AMEA Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunda görkəmli riyaziyyatçı, akademik Mirabbas Qasımovun 80 illiyinə həsr olunan “Spektral nəzəriyyə və onun tətbiqi” mövzusunda beynəlxalq seminar keçirilib.
Tədbir bu elm müəssisəsi, Bakı Dövlət Universitetinin Tətbiqi riyaziyyat kafedrası, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin Ümumi və tətbiqi riyaziyyat kafedrası, Xəzər Universitetinin Riyaziyyat kafedrasının birgə təşkilatçılığı ilə reallaşıb.
Azərbaycan, ABŞ, Türkiyə, Rusiya, Qazaxıstan, Özbəkistan, İraq və digər ölkələrdən olan alim və mütəxəssislərin iştirak etdikləri seminarda institutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Misir Mərdanov görkəmli alim M. Qasımovun mənalı ömür yolundan, elmi yaradıcılığından danışıb. Bildirib ki, M. Qasımov 1964-cü ildə M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Mexanika-riyaziyyat fakültəsinin elmi şurasında “Şturm-Liuvill tənliyinin iki spektrə görə həlli” namizədlik dissertasiyasını müdafiə edib. Həmin il o, Moskvanın Fiziki-Texniki İnstitutunda assistent vəzifəsində işə başlayıb və 1965-ci ildə müsabiqə yolu ilə F. E. Dzerjinski adına Hərbi-Mühəndislik Akademiyasının Riyaziyyat kafedrasına baş müəllim təyin olunub.
Qeyd edilib ki, 1967-ci ildə M.Qasımov Moskva Dövlət Universitetində “Öz-özünə qoşma və öz-özünə qoşma olmayan diferensial operatorların bəzi məsələləri” mövzusunda fizika-riyaziyyat elmləri üzrə doktorluq dissertasiyasını müdafiə edib və bu iş ABŞ-da ingilis dilinə tərcümə edilib. Alim 1968-ci ilin sentyabrından Azərbaycan Dövlət Universitetinin professoru vəzifəsində çalışıb, 1972-ci ildən 2007-ci ilədək Tətbiqi Riyaziyyat kafedrasının müdiri olub. O, 1970-1976-cı illərdə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunda Xüsusi törəməli diferensial tənliklər şöbəsinin müdiri olub. Mirabbas Qasımov 1980-ci ildə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü, 1989-cu ildə isə həqiqi üzvü seçilib.
Diqqətə çatdırılıb ki, riyaziyyat elminin inkişafına dəyərli töhfələr verən akademik M. Qasımov 100-də çox elmi məqalənin müəllifi olub. Onun rəhbərliyi altında təqribən 70 namizədlik və doktorluq dissertasiyası müdafiə edilib.
Beynəlxalq tədbirdə Azərbaycan və digər ölkələrdən olan tanınmış alimlərin elmi məruzələri dinlənilib, müzakirələr aparılıb.

Состоялся международный семинар, посвященный 80-летию академика Мираббаса Гасымова
В Институте математики и механики (ИММ) НАНА начал свою работу Международный семинар «Спектральная теория и ее применения», посвященный 80-летию выдающегося математика академика Мираббаса Гасымова. Организаторами мероприятия выступили Институт математики и механики НАНА, кафедра прикладной математики Бакинского государственного университета, кафедра общей и прикладной математики Азербайджанского государственного университета нефти и промышленности и кафедра математики Университета «Хазар».
На мероприятии участниками, которого были учёные и специалисты из Азербайджана, США, Турции, России, Казахстана, Узбекистана, Ирака, директор ИММ, член-корреспондент НАНА Мисир Марданов рассказал о жизненном пути, научном творчестве и достижениях выдающегося ученого М. Гасымова. Он отметил, что в 1964 году М. Гасымов на Ученом совете механико-математического факультета МГУ им. М. Ломоносова защитил кандидатскую диссертацию на тему «Определение дифференциального уравнения Штурма-Лиуввиля по двум спектрам». Специальным решением Учёного Совета диссертационная работа была признана «Выдающейся». В тот же год он начал работать ассистентом в Московском физико-техническом институте, а в 1965 году на конкурсной основе перешёл на работу старшим преподавателем на кафедру математики Военно-инженерной академии им. Ф.Э.Дзержинского.
В 1967 году М.Гасымов в Московском государственном университете защищает диссертацию «Некоторые вопросы теории самосопряжённых и несамосопряжённых дифференциальных операторов» на соискание степени доктора физико-математических наук и эта работа была переведена на английский язык и издана в США. Официальными оппонентами диссертации были А.Г. Костюченко, В.А. Марченко и М.А. Наймарк. С сентября 1968 года он становится профессором Азербайджанского государственного университета. М.Гасымов с 1972 года ( до 2007) он работает заведующим кафедры «Прикладная математика». С 1970 по 1976 он являлся заведующим отделом дифференциальных уравнений в частных производных Института Математики и Механики АН Азербайджана. В 1980 году Мираббас Гасымов был избран членом-корреспондентом АН Азербайджана, а в 1989 году стал действительным членом (академиком) АН Азербайджана.
Под его руководством было защищено около 70 кандидатских и докторских диссертаций. Он достойно представлял Азербайджанскую науку на Международных симпозиумах, конференциях и форумах.
На международном мероприятии были заслушаны и обсуждены научные доклады известных ученых Азербайджана и других стран. Семинар продолжил свою работу по трем секциям.