Mayın 13-də AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında Şərq-Qərb Nəqliyyat Dəhlizində Logistika, İdarəetmə və İstismar Problemləri üzrə 4-cü beynəlxalq konfrans (PLMO 2025) öz işinə başlayıb.
Konfrans Azərbaycanda informatika və kibernetika sahələrinin inkişafında müstəsna xidmətləri olan görkəmli alim, AMEA-nın müşaviri akademik Telman Əliyevin anadan olmasının 90 illiyinə həsr edilib.
Beynəlxalq konfransda tanınmış elm xadimləri, elm və təhsil müəssisələrinin rəhbərləri, özəl və dövlət qurumlarının nümayəndələri, eləcə də Polşa, Gürcüstan, Bolqarıstan, Çin, Özbəkistan və digər ölkələrin tanınmış alimləri, media mənsubları və digər aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli açaraq ölkə başçısının “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” Sərəncamı çərçivəsində AMEA-da müxtəlif tədbirlərin həyata keçirildiyini bildirib. O, bu kimi tədbirlər sırasında Akademiyanın 80 il ərzində formalaşması və inkişafında mühüm xidmətləri olan görkəmli alimlərin yubileylərinin qeyd olunduğunu söyləyib: “Belə şəxsiyyətlərdən biri də Azərbaycanda informatika elminin görkəmli nümayəndəsi, akademik Telman Əliyevdir. Alimin yubileyinin yüksək səviyyədə təşkil edilməsi bütövlükdə elmi ictimaiyyətin ona hörmət və ehtiramının ifadəsi olmaqla yanaşı, eyni zamanda AMEA-nın uzun illər ərzində əldə etdiyi nailiyyətlərə və bu nailiyyətlərin qazanılmasında əməyi olan alimlərin xidmətlərinə geniş bir baxış imkanı yaradır”.
AMEA rəhbərinin sözlərinə görə, bu tədbir həm də akademik Telman Əliyevin cəmiyyət və elmi ictimaiyyət qarşısında xidmətlərini dəyərləndirməklə, yeni nəsilləri elmə bağlılıq, dövlətə sədaqət və azərbaycançılıq düşüncəsi ilə tərbiyə etmək, onları vətənpərvər bir ruhda yetişdirmək məqsədini daşıyır.
Konfransın böyük elmi əhəmiyyətə və mənəvi dəyərə malik olduğunu vurğulayan akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, görkəmli alimlərin yubiley tədbirləri AMEA-nın 80 illik tarixinə yenidən nəzər salmağa, müxtəlif elmi istiqamətlər üzrə əldə olunan nailiyyətləri dərindən təhlil etməyə və qiymətləndirməyə, eləcə də perspektivləri müəyyənləşdirməyə imkan yaradır.
Akademik İsa Həbibbəyli çoxəsrlik zəngin ənənələri olan Azərbaycan elminin böyük simaları arasında akademik Telman Əliyevin xüsusi yeri olduğunu deyib. O, yubilyarın keçdiyi mənalı və şərəfli həyat yolundan, alimin elmimizin inkişafı istiqamətindəki yorulmaz fəaliyyətindən danışaraq qeyd edib ki, akademik Telman Əliyev ölkəmizdə kibernetika, informatika, informasiya texnologiyaları, robot texnologiyaları elminin yaradıcılarından biridir. Görkəmli alim Azərbaycanda informatikanın inkişafında həlledici rola malik və əsası 1959-cu ildə qoyulmuş “Elektron hesablama maşınları” laboratoriyasının təşkilatçısı olub, uzun müddət bu laboratoriyaya rəhbərlik edib. O, kibernetika, informatika və fizikanın kəsişməsində aparılmış bir sıra fundamental işlərin müəllifidir.
Akademik Telman Əliyevin ölkəmizdə kibernetika və informatika elmlərinin inkişafındakı mühüm xidmətlərindən bəhs edən AMEA prezidenti bildirib ki, yüksək insani keyfiyyətlər, intellektual səviyyə, böyük təşkilatçılıq və idarəçilik bacarığı elm aləmində onun özünəməxsus yerini müəyyənləşdirib. Əmək fəaliyyətinə Hesablama Mərkəzində (hazırda İdarəetmə Sistemləri İnstitutu) texnik kimi başlayan akademik Telman Əliyev istedadı, zəhmətsevərliyi sayəsində mühəndis, baş mühəndis, kiçik elmi işçi, böyük elmi işçi, laboratoriya rəhbəri, elmi işlər üzrə direktor müavini və direktor vəzifəsinədək yüksəlib. Kibernetika İnstitutunun əsas yaradıcıları sırasında akademik Telman Əliyevin xüsusi yeri var.
Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, müxtəlif ölkələrdə nəşr olunmuş elmi əsərlərin müəllifi olan görkəmli alim Azərbaycan elmini keçmiş SSRİ məkanında və onun hüdudlarından kənarda layiqincə təmsil edib.
Akademik Telman Əliyevin çoxillik elmi-təşkilati fəaliyyətinin dövlətimiz tərəfindən daim yüksək qiymətləndirildiyini söyləyən AMEA rəhbəri onun 2004-cü ildə “Şöhrət” ordeni ilə təltif olunduğunu, 2009-cu ildə “Əməkdar elm xadimi” fəxri adına layiq görüldüyünü xatırladıb. Qeyd edib ki, alim, həmçinin 2015-ci ildə N.Tusi adına mükafatı, 2018-ci ildə akademik Azad Mirzəcanzadə adına beynəlxalq gümüş medalı, 2024-cü ildə “Heydər Əliyevin 100 illiyi (1923-2023)” yubiley medalı və Azərbaycan Respublikası Ağsaqqallar Şurasının Döş nişanı ilə təltif olunub.
Çıxışının sonunda AMEA prezidenti görkəmli alim Telman Əliyevin bu gün də Akademiyanın müşaviri kimi elmi islahatların həyata keçirilməsində yaxından iştirak etdiyini, Azərbaycan elminin inkişafına dəstək verdiyini vurğulayıb, ona möhkəm cansağlığı, elmi nailiyyətlərinin davamlı olmasını arzulayıb.
Daha sonra Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş direktoru akademik Əli Abbasov yubilyarın həyat və fəaliyyətinə həsr olunmuş geniş məruzə ilə çıxış edib. O, akademik Telman Əliyevin 32 il Kibernetika İnstitutuna rəhbərlik etdiyini və müəssisənin əldə etdiyi nailiyyətlərin çox hissəsinin alimin adı ilə bağlı olduğunu söyləyib.
Diqqətə çatdırılıb ki, Telman Əliyev neftçıxarma obyektləri üçün “yeni nəsil intellektual “robast noise” monitorinq, nəzarət və diaqnostika sistemlərinin” yaradılmasının nəzəri əsasını, eləcə də qaz kompressor stansiyalarında qəzaların gizli dövrünü aşkar etməyə imkan verən robast noise monitorinq və nəzarət sistemi təklif edilib. O, neftçıxarmada, energetikada, tikintidə, seysmikada, aviasiyada və s. sahələrdə qəzalara səbəb ola biləcək qüsurların noise monitorinq texnologiyaları əsasında işləmə prinsiplərinin nəzəri əsaslarını təklif edib. Nəticədə çeşidli sahələrdə qəzaların gizli dövrünün başlanması, onun inkişaf dinamikasına nəzarəti və proqnozlaşdırılmasını təmin edən hibrid texnologiyaların və “İntellektual hibrid noise nəzarət” sistemlərinin yaradılması prinsipləri işlənilib. Hazırda Yaponiya, Almaniya, Kanada, İspaniya və Türkiyədə strateji obyektlərin texniki diaqnostikasında alimin təklif etdiyi sistemlər tətbiq olunur.
Akademik Telman Əliyevi sadə və təvazökar insan kimi xarakterizə edən akademik Əli Abbasov qeyd edib ki, görkəmli alim sahib olduğu məziyyətlərə, müəllifi olduğu əsərlərin elmi əhəmiyyətinə, əhatəlilik səviyyəsinə, tərtib keyfiyyətlərinə görə gənc nəsil tədqiqatçılar üçün nümunədir.
Məruzəçi vurğulayıb ki, böyük elm fədaisi ömrünün müdriklik çağında da yorulmadan çalışır, ictimai problemlərin həllində fəal iştirak edir. İnformatika və kibernetika sahəsində çalışan alimlər bu gün öz tədqiqat işlərində Telman müəllimin elmi yaradıcılığından, dəyərli ideyalarından bəhrələnirlər.
Tədbirə onlayn qoşulan Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının baş katibi akademik Asəf Hacıyev alimin yüksək insani keyfiyyətlərindən söz açıb, Azərbaycan ziyalısının ən gözəl xüsusiyyətlərini özündə cəmləşdirən akademik Telman Əliyevin tükənməz enerjisi və gərgin axtarışlarının gələcək nəsillər üçün bir məktəb olduğunu bildirib. O, həyatını elmə, maarifçiliyə həsr edən, innovativ ideyaları ilə fərqlənən yubilyarın Azərbaycan elminin incisi olduğunu vurğulayıb.
