“Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası: Heydər Əliyevdən – İlham Əliyevə” mövzusunda elmi konfrans keçirilib
Mayın 8-də AMEA Rəyasət Heyətinin binasında Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 102-ci ildönümünə həsr edilmiş “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası: Heydər Əliyevdən – İlham Əliyevə” mövzusunda elmi konfrans keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri, AMEA-nın müşavirləri, Rəyasət Heyəti aparatının şöbə müdirləri, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının direktorları, gənc alimləri, nümayəndələri və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
Konfransı giriş sözü ilə açan akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 102-ci ildönümü ölkəmizdə geniş şəkildə qeyd olunur, o cümlədən Milli Elmlər Akademiyasında keçirilən tədbirlərlə görkəmli dövlət xadiminin həyatı və zəngin fəaliyyəti ictimaiyyətə, yeni nəsillərə çatdırılır. Dahi liderin həyatının bütün dövründə Azərbaycan xalqının taleyində mühüm rol oynadığını deyən akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyev Sovet hakimiyyəti dövründə rəhbərliyə hiss etdirmədən xalqımızı milli oyanışa hazırlayıb, Azərbaycançılıq ideologiyasını xalqımıza aşılayıb, peşəkar milli kadrların hazırlığına xüsusi diqqət yetirib. Diqqətə çatdırıb ki, Ümummilli Liderin təşəbbüsü və qətiyyəti ilə ana dilimiz dövlət dili statusu alıb və 1978-ci ildə Azərbaycan SSR-in Konstitusiyasında rəsmi şəkildə öz təsbitini tapıb. O cümlədən Ulu Öndərin təşəbbüsü ilə 1971-ci ildə Cəmşid Naxçıvanski adına hərbi lisey açılıb və milli zabit kadrlar hazırlamaqla Birinci və İkinci Qarabağ müharibələrində Azərbaycan ordusunun peşəkar heyəti təmin edilib. Dahi liderin, həmçinin elm, təhsil, ədəbiyyat, mədəniyyət, incəsənət sahəsində də mühüm xidmətlər həyata keçirərək xalqımızı milli oyanışa hazırladığını deyən AMEA rəhbəri həmin dövrdə yetişmiş ziyalılarımızın sonralar xalqımızın taleyində önəmli rol oynadıqlarını söyləyib.
1990-cı illərdə xalqımızın yaşadığı faciələrdən çıxış yolunu Ümummilli Liderin yenidən hakimiyyətə qayıdışında gördüyünü bildirən natiq, Ulu Öndərin ikinci dəfə hakimiyyətə qayıtması ilə qısa müddətdə ölkədə hərc-mərcliyə son qoyulduğunu, sabitliyin təmin edildiyini, modern ordu quruculuğuna yönəldiyini, iqtisadi inkişaf yolunu tutaraq “Əsrin müqaviləsi”nin imzalandığını, Azərbaycanın ilk Konstitusiyasının qəbul edildiyini, beynəlxalq əlaqələrin qurularaq genişləndirildiyini, bir sözlə, Azərbaycanın yenidən inşa edildiyini diqqətə çatdırıb.
Qeyd edib ki, dahi rəhbərin başladığı işi ölkə Prezidenti İlham Əliyev müasir dövrün çağırışları işığında daha da zənginləşdirərək Azərbaycanı nəinki regionda, dünyada söz sahibi ölkələrdən birinə çevirib, ölkəmizin ərazi bütövlüyü və dövlət suverenliyi tam bərpa olunub və bu gün qalib xalq kimi fəxrlə yaşayırıq.
“Bu gün Azərbaycan dünyada sülh yaradan ölkə kimi tanınır. Prezident İlham Əliyev təkcə Azərbaycanda və regionda deyil, bütün dünyada qüdrətli lider kimi qəbul olunur”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli söyləyib.
