Mayın 12-də AMEA Rəyasət Heyəti və Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə görkəmli filosof alim, AMEA-nın müxbir üzvü Məqsəd Səttarovun 100 illik yubileyinə həsr olunan “Azərbaycan fəlsəfəsinin yadda qalan simaları – Məqsəd Səttarov” mövzusunda respublika elmi konfransı keçirilib.
Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunda baş tutan tədbiri giriş nitqi ilə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli açıb. O, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” 18 mart 2025-ci il tarixli Sərəncamının işığında AMEA-da müxtəlif istiqamətlərdə və mövzularda silsilə tədbirlərin keçirildiyini deyərək, belə tədbirlərin sırasında həyatı və elmi fəaliyyəti Akademiya ilə bağlı olmuş görkəmli alimlərin yubileylərinin də qeyd olunduğunu bildirib. Akademik İsa Həbibbəyli böyük elm fədailərinin yubiley tədbirlərinin keçirilməsini həmin alimlərin fəaliyyətinə və xidmətlərinə göstərilən ehtiramın ifadəsi olmaqla yanaşı, həm də AMEA-nın inkişafının müəyyən mərhələlərinin tarixi olduğunu vurğulayıb. O, AMEA-nın müxbir üzvü Məqsəd Səttarovun 100 illiyinə həsr olunan bugünkü konfransın Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun bazasında Akademiyanın yubileyinə aid tədbirlər kimi mühüm əhəmiyyət daşıdığını qeyd edib.
Görkəmli filosof Məqsəd Səttarovun fəaliyyətinin birbaşa Akademiya ilə bağlı olduğunu söyləyən AMEA rəhbəri onun uzun illər bu elm məbədində çalışdığını, Fəlsəfə və Hüquq İnstitutunda namizədlik və doktorluq dissertasiyalarını müdafiə etdiyini bildirib. Qeyd edib ki, Məqsəd Səttarov, həmçinin Azərbaycan EA Fəlsəfə kafedrasının müdiri kimi gənc alimlərin hazırlanması sahəsində mühüm xidmətlər göstərmişdir.
Akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın müxbir üzvü Məqsəd Səttarovun Sovet dönəmində yaşayıb fəaliyyət göstərməsinə baxmayaraq, cəmiyyətin alt qatını yaxından görən, hələ 70-ci illərdə cəmiyyəti dərindən dərk edən ziyalı olduğunu vurğulayıb.
Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, Məqsəd Səttarov 1964-cü ildə sosializm və kommunizm şəraitində “Azərbaycanda elmi ateizm nəzəriyyəsinin formalaşması və bərqərar olunması” mövzusunda elmlər doktorluğu dissertasiyasını uğurla müdafiə edib. Alimin elmi fəaliyyəti həmin dövrün filosoflarının taleyi ilə eyni şəkildə, o zamanki sosializm quruluşunun ideallarına uyğun inkişaf edib. Yüksək vətəndaşlıq ruhunun daşıyıcısı olmuş Məqsəd Səttarov cəmiyyəti düşündürəcək fikirləri söyləməklə, gəncləri o cəmiyyətin simasını dərindən dərk etməyə, azərbaycançılığa xidmət etməyə yönəldib.
“Məqsəd Səttarov öz dövrünün ideallarına uyğun əsərlər yazsa da, həmin cəmiyyətin ümumi totalitar simasını hamıdan əvvəl dərk edən, onun məhvə məhkum olunduğunu hiss edərək yeni nəsillərə çatdıran görkəmli filosof alimdir”, - deyə AMEA prezidenti bildirib.
Çıxışının sonunda akademik İsa Həbibbəyli Məqsəd Səttarovun “Fəlsəfə və ideologiya”, “İnsan və cəmiyyət haqqında düşüncələr” kitablarının məziyyətlərindən danışıb, filosof alimin zəngin irsinin bugünün işığında, azərbaycançılıq istiqamətində daha dərindən tədqiq olunmasının vacibliyini qeyd edib.
