada Rzayeva, Khayat Aliyeva and Rahima Mamedova was reviewed, and their last year activity was accepted.
The Scientific Council decided to hold the 80th anniversary of the Director of the Institute, academician Vagif Farzaliev.