“Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası: Heydər Əliyevdən – İlham Əliyevə” mövzusunda elmi konfrans keçirilib
Mayın 8-də AMEA Rəyasət Heyətinin binasında Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 102-ci ildönümünə həsr edilmiş “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası: Heydər Əliyevdən – İlham Əliyevə” mövzusunda elmi konfrans keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri, AMEA-nın müşavirləri, Rəyasət Heyəti aparatının şöbə müdirləri, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının direktorları, gənc alimləri, nümayəndələri və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
Konfransı giriş sözü ilə açan akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 102-ci ildönümü ölkəmizdə geniş şəkildə qeyd olunur, o cümlədən Milli Elmlər Akademiyasında keçirilən tədbirlərlə görkəmli dövlət xadiminin həyatı və zəngin fəaliyyəti ictimaiyyətə, yeni nəsillərə çatdırılır. Dahi liderin həyatının bütün dövründə Azərbaycan xalqının taleyində mühüm rol oynadığını deyən akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyev Sovet hakimiyyəti dövründə rəhbərliyə hiss etdirmədən xalqımızı milli oyanışa hazırlayıb, Azərbaycançılıq ideologiyasını xalqımıza aşılayıb, peşəkar milli kadrların hazırlığına xüsusi diqqət yetirib. Diqqətə çatdırıb ki, Ümummilli Liderin təşəbbüsü və qətiyyəti ilə ana dilimiz dövlət dili statusu alıb və 1978-ci ildə Azərbaycan SSR-in Konstitusiyasında rəsmi şəkildə öz təsbitini tapıb. O cümlədən Ulu Öndərin təşəbbüsü ilə 1971-ci ildə Cəmşid Naxçıvanski adına hərbi lisey açılıb və milli zabit kadrlar hazırlamaqla Birinci və İkinci Qarabağ müharibələrində Azərbaycan ordusunun peşəkar heyəti təmin edilib. Dahi liderin, həmçinin elm, təhsil, ədəbiyyat, mədəniyyət, incəsənət sahəsində də mühüm xidmətlər həyata keçirərək xalqımızı milli oyanışa hazırladığını deyən AMEA rəhbəri həmin dövrdə yetişmiş ziyalılarımızın sonralar xalqımızın taleyində önəmli rol oynadıqlarını söyləyib.
1990-cı illərdə xalqımızın yaşadığı faciələrdən çıxış yolunu Ümummilli Liderin yenidən hakimiyyətə qayıdışında gördüyünü bildirən natiq, Ulu Öndərin ikinci dəfə hakimiyyətə qayıtması ilə qısa müddətdə ölkədə hərc-mərcliyə son qoyulduğunu, sabitliyin təmin edildiyini, modern ordu quruculuğuna yönəldiyini, iqtisadi inkişaf yolunu tutaraq “Əsrin müqaviləsi”nin imzalandığını, Azərbaycanın ilk Konstitusiyasının qəbul edildiyini, beynəlxalq əlaqələrin qurularaq genişləndirildiyini, bir sözlə, Azərbaycanın yenidən inşa edildiyini diqqətə çatdırıb.
Qeyd edib ki, dahi rəhbərin başladığı işi ölkə Prezidenti İlham Əliyev müasir dövrün çağırışları işığında daha da zənginləşdirərək Azərbaycanı nəinki regionda, dünyada söz sahibi ölkələrdən birinə çevirib, ölkəmizin ərazi bütövlüyü və dövlət suverenliyi tam bərpa olunub və bu gün qalib xalq kimi fəxrlə yaşayırıq.
“Bu gün Azərbaycan dünyada sülh yaradan ölkə kimi tanınır. Prezident İlham Əliyev təkcə Azərbaycanda və regionda deyil, bütün dünyada qüdrətli lider kimi qəbul olunur”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli söyləyib.