Konfransda, həmçinin AMEA-nın vitse-prezidenti, ETN İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş direktoru akademik Rasim Əliquliyev, Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun baş direktoru AMEA-nın müxbir üzvü Misir Mərdanov, Geologiya və Geofizika İnstitutunun baş direktoru akademik Akif Əlizadə, Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin direktoru Ülkər Səttarova, Bakı Dövlət Universitetinin rektoru Elçin Babayev, Azərbaycan Elm Fondunun icraçı direktoru Mehriban İmanova, Nobel Sülh Mükafatına layiq görülmüş Beynəlxalq Atom Enerjisi Agentliyində çalışan həmyerlimiz Bəxtiyar Siracov, Milli Aviasiya Akademiyasının birinci prorektoru professor Ədalət Səmədov, Polşanın Sileziya Texnologiya Universitetinin nümayəndəsi, “Nəqliyyat problemləri” beynəlxalq elmi jurnalının baş redaktoru, professor Aleksandr Sladkovski, Gürcüstan Maşın Mexanikası İnstitutunun direktoru akademik Tamaz Natriaşvili, “Springer Nature”nin vitse-prezidenti Aleksandr Birukou, Daşkənd Dövlət Nəqliyyat Universitetinin nümayəndəsi Rüstəm Rahimov, Memarlıq və İnşaat Universitetinin rektoru professor Gülçöhrə Məmmədova, Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektor əvəzi AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov, Azərbaycan Texniki Universitetinin rektoru professor Vilayət Vəliyev, YAP Yasamal rayon təşkilatının sədri tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Bəxtiyar Nəbiyev və başqaları akademik Telman Əliyevi 90 illik yubileyi münasibətilə təbrik edib, ona cansağlığı, yeni-yeni uğurlar arzulayıblar.
Sonda çıxış edən akademik Telman Əliyev müəllimi olmuş akademiklərdən, taleyində mühüm rol oynamış böyük şəxsiyyətlərdən danışıb, Azərbaycan elminin tərəqqisi naminə bundan sonra da əzmlə çalışacağını vurğulayıb.

The 90th anniversary of Academician Telman Aliyev was solemnly celebrated at ANAS
On May 13, the 4th International Conference on Problems of Logistics, Management and Operation in the East-West Transport Corridor (PLMO 2025) commenced at the Central Scientific Library of the Azerbaijan National Academy of Sciences.
The conference was dedicated to the 90th anniversary of the birth of the prominent scientist, advisor of ANAS, Academician Telman Aliyev, who made exceptional contributions to the development of computer science and cybernetics in Azerbaijan.
The international conference was attended by renowned scientists, heads of scientific and educational institutions, representatives of private and public organizations, as well as distinguished scientists from Poland, Georgia, Bulgaria, China, Uzbekistan, and other countries, along with media representatives and other relevant participants.
The event was opened with a welcoming speech by the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli, who mentioned that various events are organized at the Academy within the framework of the Presidential Order on the celebration of the 80th anniversary of the Azerbaijan National Academy of Sciences. He said that events like these include celebrations of the anniversaries of distinguished scientists who played a key role in the Academy’s formation and progress over the past 80 years.
“Among these distinguished individuals is Academician Telman Aliyev, a prominent figure in the field of informatics in Azerbaijan. The high-level organization of his anniversary celebration is an expression of the scientific community’s respect and esteem for him and it also provides an opportunity to review the achievements of ANAS over the years and the contributions of the scientists who made those achievements possible.”- he said.
According to Academician Isa Habibbeyli, the goal of this event is also to highlight the achievements of Academician Telman Aliyev to the public and the scientific community, to increase young people's interest in science, and to educate future generations in the spirit of loyalty to the state, patriotism, and Azerbaijanism.
He emphasized the great scientific significance and moral value of the conference, noting that the jubilee events of prominent scholars provide an opportunity to revisit the 80-year history of ANAS, thoroughly analyze and evaluate the achievements gained in various scientific fields, and define perspectives.