Sonra Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun direktoru professor İlham Məmmədzadə “Məqsəd Səttarovun fəlsəfi görüşlərinə dair” adlı məruzəsini təqdim edərək alimin elmi fəaliyyəti və fəlsəfə elminə verdiyi töhfələr haqqında məlumat verib. Bildirib ki, Məqsəd Səttarovun elmi fəaliyyəti əsasən ateizm tarixi və nəzəriyyəsi, ictimai şüurun inkişaf qanunauyğunluqları istiqamətlərini əhatə edib. O, Azərbaycanın mənəvi-mədəni həyatında İslamın yeri, ictimai şüurun yeniləşdirilməsi və sağlamlaşdırılması, Azərbaycanda ateist fikir kimi məsələləri araşdırıb.
Məruzəçi qeyd edib ki, Məqsəd Səttarov 1950-ci illərin sonlarından etibarən taleyini ömürlük olaraq Fəlsəfə İnstitutu ilə bağlayıb. Təxminən otuz ildən çox Fəlsəfə kafedrasına rəhbərlik edən Məqsəd Səttarov gənc və perspektivli alimlərə daim qayğıkeş münasibət göstərib. O, fəlsəfə, din, ontologiya, qnoseologiya və etikanın bir çox aktual problemlərinə həsr olunmuş otuz kitab, monoqrafiya və çoxsaylı məqalələr yazıb.
Diqqətə çatdırılıb ki, alimin əsərləri çoxaspektlidir, fəlsəfə və ictimai elmlərin bir çox aktual məsələlərinə, maarifçilik ideyalarına həsr olunub. Onun cəmiyyət və ideologiya haqqında düşüncələri müəyyən maraq kəsb etməklə bərabər, həm də mühüm əhəmiyyət daşıyır.
Tədbirdə, həmçinin Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun direktor müavini tarix elmləri doktoru Eynulla Mədətli “Elmi rəhbər tələbkarlığı ilə səmimi qayğının vəhdəti”, həmin institutun şöbə müdiri professor Rəna Mirzəzadə “XX əsr Azərbaycan fəlsəfəsində yeri və rolu olan Məqsəd Səttarov”, şöbə müdiri professor Azər Mustafayev “Məqsəd Səttarov: fəlsəfi düşüncələrdə, yaddaşlarda və xatirələrdə”, şöbə müdiri professor Sakit Hüseynov “Düşüncənin yolu: Məqsəd Səttarovun fəlsəfi elmə və Azərbaycanın mənəvi həyatına töhfəsi” və şöbə müdiri f.e.d. Arzu Hacıyeva “Məqsəd Səttarov opponent rolunda, yaxud zaman içində fəlsəfi dialoq” mövzularında məruzə ilə çıxış ediblər. Professor Rəbiyyət Aslanova çıxış edərək Məqsəd Səttarovun fəlsəfi irsinə münasibətini bildirib.

Состоялась республиканская научная конференция «Выдающиеся деятели азербайджанской философии – Магсад Саттаров»
12-го мая при совместной организации Президиума и Института философии и социологии НАНА состоялась республиканская научная конференция «Выдающиеся деятели азербайджанской философии – Магсад Саттаров», посвященная 100-летнему юбилею видного ученого-философа, члена-корреспондента НАНА Магсада Саттарова.
Мероприятие, которое проходило в Институте философии и социологии, вступительной речью открыл президент НАНА академик Иса Габиббейли. Сказав, что в свете Распоряжения Президента Азербайджанской Республики от 18 марта 2025 года «О праздновании 80-летия Национальной академии наук Азербайджана» в НАНА проводятся различные мероприятия, охватывающие различные сферы и темы, академик добавил, что среди этих мероприятий особое место занимают юбилеи выдающихся ученых, жизнь и научная деятельность которых связана с Академией наук. Академик сообщил, что празднование юбилеев деятелей науки является выражением почтения к деятельности и заслугам этих ученых, а также направлено на популяризацию определенных этапов развития НАНА, и сегодняшняя конференция, посвященная 100-летию члена-корреспондента НАНА Магсада Саттарова, является важным мероприятием, которое проводится на базе Института философии и социологии в рамках юбилея самой Академии наук.