Həm Ulu Öndər Heydər Əliyevin, həm də Prezident İlham Əliyevin Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının tarixində və taleyində mühüm rol oynadıqlarını deyən natiq bildirib ki, 80 ildə şərəfli tarixi yol keçmiş AMEA-nın dövlət səviyyəsində ilk dəfə yubileyi məhz Ümummilli Liderin təşəbbüsü ilə 1975-ci ildə keçirilib və Akademiyaya “Xalqlar dostluğu” ordeni təqdim olunub. Bildirib ki, ötən əsrin 90-cı illərinin əvvəllərində Ulu Öndər Elmlər Akademiyasının taleyi ilə bağlı yaranmış suallara birdəfəlik son qoyub və mütəmadi olaraq ziyalılarımızla görüşərək onlara öz tapşırıq və tövsiyələrini verib. Akademik İsa Həbibbəyli diqqətə çatdırıb ki, AMEA-nın son illərdəki uğurlarının memarı isə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevdir və məhz ölkə başçısı tərəfindən Akademiyanın 60, 70 illik yubileylərinin və bu ilin mart ayının 18-də isə 80 illik yubileyinin qeyd olunması haqqında müvafiq Sərəncamlar imzalanıb. Akademik İsa Həbibbəyli dövlət başçısının Sərəncamı işığında AMEA-nın 80 illik yubileyinin həm ölkəmizdə, həm də dost və qardaş ölkələrin akademiyaları ilə birgə yüksək səviyyədə keçiriləcəyini söyləyib. Qeyd edib ki, bu gün Akademiya dövlət başçımızın açdığı geniş imkanlardan istifadə edərək Azərbaycan elmini dünyada tanıtmaq, beynəlxalq əlaqələrini genişləndirmək və dünyanın nüfuzlu elmi qurumları arasında söz sahibinə çevrilmək üçün bir çox önəmli addımlar atır.
“Azərbaycan xalqı müstəqil və güclü dövlət quruculuğu üçün hər zaman Ulu Öndər Heydər Əliyevə və Prezident İlham Əliyevə minnətdardır. Ulu Öndər Heydər Əliyev və Prezident İlham Əliyev olmasaydı, bugünkü inkişaf edən Azərbaycan olmazdı. Qarabağ Zəfəri, Böyük Qayıdış hərəkatı, Elmlər Akademiyası olmazdı. Hər zaman Azərbaycan elminə xüsusi qayğı ilə yanaşan görkəmli dövlət xadimlərimizə əbədi olaraq minnətdarıq”, - deyən akademik İsa Həbibbəyli konfransı açıq elan edib.
Konfransda, həmçinin AMEA-nın akademik-katibi akademik Arif Həşimov “Heydər Əliyev Elmlər Akademiyasının intibah dövrünün yaradıcısıdır”, AMEA-nın Abbasqulu Ağa Bakıxanov adına Tarix və Etnologiya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Tamilli Kərimova-Kosayeva “Müstəqillik dövründə Heydər Əliyevin Milli Akademiya quruculuğu sahəsindəki xidmətləri” və AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil şöbəsinin müdiri filologiya elmləri doktoru, dosent Sərxan Xavəri “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının inkişafında İlham Əliyev dövrü: modernləşdirmə, yeniləşmə və islahatlar mərhələsi” mövzularında məruzə ilə çıxış ediblər.
Tədbirdə, o cümlədən AMEA-nın vitse-prezidentləri – akademik Rasim Əliquliyev, akademik İradə Hüseynova və AMEA-nın müşaviri akademik Adil Qəribov çıxış edərək Ulu Öndər Heydər Əliyevin və Prezident İlham Əliyevin Azərbaycan dövləti və xalqı qarışındakı tarixi xidmətlərindən və Azərbaycan elminə, alimlərinə göstərdikləri qayğıdan danışıblar.
Sonda çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan alimlərinin daim Ulu Öndərin varisi Prezident İlham Əliyevin ətrafında sıx birləşdiklərini, ölkə başçısının bütün daxili və xarici siyasətini dəstəklədiklərini söyləyib, alimlərimizin öz tədqiqatları ilə ölkəmizin inkişafına bundan sonra da öz töhfələrini verəcəklərini söyləyərək konfransa yekun vurub.

8-го мая в здании Президиума НАНА состоялась научная конференция «Национальная академия наук Азербайджана: от Гейдара Алиева – к Ильхаму Алиеву», посвящённая 102-й годовщине со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева.
На мероприятии приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, члены Президиума, советники НАНА, заведующие отделами аппарата Президиума, директора, молодые ученые и представители научных учреждений и организаций Академии наук, соответствующие лица.
Открыв конференцию вступительным словом, академик Иса Габиббейли сообщил, что 102-я годовщина со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева отмечается в нашей республике повсеместно, посредством мероприятий, которые проводятся в Национальной академии наук Азербайджана, факты о жизни и многогранной деятельности выдающегося государственного деятеля доводятся до общественности, особенно до молодого поколения. Сказав, что в течение всей своей жизни гениальный лидер играл важную роль в судьбе азербайджанского народа, академик добавил, что уже в годы советской власти Великий лидер готовил наш народ к национальному пробуждению, развивал идеологию азербайджанства и уделял особое внимание подготовке профессиональных национальных кадров. Академик отметил, что благодаря инициативе и решительности Общенационального лидера наш родной язык получил статус государственного языка, что нашло свое официальное подтверждение в Конституции Азербайджанской ССР в 1978 году; по инициативе Гейдара Алиева в 1971 году был создан военный лицей имени Джамшида Нахчыванского, в котором шла подготовка национальных офицерских кадров, и тем самым было обеспечено формирование профессионального состава азербайджанской армии, который принял участие в Первой и Второй Карабахских войнах. Гениальный лидер, продолжил академик Иса Габиббейли, внёс весомый вклад и в развитие таких сфер, как наука, образование, литература, культура, искусство, представители интеллигенции, которые были взращены в тот период, в дальнейшем сыграли важную роль в судьбе нашего народа и национальном пробуждении.
