Ölkəmizdə səfərdə olan Rusiya Elmlər Akademiyasının (REA) prezidenti, akademik Aleksandr Sergeyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin Milli Onkologiya Mərkəzində (MOM) olub.
Görüşdə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov, Q.V.Plexanov adına RİU-nin Hüquqi Tədqiqatlar və Regional İnteqrasiya İnstitutunun direktoru, professor Rəşad Qurbanov, Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəisi, b.ü.f.d., dosent Esmira Əlirzayeva və digər məsul şəxslər iştirak ediblər.
Öncə Milli Onkologiya Mərkəzinin baş direktoru, akademik Cəmil Əliyev qonaqlara rəhbərlik etdiyi qurumun klinik-elmi fəaliyyəti haqqında məlumat verib. Bildirib ki, böyük elmi potensialı və müasir maddi-texniki bazası olan bu müəssisə təkcə onkologiya sahəsində deyil, həm də aidiyyatı olan elmlərlə birgə tədqiqatlarda iştirak edir.
Akademik C.Əliyev nümayəndə heyətinə MOM-un yeni istifadəyə verilmiş korpusu, burada quraşdırılmış müasir avadanlıqlar barədə məlumat verib. Həmçinin ölkə əhalisinin müraciət etdiyi əsas onkoloji problemlər və müalicə üsullarından danışıb. Qeyd edib ki, güclü kadr potensialına malik olan MOM-u artıq dünyanın aparıcı onkoloji mərkəzləri ilə müqayisə etmək olar.
Prezident İlham Əliyevin səhiyyənin inkişafına göstərdiyi diqqət və qayğıdan danışan baş direktor bildirib ki, əvvəllər Azərbaycanda onkoloji xəstəliklər sistematik araşdırılmırdı. Lakin son dövrlərdə Azərbaycanın birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın da səyi nəticəsində bu istiqamətdə ciddi uğurlar əldə edilib, müasir, ixtisaslaşmış və mühüm müalicə ocağı olan Uşaq Onkoloji Klinikası yaradılıb.
Alim Azərbaycanda bu gün rus dilində tədrisin böyük əhəmiyyətə malik olduğunu qeyd edərək ölkəmizdə son dövrlər yeni rusdilli təhsil müəssisələrinin fəaliyyətə başladığını deyib. O, Moskva Dövlət Universitetinin və M.Seçenov adına Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetinin Azərbaycandakı fəaliyyətlərini yüksək qiymətləndirərək ölkədə Rusiyanın digər universitetlərinin də filiallarının açılmasına dair təkliflərin hazırlandığını bildirib.
Cəmil Əliyev ölkələrimiz arasında bir sıra strateji istiqamətlər, o cümlədən onkologiya sahəsində olan dinamik və intensiv əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsinin vacibliyini qeyd edib.
REA-dan olan nümayəndələr isə öz növbəsində Rusiyada yeni qurulmuş onkoloji mərkəzlər, orada xəstələrin müalicəsi üsulları və həyata keçirilən tibbi layihələr haqqında məlumat veriblər.
Görüşdə, həmçinin onkoloji xəstəliklərlə bağlı ümumdünya problemləri ətrafında müzakirələr aparılıb. Alimlər müasir kibertexnologiyaların onkoloji xəstəliklərdəki rolu və lazer sistemləri, o cümlədən yeni avadanlıqların üstünlükləri barədə fikirlərini bölüşüblər.
Tərəflər gələn il Azərbaycanda yaradılması planlaşdırılan tibbi sığorta haqqında fikir mübadiləsi apararaq, bu addımın həm cəmiyyət, həm də həkimlər üçün faydalı olacağına əminliklərini ifadə ediblər.
Sonra nümayəndə heyəti MOM-un ən müasir avadanlıqlarla təchiz edilmiş tibbi fizika, müalicə və radiologiya korpuslarını gəzərək xəstələrin intensiv müalicəsi üçün yaradılan şəraitlə, eləcə də mərkəzdə aparılan elmi tədqiqatlarla yaxından tanış olublar. Diqqətə çatdırılıb ki, burada şişlərin müxtəlif lokalizasiyası ilə onkoloji xəstələrin distansion şüa müalicəsinin yeni dozimetrik planlaşdırma metodlarının hazırlanması, şişlərin müxtəlif lokalizasiyası ilə onkoloji xəstələrin şüa müalicə metodlarının optimizasiyası və digər tədbirlər həyata keçirilir.
