Şəki Regional Elmi Mərkəzinin əməkdaşları Gürcüstanda beynəlxalq konfransda iştirak ediblər
AMEA Şəki Regional Elmi Mərkəzinin (ŞREM) əməkdaşları aprelin 7-dən 12-dək Gürcüstanın Batumi şəhərində keçirilən “İpəkçiliyin qorunması və bərpasına dəvət – problemlər və perspektivlər – SERİVİVAL-2019” tədbiri çərçivəsində Qara dəniz, Xəzər dənizi və Mərkəzi Asiya İpək Assosiasiyasının (BACSA) 9-cu beynəlxalq konfransında iştirak ediblər.
Gürcüstanın Kənd Təsərrüfatı Elmləri Akademiyasının, Acarıstan Muxtar Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin və BACSA-ya üzv dövlətlərin nümayəndələrinin iştirak etdiyi tədbirdə Qara dəniz, Xəzər dənizi və Mərkəzi Asiya regionlarında ipəkçiliyin inkişafına dair məsələlər müzakirə edilib. Konfransda ipəkdən qeyri-toxuculuq – smart materiallar alınması perspektivləri və texnologiyalarına, ipək müəssisələrinin və ticarətinin inkişafına həsr olunmuş məruzələr dinlənilib.
Beynəlxalq tədbirdə ŞREM-in direktoru, BACSA-nın Azərbaycan üzrə əlaqələndiricisi, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yusif Şükürlü və mərkəzin elmi işçisi Zərintac Şükürovanın “Fibroin sapın fizetinlə boyanmasının bütün üç mərhələsində fizetin molekullarının sapa diffuziyası kinetikası”, ŞREM-in Tut ipəkqurdunun seleksiyası şöbəsinin rəhbəri, b.ü.f.d. Qüdrət Bəkirov və Z.Şükürovanın “Yeni ipəkqurdu cins və hibridlərinin seleksiyası”, “Ekoloji cəhətdən təmiz və davamlıqlı tut bitkisi növlərini müəyyən etmək üçün istehsalat təcrübələrinin nəticələri” adlı təqdimatları dinlənilib.
Diqqətə çatdırılıb ki, dünyada ipəkçiliklə məşğul olan 40-dan çox ölkənin 90 faizi hazırda bu istehsal sahəsini qoruyub saxlamağa çalışır. Bu ölkələrdən yalnız bəzilərində ipəkçiliyin dirçəldilməsinə səylər göstərilir. Hətta dünyanın ən böyük barama istehsalçıları olan Çin, Hindistan, Özbəkistan kimi ölkələrdə belə ipəkçilik fəaliyyətinin qismən və ya tamamilə dayandırılması prosesi gedir. Əgər bu istehsal sahəsinə diqqət gücləndirilməsə, dünyanın bir çox regionlarında ipəkçilik tamamilə yox ola bilər. Məhz ona görə də konfransın əsas mövzusu tut tinginin əkininə, ipəkqurdu yetişdirilməsinə, barama və ipək istehsalına, ipəkqurdu və yem bitkilərinin patologiyalarına, damazlıq və bakteriologiya sahəsində tədqiqatlara həsr olunub.
Konfransın gündəliyinə uyğun olaraq, iştirakçılar Batuminin məşhur “Botanika bağı”na ekskursiya edib, bağdakı nadir tropik və subtropik bitkilərlə tanış olublar.

Employees of the Shaki Regional Scientific Center attended the international conference in Georgia
Employees of the Shaki Regional Scientific Center (SRSC) of the National Academy of Sciences will participate in the 9th international conference of The Black, Caspian Seas and Central Asia Silk Association (BACSA)) within the framework of the event "Invitation to protection and rehabilitation of Silk Road - Challenges and Prospects - SERIVIVAL 2019" held in Batumi on April 7-12.
The conference focused on the development of silkworm breeding in the Black Sea, Caspian Sea and Central Asia regions, where the representatives of the Georgian Academy of Agricultural Sciences, representatives of the Ministry of Agriculture of the Ajarian Autonomous Republic and members of BACSA attended the meeting.
The event was attended by SRSC Director, BACSA Coordinator for Azerbaijan, Doctor of Philosophy in Physics and mathematics, Associate Professor Yusif Shukurlu and Center Researcher Zarintaj Shukurova made presentation at the meeting.
It was noted that 90% of more than 40 countries in the world engaged in silk production are currently trying to maintain this production area. Therefore, the main theme of the conference is devoted to the cultivation of silkworm breeding, silkworm and silk production, silkworm and fodder pathology, breeding and bacteriology research. The conference featured a wide range of silk non-woven textile products, including perspectives and technologies for smart materials, reports on silk industry and trade development.
According to the agenda of the conference, the participants were excited to visit the famous Botanical Garden of Batumi and familiarize with rare tropical and subtropical plants in the garden.