Руководитель НАНА сообщил, что в 1990-х гг. наш народ видел выход из пережитых трагедий в возвращении Общенационального лидера к власти, после чего за короткое время был положен конец хаосу в стране, обеспечена стабильность, начаты реформы, нацеленные на построение современной армии, подписан «Контракт века», обеспечивший развитие экономики, принята первая Конституция Азербайджанской Республики, налажены и расширены международные связи, одним словом, началось построение нового Азербайджана.
Академик Иса Габиббейли отметил, что Президент Ильхам Алиев обогатил и расширил дело, начатое гениальным лидером, в свете призывов современности, вследствие чего Азербайджан превратился в одно из ведущих государств не только региона, но и всего мира, были полностью восстановлены территориальная целостность и государственный суверенитет республики, сегодня наш народ ходит с высоко поднятой головой как народ-победитель.
Академик Иса Габиббейли продолжил: «Сегодня Азербайджан известен в мире как государство, призывающее всех к миру. Президент Ильхам Алиев воспринимается в качестве сильного лидера не только в Азербайджане и регионе, но и во всём мире».
Сказав, что и общенациональный лидер Гейдар Алиев, и Президент Ильхам Алиев сыграли важную роль в истории и судьбе Национальной академии наук Азербайджана, оратор подчеркнул, что впервые юбилей НАНА, прошедшей 80-летний славный исторический путь, отмечался на государственном уровне именно по инициативе Общенационального лидера в 1975 году, тогда же Академия наук была удостоена ордена Дружбы народов. Академик Иса Габиббейли сообщил, что в начале 90-х гг. прошлого века Великий лидер положил конец всем вопросам, возникшим по поводу дальнейшей судьбы Академии наук, периодически встречался с представителями интеллигенции, давал им свои поручения и рекомендации. Архитектором успехов, достигнутых НАНА в последние годы, продолжил академик, является Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, именно главой государства подписаны Распоряжения о праздновании 60-, 70- и 80-летнего юбилеев Академии наук. Руководитель НАНА отметил, что в свете Распоряжения главы государства от 18 марта текущего года 80-летний юбилей Академии наук будет отмечаться на высоком уровне как у нас в республике, так и вместе с академиями наук дружественных и братских стран. Академик добавил, что сегодня НАНА, пользуясь широкими возможностями, предоставленными главой государства, реализует мероприятия, нацеленные на популяризацию отечественной науки в мире, расширение международных связей и своих прав и полномочий во влиятельных научных структурах мира.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул: «За построение независимого и сильного государства азербайджанский народ благодарен общенациональному лидеру Гейдару Алиеву и Президенту Ильхаму Алиеву. Если бы не было великого лидера Гейдара Алиева и Президента Ильхама Алиева, не было бы сегодняшнего развивающегося Азербайджана. Не было бы Победы в Карабахе, движения «Великое возвращение», не было бы Академии наук. Мы благодарны нашим выдающимся государственным деятелям за особую заботу о науке в Азербайджане».
Затем академик-секретарь НАНА академик Ариф Гашимов выступил с докладом на тему «Гейдар Алиев – создатель периода возрождения Академии наук», ведущий научный сотрудник Института истории и этнологии имени Аббасгулу Ага Бакиханова НАНА доктор философии по истории, доцент Тамилла Керимова-Коджаева – на тему «Заслуги Гейдара Алиева в сфере построения Национальной академии наук в период независимости», заведующий Отделом науки и образования аппарата Президиума НАНА доктор филологических наук, доцент Сархан Хавери – на тему «Период Ильхама Алиева в развитии Национальной академии наук Азербайджана: этап модернизации, обновления и реформ».
На мероприятии также выступили вице-президенты НАНА – академик Расим Алигулиев и академик Ирада Гусейнова, советник НАНА академик Адиль Гарибов, которые говорили об исторических заслугах общенационального лидера Гейдара Алиева и Президента Ильхама Алиева перед Азербайджанским государством и народом, их заботе об отечественной науке и ученых.
Подводя итоги, академик Иса Габиббейли сообщил, что ученые Азербайджана сплочены вокруг преемника Общенационального лидера – Президента Ильхама Алиева, поддерживают проводимую им внутреннюю и внешнюю политику и своими исследованиями вносят вклад в развитие страны.