Mayın 30-da AMEA Folklor İnstitutunun təşkilatçılığı ilə Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi Cəlil Məmmədquluzadənin 150 illiyinə həsr olunan “Cəlil Məmmədquluzadə və xalq gülüş mədəniyyəti” mövzusunda respublika elmi konfransı keçirilib.
AMEA-nın Əsas binasında baş tutan tədbiri giriş nitqi ilə Folklor İnstitutunun direktoru, akademik Muxtar İmanov açaraq Prezident İlham Əliyevin Cəlil Məmmədquluzadənin 150 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında imzaladığı Sərəncamın əhəmiyyətini vurğulayıb. O, ölkə başçısının sərəncamına əsasən respublikamızda, o cümlədən AMEA-da görkəmli yazıçının yaradıcılığına həsr olunan silsilə tədbirlərin keçirildiyini bildirib. Qeyd edib ki, bu tədbirlər Cəlil Məmmədquluzadənin dərin humanist məzmuna malik dram və nəsr əsərlərini, bədii publisistikasını özündə ehtiva edən irsini xalqa tanıtmaq baxımından olduqca əhəmiyyətlidir.
Görkəmli yazıçının zəngin ədəbi-bədii irsindən danışan akademik M.İmanov XX əsrin əvvəllərində Azərbaycan ictimai fikrinin ideya-estetik cəhətdən yeni inkişaf yoluna çıxarılmasında məşhur satirik publisistika məktəbinin banisi Cəlil Məmmədquluzadənin müstəsna rolu olduğunu söyləyib. Vurğulayıb ki, "Molla Nəsrəddin" jurnalı C.Məmmədquluzadənin XX əsrin əvvəllərində Azərbaycan ədəbi-estetik fikrində yaratdığı ən möhtəşəm abidə idi.
“Cəlil Məmmədquluzadənin xalq yaradıcılığına, xalq mədəniyyətinə və xalq gülüşünə münasibəti folklorun öz fəlsəfəsindən irəli gələn münasibətdir” – deyən institut direktoru yazılı ədəbiyyatda Molla Nəsrəddin məktəbini təmsil edən və M.F.Axundzadə ilə başlayan gülüş mədəniyyətinin xalq ədəbiyyatından götürülən fəlsəfənin davamı olduğunu deyib. Onun sözlərinə görə, C.Məmmədquluzadə yaradıcılığındakı bədii gülüş çox mənalı və məzmunludur. Böyük sənətkar nəsr və dramaturji yaradıcılığında ədəbi dili xalq dili əsasında inkişaf etdirib. O, cəsarətlə canlı danışıq dilini yazıya, hətta bədii əsərə gətirib.
Qeyd olunub ki, böyük söz ustadı Cəlil Məmmədquluzadə cəmiyyətdəki və mənəviyyatdakı nöqsanlara qarşı satiradan ən kəskin bir silah kimi istifadə edirdi. Yazıçının əsərləri özündən sonrakı ədəbi prosesə, eləcə də müasirlərimizin yaradıcılığına əhəmiyyətli dərəcədə müsbət təsir göstərib.
Sonra çıxış edən Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli Cəlil Məmmədquluzadənin öz yaradıcılığı ilə Azərbaycanın ictimai-siyasi həyatının inkişafında, milli ruhun yüksəlməsində böyük rol oynadığını deyib. Bildirib ki, bu, təkcə ədəbiyyatda, mədəniyyətdə deyil, siyasətdə də, ictimai həyatımızda da böyük xidmətdir.
“Molla Nəsrəddin” jurnalının fəaliyyətindən və şərəfli tarixindən də söz açan akademik T.Kərimli qeyd edib ki, dahi yazıçı bu jurnalın nəşri ilə Azərbaycanda tənqidi realizmin, satirik jurnalistikanın və karikatura sənətinin əsasını qoyub. Burada əsasən dövrün sosial-siyasi problemləri sadə xalq dilində, düşündürücü şəkildə, orijinal satirik vasitələrlə əks etdirilib.
Bildirilib ki, Mirzə Cəlil ictimai həyatdakı haqsızlıqları öz gözləri ilə görmüş, bütün acı həqiqətlərin şahidi olmuş, o dövrün fakt və hadisələrini həyat həqiqətlərinə uyğun şəkildə təsvir etmiş və bir sıra yadda qalan canlı surətlər yaratmışdır. Ədib öz qəhrəmanlarının zahiri görkəmlərini elə təsvir etmişdir ki, oxucu həmin surəti öz təxəyyülündə asanlıqla təsəvvür edə bilir.
