AMEA ilə Türkiyənin Doqquz Eylül Universiteti arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb
İyunun 7-də AMEA-nın Rəyasət Heyətində Türkiyənin Doqquz Eylül Universitetinin rektoru, professor Nükhet Hotarın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib.
Görüşdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək AMEA-nın tarixi inkişaf yolu, burada aparılan elmi-tədqiqat istiqamətləri, eləcə də islahatlar haqqında məlumat verib. Bildirib ki, akademiyada elmi-tədqiqat işlərinin səmərəliliyinə xüsusi diqqət yetirilir, innovasiya yönümlü beynəlxalq layihələr uğurla icra olunur. Humanitar və ictimai elmlər sahələrində aparılan çoxistiqamətli elmi-tədqiqat işlərindən, perspektivli layihələrdən bəhs edən akademik müxtəlif profilli elmi araşdırmaların böyük önəm kəsb etdiyini də bildirib. AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadənin rəhbərliyi ilə beynəlxalq elmi əməkdaşlığın daha böyük coğrafiyanı əhatə etdiyini xüsusi vurğulayan İ.Həbibbəyli iki ölkə arasında bütün sahələrdə olduğu kimi elmi əməkdaşlıqla bağlı da mühüm addımların atıldığını diqqətə çatdırıb.
Sonra çıxış edən N.Hotar rəhbərlik etdiyi ali təhsil ocağının inkişaf tarixindən, qazandığı nailiyyətlərdən danışıb. İki qardaş xalqın elm və ali təhsil qurumları arasında qarşılıqlı elmi əlaqələrin yüksək xətlə inkişaf etdiyini xatırladan rektor gələcək əməkdaşlığın perspektivlərinə də toxunub.
Sonra AMEA ilə Türkiyənin Doqquz Eylül Universiteti arasında qarşılıqlı elmi əməkdaşlıq haqqında müqavilə imzalanıb. Müqaviləni akademik İsa Həbibbəyli və professor Nükhet Hotar imzalayıblar. Müqavilədə iki ölkənin elm və təhsil qurumları arasında xüsusi əhəmiyyət kəsb edən bir sıra məsələlərin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, görüşdə Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Esmira Əlirzayeva, Doqquz Eylül Universitetinin əməkdaşları, professorlar - Asuman Altay, Levent Çovaş və Gülmira Kuruoğlu da iştirak ediblər.

ANAS Presidium held a meeting with the delegation headed by the rector of the Turkey Dokuz Eylul University, Professor Nukhet Hotar on June 7.
ANAS Vice-president, academician Isa Habibbeyli told about the historical path of ANAS development, scientific directions, as well as reforms. He noted that, Academy pays special attention to the effectiveness of research works, international innovative projects are being successfully implemented here.
Academician also noted the importance of interdisciplinary research in the humanities and social sciences, as well as various scientific research on prospective projects.
Stressing that, international scientific cooperation covers a wide geography under the leadership of the president of ANAS, academician Akif Alizadeh, I. Habibbeyli said that, important steps were taken in the field of scientific cooperation between the two countries in all spheres.
Then, N.Hotar told about the history of the university, its achievements and development. Recalling the high level of relations between the two fraternal peoples in the field of science and higher education, the rector also touched on the prospects for future cooperation.
The meeting was attended by head of the Office of International Relations of ANAS Presidium, D.Ph. in Biologi, Associate Professor Esmira Alirzaeva, university staff and professors - Asuman Altai, Levent Chovash and Gulmira Kuruoglu.