Şəki Regional Elmi Mərkəzinin əməkdaşları Gürcüstanda beynəlxalq konfransda iştirak ediblər
AMEA Şəki Regional Elmi Mərkəzinin (ŞREM) əməkdaşları aprelin 7-dən 12-dək Gürcüstanın Batumi şəhərində keçirilən “İpəkçiliyin qorunması və bərpasına dəvət – problemlər və perspektivlər – SERİVİVAL-2019” tədbiri çərçivəsində Qara dəniz, Xəzər dənizi və Mərkəzi Asiya İpək Assosiasiyasının (BACSA) 9-cu beynəlxalq konfransında iştirak ediblər.
Gürcüstanın Kənd Təsərrüfatı Elmləri Akademiyasının, Acarıstan Muxtar Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin və BACSA-ya üzv dövlətlərin nümayəndələrinin iştirak etdiyi tədbirdə Qara dəniz, Xəzər dənizi və Mərkəzi Asiya regionlarında ipəkçiliyin inkişafına dair məsələlər müzakirə edilib. Konfransda ipəkdən qeyri-toxuculuq – smart materiallar alınması perspektivləri və texnologiyalarına, ipək müəssisələrinin və ticarətinin inkişafına həsr olunmuş məruzələr dinlənilib.
Beynəlxalq tədbirdə ŞREM-in direktoru, BACSA-nın Azərbaycan üzrə əlaqələndiricisi, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yusif Şükürlü və mərkəzin elmi işçisi Zərintac Şükürovanın “Fibroin sapın fizetinlə boyanmasının bütün üç mərhələsində fizetin molekullarının sapa diffuziyası kinetikası”, ŞREM-in Tut ipəkqurdunun seleksiyası şöbəsinin rəhbəri, b.ü.f.d. Qüdrət Bəkirov və Z.Şükürovanın “Yeni ipəkqurdu cins və hibridlərinin seleksiyası”, “Ekoloji cəhətdən təmiz və davamlıqlı tut bitkisi növlərini müəyyən etmək üçün istehsalat təcrübələrinin nəticələri” adlı təqdimatları dinlənilib.
Diqqətə çatdırılıb ki, dünyada ipəkçiliklə məşğul olan 40-dan çox ölkənin 90 faizi hazırda bu istehsal sahəsini qoruyub saxlamağa çalışır. Bu ölkələrdən yalnız bəzilərində ipəkçiliyin dirçəldilməsinə səylər göstərilir. Hətta dünyanın ən böyük barama istehsalçıları olan Çin, Hindistan, Özbəkistan kimi ölkələrdə belə ipəkçilik fəaliyyətinin qismən və ya tamamilə dayandırılması prosesi gedir. Əgər bu istehsal sahəsinə diqqət gücləndirilməsə, dünyanın bir çox regionlarında ipəkçilik tamamilə yox ola bilər. Məhz ona görə də konfransın əsas mövzusu tut tinginin əkininə, ipəkqurdu yetişdirilməsinə, barama və ipək istehsalına, ipəkqurdu və yem bitkilərinin patologiyalarına, damazlıq və bakteriologiya sahəsində tədqiqatlara həsr olunub.
Konfransın gündəliyinə uyğun olaraq, iştirakçılar Batuminin məşhur “Botanika bağı”na ekskursiya edib, bağdakı nadir tropik və subtropik bitkilərlə tanış olublar.

Сотрудники Шекинского регионального научного центра приняли участие в международной конференции в Грузии
Сотрудники Шекинского регионального научного центра Национальной академии наук (НАНА) приняли участие в проведенной 7-12 апреля девятой международной конференции «BACSA» в рамках «Приглашения на защиту и реабилитацию тутового шелкопряда - проблемы и перспективы - SERIVIVAL-2019» в Батуми, Грузии.
Конференция была посвящена развитию шелководства в регионах Черного моря, Каспийского моря и Центральной Азии, в которой приняли участие представители Академии сельскохозяйственных наук Грузии, представители Министерства сельского хозяйства Аджарской Автономной Республики и члены BACSA.
В ходе мероприятия были заслушаны доклады директора центра, координатора BACSA по Азербайджану, доктора философии по физико-математическим наукам, доцента Юсифа Шукюрлю и научной сотрудницы центра Заринтадж Шукюровой, Заведующего отделом центра, д.ф.п.б. Гудрата Бакирова и Заринтадж Шукюровой.
Было отмечено, что 90% более чем 40 стран мира, занимающихся шелководством, в настоящее время пытаются сохранить эту производственную сферу. Только некоторые из этих стран прилагают усилия для улучшения шелководства. Даже в таких странах, как Китай, Индия и Узбекистан, являющиеся крупнейшими в мире производителями коконов, происходит частичное или полное прекращение деятельности по производству шелка. На конференции был представлен широкий спектр шелковых нетканых текстильных изделий, включая перспективы и технологии для смарт материалов, доклады о шелковой промышленности и развитии торговли.
Согласно повестке дня конференции, участники посетили знаменитый ботанический сад Батуми и ознакомились с редкими тропическими и субтропическими растениями