Tədbirdə professor Allahverdi Məmmədlinin “Jurnalistika janrlarında “Molla Nəsrəddin” gülüşü”, filologiya üzrə fəlsəfə doktorları Ağaverdi Xəlilovun “Mirzə Cəlil yaradıcılığında tipikləşdirmə və bədii gülüş”, Atif İslamzadənin “Mirzə Cəlil gülüşünün paremioloji kontekstləri”, Səadət Vahabovanın “Cəlil Məmmədquluzadə nəsrində folklor elementləri”, Elçin Qaliboğlunun “Molla Nəsrəddin” karikaturalarında folklor elementləri”, Ramiz Qasımovun “Molla Nəsrəddin”də xalq yumoru” və Mehriban Mövlamovanın “Cəlil Məmmədquluzadə nəsrində xalq gülüşünün funksional mövqeyi” mövzularında məruzələri dinlənilib.
Çıxışlarda qeyd olunub ki, Cəlil Məmmədquluzadə çoxşahəli yaradıcılığı ilə Azərbaycan mədəniyyəti və ictimai fikir tarixində əbədiyaşarlıq qazanmış şəxsiyyətlərdən biridir. Azərbaycan ədəbiyyatında tənqidi-realist nəsrin və ilk satirik mətbu orqanın əsasının qoyulması, milli dramaturgiyamızda tragikomediyanın, ilk alleqorik mənzum dramın yaradılması və s. yeniliklər bu böyük sənətkarın adı ilə bağlıdır. Ədibin ədəbi-ictimai fəaliyyətinə nəzər yetirdikdə bir daha əmin olursan ki, bu çoxşaxəli fəaliyyətin arxasında Vətən sevgisi, xalqına, onun dilinə böyük məhəbbət dayanır.

On May 30, 2019 republican scientific conference on "Jalil Mammadguluzade and people's laugh culture" dedicated to the 150th anniversary of prominent Azerbaijani writer, great writer, playwright, publicist and public figure Jalil Mammadguluzadeh conference was held at the Institute of Folklore of ANAS.
Director of the Institute of Folklore, academician Mukhtar Imanov stressed the importance of the Order on the 150th anniversary of Jalil Mammadguluzade signed by AR President Ilham Aliyev.
As part of the order, was held a series of events dedicated to the works of a famous writer in our republic, including at ANAS. He noted that, these events from the point of view of studying the writer's works are very important for promoting his heritage among the people.
Academician M.Imanov, speaking on rich literary and artistic heritage of an outstanding writer, he noted that, the writer created a gallery of diverse images that comprehensively reflect the realities of life, the social environment and became the bearers of artistic and aesthetic values of the 20th century.
He stressed that, the journal "Molla Nasreddin" is the most magnificent monument of Jalil Mammadguluzade in the early 20th century in the field of literary and aesthetic thought of Azerbaijan.
“Jalil Mammadguluzade’s attitude towards folk art, folk culture and folk humor is a kind of folklore philosophy,” said Director of the Institute. According to him, artistic laughter in the work of Jalil Mammadguluzade is very informative. The great master developed a literary language based on folklore in prose and dramatic creativity.
It was noted that, the prominent master of the word, Jalil Mammadguluzade, used satire as a weapon against weaknesses in society. The writer's works had a significant positive impact on the post-literary process, as well as on the work of our contemporaries.
Academician-Secretary of the Division of Humanitarian Sciences, academician Teymur Karimli said that, Jalil Mammadguluzade played a big role in the development of social and political life and the national spirit of Azerbaijan. Speaking on the activities and honorary history of the magazine "Molla Nasreddin", academician T.Karimli noted that, the author of this journal laid the foundations of critical realism, satirical journalism and caricature in Azerbaijan.
It was stated that, Jalil Mammadguluzade witnessed injustice in public life, described the facts and events of that era in accordance with the realities of life, and created a number of memorable living pictures. The writer described the appearance of his characters in such a way that the reader could easily imagine them in his imagination.
During the event, Professor Allahverdi Mammadli delivered a report on “Humor“ by Molla Nasreddin” in the genres of journalism”, Ph.D. in Philology Aghaverdi Khalilov - “Typing and artistic laughter in the works by Jalil Mammadguluzade”, Atif Ismailzade on “The Paremiological Contexts of Mirza Jalil's Humor” and others.
In their speeches, the participants noted that, Jalil Mammadguluzade is one of the most influential figures in the history of Azerbaijani culture and public opinion due to his multifaceted creativity.