Mayın 14-də Çinin paytaxtı Pekində “Çin və Azərbaycan tərəfdaşlığı: yeni imkanlar və çağırışlar” mövzusunda beynəlxalq forum keçirilib. Tədbirin təşkilatçıları Çin Sosial Elmlər Akademiyası (ÇSEA) və AMEA-dır.
Beynəlxalq forumda çinli alimlərlə yanaşı, AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəhbəri, b.ü.f.d., dosent Esmira Əlirzayeva, İqtisadiyyat İnstitutunun direktoru, professor Nazim İmanov, institutun elmi katibi, i.ü.f.d., dosent Rəsmiyyə Abdullayeva, şöbə müdiri, i.ü.f.d. Leyli Allahverdiyeva və aparıcı elmi işçi, dosent Aqil Eyvazov iştirak ediblər.
Tədbirdə Çin və Azərbaycan arasında iqtisadiyyat sahəsində tərəfdaşlıq, yeni imkanlar, elm sahəsində əlaqələrin daha da genişləndirilməsi məsələləri üzrə müzakirələr aparılıb.
Forumda Nazim İmanov “Ölkələrin iqtisadi modellər üzrə təsnifləşdirilməsi”, Rəsmiyyə Abdullayeva “Azərbaycanda sosial müdafiə sisteminin dövlət tənzimlənməsi”, Leyli Allahverdiyeva “Şəbəkə hazırlığı indeksi: xarici ticarətin liberallıq dərəcəsindən asılılığı və iqtisadi əhəmiyyəti”, Aqil Eyvazov isə “Azərbaycanda iqtisadi islahatlar, biznes mühiti və investisiya imkanları” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.

14 мая в Пекине состоялся международный форум «Партнерство Китая и Азербайджана: новые возможности и вызовы», организаторами которого выступили Китайская академия социальных наук (КАСН) и Национальная Академия наук Азербайджана (НАНА).
Помимо китайских ученых, в международном форуме приняли участие президент НАНА, академик Акиф Ализаде, вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли, руководитель Управления международных связей Президиума НАНА, д.ф.п.б., доцент Эсмира Алирзаева, директор Института экономики, профессор Назим Иманов, ученый секретарь института, д.ф.п.э., доцент Расмия Абдуллаева, заведующая отделом, д.ф.п.э. Лейли Аллахвердиева и ведущий научный сотрудник, доцент Агиль Эйвазов.
В ходе конференции были обсуждены вопросы партнёрства в сфере экономики между Китаем и Азербайджаном, новые возможности, а также укрепление связей в области науки.
На форуме с докладом на тему «Классификация стран по экономическим моделям» выступил Назим Иманов, также Расмия Абдуллаева выступила на тему «Государственное регулирование системы социальной защиты в Азербайджане», Лейли Аллахведиева не тему «Индекс готовности сети: зависимость внешней торговли от степени либерализма и ее экономическое значение», Агиль Эйвазов же в свою очередь представил доклад на тему «Экономические реформы, бизнес-среда и инвестиционные возможности в Азербайджане».