AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunda ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 96-cı ildönümünə həsr olunan tədbir keçirilib.
Tədbir çərçivəsində ümummilli liderin həyat və fəaliyyətini əks etdirən kitablardan ibarət sərgi də təşkil olunub.
Əvvəlcə ulu öndərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbiri AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Teymur Kərimli açaraq görkəmli dövlət xadiminin Azərbaycanın siyasi və iqtisadi cəhətdən güclənməsində göstərdiyi xidmətlərdən danışıb. Bildirib ki, ulu öndər Heydər Əliyev bütün fəaliyyəti dövründə elm və təhsilin inkişafına da xüsusi qayğı ilə yanaşıb.
Sonra institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, filologiya üzrə elmlər doktoru, professor Paşa Kərimov, müəssisənin elmi katibi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əzizağa Nəcəfov və filologiya üzrə elmlər doktoru Kamandar Şərifov çıxış edərək ümummilli liderin Azərbaycan elminə, elm adamlarına göstərdiyi diqqət və qayğıdan, eləcə də onun uzaqgörən siyasətinin nəticələrindən danışıblar.
Tədbirdə, həmçinin Əlyazmalar İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aytən Quliyeva “Ümummilli lider Heydər Əliyev və gənclər siyasəti” mövzusunda məruzəsində ulu öndərin yürütdüyü gənclər siyasətinin prioritet istiqamətlərindən bəhs edib.

ANAS Institute of Manuscripts named after Mohammed Fuzuli hosted an event dedicated to the 96th anniversary of the national leader Heydar Aliyev.
An exhibition of books reflecting the life and activity of the national leader was also organized within the event.
Firstly, the memory of the great leader was remembered with a minute of silence.
The event was opened by Academician-Secretary of the Department of Humanitarian Sciences of ANAS, Director of the Institute, academician Teymur Karimli and spoke about the services rendered by prominent statesman in the political and economic development of Azerbaijan. He noted that the great leader Heydar Aliyev paid special attention to the development of science and education during his tenure.
Doctor of Philology, Associate Professor Azizaga Najafov and Doctor of Philology Kamandar Sharifov delivered speeches at the event, addressing the attention and care shown by the national leader to Azerbaijani science, scientists, as well as the results of his far-sighted policy.
Head of the Young Scientists and Specialists Council of the Institute of Manuscripts, PhD in Philology Ayten Guliyeva spoke about the priority directions of the youth policy conducted by the great leader in her report on "National Leader Heydar Aliyev and Youth Policy".