AMEA Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunda görkəmli riyaziyyatçı, akademik Mirabbas Qasımovun 80 illiyinə həsr olunan “Spektral nəzəriyyə və onun tətbiqi” mövzusunda beynəlxalq seminar keçirilib.
Tədbir bu elm müəssisəsi, Bakı Dövlət Universitetinin Tətbiqi riyaziyyat kafedrası, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin Ümumi və tətbiqi riyaziyyat kafedrası, Xəzər Universitetinin Riyaziyyat kafedrasının birgə təşkilatçılığı ilə reallaşıb.
Azərbaycan, ABŞ, Türkiyə, Rusiya, Qazaxıstan, Özbəkistan, İraq və digər ölkələrdən olan alim və mütəxəssislərin iştirak etdikləri seminarda institutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Misir Mərdanov görkəmli alim M. Qasımovun mənalı ömür yolundan, elmi yaradıcılığından danışıb. Bildirib ki, M. Qasımov 1964-cü ildə M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Mexanika-riyaziyyat fakültəsinin elmi şurasında “Şturm-Liuvill tənliyinin iki spektrə görə həlli” namizədlik dissertasiyasını müdafiə edib. Həmin il o, Moskvanın Fiziki-Texniki İnstitutunda assistent vəzifəsində işə başlayıb və 1965-ci ildə müsabiqə yolu ilə F. E. Dzerjinski adına Hərbi-Mühəndislik Akademiyasının Riyaziyyat kafedrasına baş müəllim təyin olunub.
Qeyd edilib ki, 1967-ci ildə M.Qasımov Moskva Dövlət Universitetində “Öz-özünə qoşma və öz-özünə qoşma olmayan diferensial operatorların bəzi məsələləri” mövzusunda fizika-riyaziyyat elmləri üzrə doktorluq dissertasiyasını müdafiə edib və bu iş ABŞ-da ingilis dilinə tərcümə edilib. Alim 1968-ci ilin sentyabrından Azərbaycan Dövlət Universitetinin professoru vəzifəsində çalışıb, 1972-ci ildən 2007-ci ilədək Tətbiqi Riyaziyyat kafedrasının müdiri olub. O, 1970-1976-cı illərdə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunda Xüsusi törəməli diferensial tənliklər şöbəsinin müdiri olub. Mirabbas Qasımov 1980-ci ildə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü, 1989-cu ildə isə həqiqi üzvü seçilib.
Diqqətə çatdırılıb ki, riyaziyyat elminin inkişafına dəyərli töhfələr verən akademik M. Qasımov 100-də çox elmi məqalənin müəllifi olub. Onun rəhbərliyi altında təqribən 70 namizədlik və doktorluq dissertasiyası müdafiə edilib.
Beynəlxalq tədbirdə Azərbaycan və digər ölkələrdən olan tanınmış alimlərin elmi məruzələri dinlənilib, müzakirələr aparılıb.

An international seminar titled "Spectral theory and its application" dedicated to the 80th anniversary of prominent mathematician, academician Mirabbas Gasimov was held at the Institute of Mathematics and Mechanics of ANAS.
The event was organized jointly by the Department of Applied Mathematics of Baku State University, Department of General and Applied Mathematics of the Azerbaijan State Oil and Industry University and Khazar University Mathematics Department.
Director of the Institute, Corresponding Member of ANAS Misir Mardanov spoke about the meaningful lifestyle and scientific work of prominent scientist M. Gasimov at the seminar, which was attended by scientists and specialists from Azerbaijan, USA, Turkey, Russia, Kazakhstan, Uzbekistan, Iraq and other countries. He noted that in 1964 M. Gasimov defended candidate dissertation on "The solution of two spectrum of Sturm-Liuvillus equation" at the Scientific Council of Mechanical-Mathematics faculty of Moscow State University named after M.Lomonosov. In that year he began working as an assistant at the Moscow Physical-Technical Institute and in 1965 he was appointed as a senior teacher at the Department of Mathematics of the Military Engineering Academy named after F. Dzerzhinski.
It was noted that in 1967 M.Gasimov defended his doctoral dissertation on physics-mathematical sciences in Moscow State University on "Some issues of self-dependent and non-self-dependent differential operators" and translated into English in the US. In September 1968, he worked as a professor at the Azerbaijan State University, and from 1972 to 2007 he was the Head of the Applied Mathematics Department. In 1970-1976 he was the head of the Department of Special Differential Equations at the Institute of Mathematics and Mechanics of the Azerbaijan Academy of Sciences. Mirabbas Gasimov was a corresponding member of the Azerbaijan Academy of Sciences in 1980 and was elected as a full member in 1989.
It was noted that academician M. Gasimov, who made valuable contributions to the development of mathematics, was the author of more than 100 scientific articles. About 70 PhD and doctoral dissertations were defended under his leadership.