Руководитель НАНА отметил, что деятельность выдающегося ученого Магсада Саттарова напрямую связана с Академией наук, он долгие годы работал в этом храме науки, защитил в Институте философии и права кандидатскую и докторскую диссертации; помимо этого, будучи заведующим Кафедрой философии АН Азербайджана, Магсад Саттаров внес огромный вклад в подготовку молодых кадров.
Член-корреспондент НАНА Магсад Саттаров жил и работал в годы советской власти, продолжил академик Иса Габиббейли, видел общество изнутри и ещё в 70-е гг. глубоко осознал процессы, идущие в обществе.
Руководитель НАНА сообщил, что в 1964 году, в период социализма и коммунизма, Магсад Саттаров с успехом защитил докторскую диссертацию на тему «Формирование и становление теории научного атеизма в Азербайджане». Академик добавил, что, хотя научная деятельность ученого, как и других философов того времени, развивалась в соответствии с идеалами социалистического строя, Магсад Саттаров обладал твердой гражданской позицией, думал об обществе и призывал молодежь глубоко изучать идущие в обществе процессы и служить азербайджанству.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул: «Хотя Магсад Саттаров создавал труды в соответствии с идеалами своего времени, он раньше всех осознал тоталитарную сущность того общества, чувствовал его крах и передавал свои знания молодому поколению».
В заключение своего выступления академик Иса Габиббейли рассказал о достоинствах трудов Магсада Саттарова «Философия и идеология», «Мысли о человеке и обществе», отметив при этом, что богатое наследие ученого-философа должно быть глубоко изучено в свете сегодняшних реалий с позиций азербайджанства.
Затем с докладом «О философских взглядах Магсада Саттарова» выступил директор Института философии и социологии НАНА профессор Ильхам Мамедзаде.  Говоря о научной деятельности ученого и его вкладе в развитие философии, Ильхам Мамедзаде сообщил, что научная деятельность Магсада Саттарова охватывала такие сферы, как история и теория атеизма, закономерности развития общественного сознания и т.д., он изучал место ислама в духовной и культурной жизни Азербайджана, вопросы, связанные с обновлением и оздоровлением общественного сознания, историей развития атеистической мысли в республике.
Докладчик отметил, что с конца 1950-х гг. Магсад Саттаров навсегда связал свою судьбу с Институтом философии, более тридцати лет возглавлял Кафедру философии, всегда проявлял заботу о молодых и перспективных ученых. Он является автором тридцати книг и монографий, а также многочисленных статей, посвященных актуальным вопросам философии, религии, онтологии, гносеологии и этики.
Ильхам Мамедзаде отметил, что труды ученого многоаспектные, посвящены многим актуальным проблемам философии и общественных наук, просветительским идеям; его мысли об обществе и идеологии представляют большой интерес и обладают большой значимостью.
Далее на мероприятии были прослушаны доклады. Заместитель директора Института философии и социологии доктор исторических наук Эйнулла Мадатли выступил с докладом на тему «Единство требовательности научного руководителя и искренней заботы», завотделом указанного института профессор Рена Мирзазаде – на тему «Место и роль Магсада Саттарова в азербайджанской философии ХХ века», завотделом профессор Азер Мустафаев – на тему «Магсад Саттаров в философской мысли, памяти и воспоминаниях», завотделом профессор Сакит Гусейнов – на тему «Путь мысли: вклад Магсада Саттарова в философию и духовную жизнь Азербайджана», завотделом доктор философских наук Арзу Гаджиева – на тему «Магсад Саттаров в роли оппонента, или философский диалог во времени». Своими мыслями о философском наследии Магсада Саттарова также поделилась профессор Рабият Асланова.