Mayın 18-də Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyini üç mindən çox insan ziyarət edib
Hər bir xalqın, millətin əsrlərboyu təfəkküründən süzülüb gələn hikmət, mədəniyyət sərvətini, tarix salnaməsini göz bəbəyi kimi qoruyan, sevgi ilə tanıdan məbədlərdir muzeylər... Ölkə tarixinin, soykökünün layiqincə yaşadılması üçün məhz muzey mirasının vacib olduğunu anlayan Beynəlxalq Muzeylər Şurası (ICOM) 1977-ci ildə mayın 18-ni Beynəlxalq Muzeylər Günü elan edib. Səksən ildir ki, ustad Nizaminin adı ilə Bakı şəhərinin ən gözəl guşəsində yerləşən Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyi xalqının bənzərsiz maddi, mənəvi sərvətini, əsrlərdən yol alıb gəlmiş mütəfəkkir, irfan, söz mirasını yaşadır və nəsillərə çatdırır. Mayın 18-də Beynəlxalq Muzeylər Günü münasibətilə Ədəbiyyat Muzeyində “Açıq qapı” günü keçirilib.
Gün ərzində bu elm və mədəniyyət ocağını 3482 insan ziyarət edib. Muzeyin əməkdaşları tamaşaçıları qarşılayaraq, onları ədəbiyyat və mədəniyyət dünyamızla tanış ediblər. Muzeyi orta məktəb şagirdləri, ali məktəblərin müəllim və tələbələri, əcnəbi qonaqlar ziyarət ediblər. Onlara Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndələri, muzeyin eksponatları, mühüm ədəbi faktlar barədə ətraflı məlumat verilib.
Aksiya vətəndaşların Azərbaycanın milli-mənəvi irsi ilə tanışlığına və cəmiyyətin mədəni maarifləndirilməsində muzeylərin rolunun dəstəklənməsinə yönəlib.
Beynəlxalq Muzeylər Günü münasibətilə AMEA-nın Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin Sergey Yesenin adına Rusiya-Azərbaycan ədəbi əlaqələr mərkəzində də “Açıq qapı” günü təşkil olunub. Gün ərzində muzey mərkəzini çox sayda insan ziyarət edib.

Международный совет музеев (ICOM) объявил 18 мая Международным днем музеев в мае 1977 года. На протяжении более восьмидесяти лет Национальный музей азербайджанской литературы, носящий имя великого мастера Низами, и расположенный в самом красивом уголке города Баку, передает обществу уникальное материальное и духовное богатство своего народа. 18 мая по случаю Международного дня музеев в Музее литературы прошел «День открытых дверей».
В течение дня 3482 человека посетили этот научно-культурный центр. Сотрудники музея знакомили посетителей с нашим миром литературы и культуры. Музей посетили ученики средних школ, преподаватели и студенты вузов, а также иностранные гости. Им была предоставлена подробная информация о выдающихся представителях азербайджанской литературы, музейных экспонатах и важных литературных фактах.
Акция направлена на ознакомление граждан с национально-духовным наследием Азербайджана и поддержку роли музеев в культурном просвещении общества.
По случаю Международного дня музеев в Центре русско-азербайджанских литературных связей имени Сергея Есенина Национального музея азербайджанской литературы НАНА был организован День открытых дверей.