The head of ANAS said that Academician Telman Aliyev holds a special place among the great figures of Azerbaijani science, which is rooted in centuries-old rich traditions. Speaking about the meaningful and honorable life path of the jubilarian and his tireless efforts toward the advancement of our science, the President of ANAS noted that Academician Telman Aliyev is one of the founders of cybernetics, computer science, information technologies, and robotics in Azerbaijan. The distinguished scientist played a decisive role in the development of informatics in Azerbaijan and was an organizer of the “Electronic Computing Machines” laboratory, established in 1959, which he led for many years. He is the author of a number of fundamental works at the intersection of cybernetics, computer science, and physics.
Speaking about Academician Telman Aliyev’s significant contributions to the development of cybernetics and computer science in Azerbaijan, the head of ANAS underlined that the scientist is a person with high human qualities, intellectual capacity, and excellent organizational and leadership skills. Beginning his career as a technician at the Computing Center (now the Institute of Control Systems), Academician Telman Aliyev, through his talent and dedication, steadily progressed in his career, holding positions such as engineer, chief engineer, junior and senior researcher, head of a laboratory, deputy director for scientific affairs, and eventually reaching the position of director. He holds a special place among the main founders of the Institute of Cybernetics.
Academician Isa Habibbeyli noted that the distinguished scientist, who authored scientific works published in various countries, represented Azerbaijani science with honor both within the former USSR and beyond its borders.
The head of ANAS underlined that long-term scientific and organizational work of Academician Telman Aliyev have always been highly valued by the state. He recalled that Academician Telman Aliyev was awarded the “Order of Glory” (Shohret) in 2004, the title of “Honored Scientist” in 2009, the N. Tusi Award in 2015, the international silver medal named after Academician Azad Mirzajanzade in 2018, the “100th Anniversary of Heydar Aliyev (1923–2023)” Jubilee Medal in 2024, and the Badge of Honor from the Council of Elders of the Republic of Azerbaijan.
At the end of his speech, the President of ANAS emphasized that the distinguished scientist Telman Aliyev continues to actively contribute to the implementation of scientific reforms as an advisor to the Academy and supports the development of Azerbaijani science. He wished him good health and achievements in his scientific activity.
Later, the Director General of the Institute of Control Systems under the Ministry of Science and Education, Academician Ali Abbasov, delivered an extensive speech dedicated to the life and work of the famous scientist. He noted that Academician Telman Aliyev led the Institute of Cybernetics for 32 years and that many of the institution’s achievements are closely associated with his name. Ali Abbasov noted that scientists working in the fields of computer science and cybernetics continue to benefit from Telman Aliyev’s scientific contributions and valuable ideas in their current research.
Joining the event online, the Secretary General of the Black Sea Economic Cooperation Organization, Academician Asaf Hajiyev spoke about the high human qualities of the scientist and mentioned that Academician Telman Aliyev’s exceptional contributions in Azerbaijani science serve as a school for future generations.
Vice-President of ANAS and Director General of the Institute of Information Technology under the Ministry of Science and Education, Academician Rasim Aliguliyev, Director General of the Institute of Mathematics and Mechanics, corresponding member of ANAS Misir Mardanov, Director General of the Institute of Geology and Geophysics, Academician Akif Alizadeh, Director of the State Agency for Science and Higher Education Ulkar Sattarova, Rector of Baku State University Elchin Babayev, Executive Director of the Azerbaijan Science Foundation Mehriban Imanova, our compatriot Bakhtiyar Sirajov, who works at the International Atomic Energy Agency and is a Nobel Peace Prize laureate, First Vice-Rector of the National Aviation Academy, Professor Adalat Samedov, Professor Aleksandr Sladkovski, representative of the Silesian University of Technology in Poland and Editor-in-Chief of the international scientific journal “Transport Problems”, Director of the Institute of Machine Mechanics of Georgia, Academician Tamaz Natriashvili, Vice-President of Springer Nature Aleksandr Birukou, Rustam Rahimov, representative of Tashkent State Transport University, Rector of the University of Architecture and Construction, Professor Gulchohra Mammadova, Acting Rector of Sumgayit State University, corresponding member of ANAS Aminagha Sadigov, Rector of Azerbaijan Technical University, Professor Vilayat Valiyev, Chairman of the YAP Yasamal District Organization, PhD in History and Associate Professor Bakhtiyar Nabiyev, and others also delivered speeches at the event, highlighting great works and efforts of the prominent scientist in the sphere of cybernetics and computer science. They also congratulated Academician Telman Aliyev on his 90th anniversary, wished him good health and new achievements.
In his closing speech, Academician Telman Aliyev spoke about the academicians who had been his teachers and the great personalities who had played a significant role in his life. He emphasized that he would continue to work with determination for the advancement of Azerbaijani science.