AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunda ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 96-cı ildönümünə həsr olunan tədbir keçirilib.
Tədbir çərçivəsində ümummilli liderin həyat və fəaliyyətini əks etdirən kitablardan ibarət sərgi də təşkil olunub.
Əvvəlcə ulu öndərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbiri AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Teymur Kərimli açaraq görkəmli dövlət xadiminin Azərbaycanın siyasi və iqtisadi cəhətdən güclənməsində göstərdiyi xidmətlərdən danışıb. Bildirib ki, ulu öndər Heydər Əliyev bütün fəaliyyəti dövründə elm və təhsilin inkişafına da xüsusi qayğı ilə yanaşıb.
Sonra institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, filologiya üzrə elmlər doktoru, professor Paşa Kərimov, müəssisənin elmi katibi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əzizağa Nəcəfov və filologiya üzrə elmlər doktoru Kamandar Şərifov çıxış edərək ümummilli liderin Azərbaycan elminə, elm adamlarına göstərdiyi diqqət və qayğıdan, eləcə də onun uzaqgörən siyasətinin nəticələrindən danışıblar.
Tədbirdə, həmçinin Əlyazmalar İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aytən Quliyeva “Ümummilli lider Heydər Əliyev və gənclər siyasəti” mövzusunda məruzəsində ulu öndərin yürütdüyü gənclər siyasətinin prioritet istiqamətlərindən bəhs edib.

В Институте рукописей им. Мухаммеда Физули НАНА прошло мероприятие, посвященное 96-летию со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева.
В рамках мероприятия была организована выставка книг, отражающих жизнь и деятельность Гейдара Алиева.
Открывший мероприятие академик-секретарь Отделения гуманитарных наук НАНА, директор института, академик Теймур Каримли рассказал о заслугах выдающегося государственного деятеля в политическом и экономическом укреплении Азербайджана. Он отметил, что Гейдар Алиев уделял особое внимание развитию науки и образования в период его пребывания в должности.
Также о заслугах Г. Алиева рассказали в своих выступлениях заместитель директора института, доктор филологических наук, профессор Паша Каримов, ученый секретарь института, д.ф.п.ф., доцент Азизага Наджафов и доктор филологических наук Камандар Шарифов.
Председатель Совета молодых ученых и специалистов Института рукописей, д.ф.п.ф. Айтен Гулиева рассказала о приоритетных направлениях молодежной политики, проведенной великим лидером в своем докладе «Общенациональный лидер Гейдар Алиев и молодежная политика».