Qonaqlar MOM-da onkoloji xəstələrin yüksək keyfiyyətli müalicəsi üçün yaradılan müasir şəraitin dünya standartları səviyyəsində olduğunu vurğulayaraq, burada onkoloji xəstəliklərin profilaktikası və müalicəsi sahəsində görülən işləri yüksək qiymətləndiriblər.
Daha sonra REA-nın prezidenti Milli Onkologiya Mərkəzinin muzeyi ilə tanış olub, fəxri qonaqlar kitabına ürək sözlərini yazıb.

Делегация во главе с президентом Российской академии наук, академиком Александром Сергеевым посетила Национальный онкологический центр Министерства здравоохранения Азербайджанской Республики.
Во встрече приняли участие президент НАНА, академик Акиф Ализаде, вице-президент НАНА, академик Ибрагим Гулиев, академик-секретарь Отделения биологических и медицинских наук, академик Ахлиман Амирасланов, директор Института правовых исследований и региональной интеграции РЭУ им. Г.В. Плеханова, профессор Рашад Гурбанов, руководитель Управления международных связей Президиума, д.ф.п.б., доцент Эсмира Алирзаева и другие ответственные сотрудники.
Генеральный директор Национального онкологического центра, академик Джамиль Алиев проинформировал гостей о клинической и научной деятельности возглавляемой им организации. Он сказал, что, обладая огромным научным потенциалом и современной материально-технической базой, центр функционирует не только в области онкологии, но и в исследованиях соответствующих научных направлений.
Академик Дж. Алиев проинформировал делегацию о вновь введенном в эксплуатацию корпусе центра, установленном там современном оборудовании. Он также рассказал об основных онкологических проблемах и методах лечения, применяемых в их лечении. Центр, обладающий сильным кадровым потенциалом, на сегодняшний день можно сравнивать с ведущими онкологическими центрами мира - отметил генеральный директор.
Говоря о заботе и внимании, которое Президент Ильхам Алиев уделяет развитию здравоохранения, генеральный директор сказал, что ранее онкологические заболевания в Азербайджане систематически не исследовались. Однако благодаря усилиям Мехрибан ханум Алиевой, первого вице-президента Азербайджана, в стране добились значительных успехов в этом направлении, и была создана детская онкологическая клиника с современными, специализированными оборудованиями.
Ученый, отметив значимость преподавания русского языка в Азербайджане, сказал, что в последнее время в нашей стране начали функционировать новые русскоязычные учебные заведения. Он высоко оценил деятельность МГУ имени М. В. Ломоносова и Первого Московского государственного медицинского университета имени М. Сеченова в Азербайджане, отметив, что были сделаны предложения об открытии филиалов других российских вузов в стране.
Джамиль Алиев отметил значимость дальнейшего расширения динамичного и интенсивного сотрудничества в области онкологии по нескольким стратегическим направлениям между странами.
Представители РАН, в свою очередь, проинформировали о недавно созданных онкологических центрах в России, где реализуются новые методы лечения пациентов и медицинские проекты. Также были проведены дискуссии по проблемам, связанным с онкологическими заболеваниями.
Ученые поделились своим мнением о роли современной кибертехнологии в онкологических заболеваниях и лазерных системах, в том числе о преимуществах нового оборудования. Стороны обменялись мнениями о планируемом медицинском страховании в Азербайджане в следующем году и выразили уверенность, что этот шаг будет полезен как для общества, так и для врачей.
Затем делегация ознакомилась с медицинским оборудованием центра и с условиями, созданными для интенсивной терапии пациентов и научными исследованиями центра. Гости подчеркнули, что современные условия, созданные для качественного лечения онкологических больных в центре, соответствуют международным стандартам.
Далее президент РАН ознакомился с музеем Национального онкологического центра и написал свои пожелания в книге почетных гостей.