Mayın 14-də Çinin paytaxtı Pekində “Çin və Azərbaycan tərəfdaşlığı: yeni imkanlar və çağırışlar” mövzusunda beynəlxalq forum keçirilib. Tədbirin təşkilatçıları Çin Sosial Elmlər Akademiyası (ÇSEA) və AMEA-dır.
Beynəlxalq forumda çinli alimlərlə yanaşı, AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəhbəri, b.ü.f.d., dosent Esmira Əlirzayeva, İqtisadiyyat İnstitutunun direktoru, professor Nazim İmanov, institutun elmi katibi, i.ü.f.d., dosent Rəsmiyyə Abdullayeva, şöbə müdiri, i.ü.f.d. Leyli Allahverdiyeva və aparıcı elmi işçi, dosent Aqil Eyvazov iştirak ediblər.
Tədbirdə Çin və Azərbaycan arasında iqtisadiyyat sahəsində tərəfdaşlıq, yeni imkanlar, elm sahəsində əlaqələrin daha da genişləndirilməsi məsələləri üzrə müzakirələr aparılıb.
Forumda Nazim İmanov “Ölkələrin iqtisadi modellər üzrə təsnifləşdirilməsi”, Rəsmiyyə Abdullayeva “Azərbaycanda sosial müdafiə sisteminin dövlət tənzimlənməsi”, Leyli Allahverdiyeva “Şəbəkə hazırlığı indeksi: xarici ticarətin liberallıq dərəcəsindən asılılığı və iqtisadi əhəmiyyəti”, Aqil Eyvazov isə “Azərbaycanda iqtisadi islahatlar, biznes mühiti və investisiya imkanları” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.

An international forum on "China and Azerbaijan's Partnership: New Opportunities and Challenges" was held in Beijing, capital of China on May 14. The organizers of the event are Chinese Academy of Social Sciences (CASS) and ANAS.
President of ANAS, academician Akif Alizadeh, vice-president of ANAS, academician Isa Habibbeyli, head of International Relations Department of ANAS Presidium, Ph.D. in biology, Associate Professor Esmira Alirzayeva, Director of Institute of Economy, Professor Nazim Imanov, scientific secretary of the institute, PhD in economy Rasmiyya Abdullayeva, department chief, PhD in economy Leyli Allahverdiyeva and leading researcher, assistant professor Agil Eyvazov attended the forum.
Discussions were held on the issues of partnership between China and Azerbaijan in the field of economy, new opportunities and further expansion of cooperation in the field of science.
Nazim Imanov, Rasmiyya Abdullayeva, Leyli Allahverdiyeva and Agil Eyvazov made reports at the event.