Həm Ulu Öndər Heydər Əliyevin, həm də Prezident İlham Əliyevin Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının tarixində və taleyində mühüm rol oynadıqlarını deyən natiq bildirib ki, 80 ildə şərəfli tarixi yol keçmiş AMEA-nın dövlət səviyyəsində ilk dəfə yubileyi məhz Ümummilli Liderin təşəbbüsü ilə 1975-ci ildə keçirilib və Akademiyaya “Xalqlar dostluğu” ordeni təqdim olunub. Bildirib ki, ötən əsrin 90-cı illərinin əvvəllərində Ulu Öndər Elmlər Akademiyasının taleyi ilə bağlı yaranmış suallara birdəfəlik son qoyub və mütəmadi olaraq ziyalılarımızla görüşərək onlara öz tapşırıq və tövsiyələrini verib. Akademik İsa Həbibbəyli diqqətə çatdırıb ki, AMEA-nın son illərdəki uğurlarının memarı isə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevdir və məhz ölkə başçısı tərəfindən Akademiyanın 60, 70 illik yubileylərinin və bu ilin mart ayının 18-də isə 80 illik yubileyinin qeyd olunması haqqında müvafiq Sərəncamlar imzalanıb. Akademik İsa Həbibbəyli dövlət başçısının Sərəncamı işığında AMEA-nın 80 illik yubileyinin həm ölkəmizdə, həm də dost və qardaş ölkələrin akademiyaları ilə birgə yüksək səviyyədə keçiriləcəyini söyləyib. Qeyd edib ki, bu gün Akademiya dövlət başçımızın açdığı geniş imkanlardan istifadə edərək Azərbaycan elmini dünyada tanıtmaq, beynəlxalq əlaqələrini genişləndirmək və dünyanın nüfuzlu elmi qurumları arasında söz sahibinə çevrilmək üçün bir çox önəmli addımlar atır.
“Azərbaycan xalqı müstəqil və güclü dövlət quruculuğu üçün hər zaman Ulu Öndər Heydər Əliyevə və Prezident İlham Əliyevə minnətdardır. Ulu Öndər Heydər Əliyev və Prezident İlham Əliyev olmasaydı, bugünkü inkişaf edən Azərbaycan olmazdı. Qarabağ Zəfəri, Böyük Qayıdış hərəkatı, Elmlər Akademiyası olmazdı. Hər zaman Azərbaycan elminə xüsusi qayğı ilə yanaşan görkəmli dövlət xadimlərimizə əbədi olaraq minnətdarıq”, - deyən akademik İsa Həbibbəyli konfransı açıq elan edib.
Konfransda, həmçinin AMEA-nın akademik-katibi akademik Arif Həşimov “Heydər Əliyev Elmlər Akademiyasının intibah dövrünün yaradıcısıdır”, AMEA-nın Abbasqulu Ağa Bakıxanov adına Tarix və Etnologiya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Tamilli Kərimova-Kosayeva “Müstəqillik dövründə Heydər Əliyevin Milli Akademiya quruculuğu sahəsindəki xidmətləri” və AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil şöbəsinin müdiri filologiya elmləri doktoru, dosent Sərxan Xavəri “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının inkişafında İlham Əliyev dövrü: modernləşdirmə, yeniləşmə və islahatlar mərhələsi” mövzularında məruzə ilə çıxış ediblər.
Tədbirdə, o cümlədən AMEA-nın vitse-prezidentləri – akademik Rasim Əliquliyev, akademik İradə Hüseynova və AMEA-nın müşaviri akademik Adil Qəribov çıxış edərək Ulu Öndər Heydər Əliyevin və Prezident İlham Əliyevin Azərbaycan dövləti və xalqı qarışındakı tarixi xidmətlərindən və Azərbaycan elminə, alimlərinə göstərdikləri qayğıdan danışıblar.
Sonda çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan alimlərinin daim Ulu Öndərin varisi Prezident İlham Əliyevin ətrafında sıx birləşdiklərini, ölkə başçısının bütün daxili və xarici siyasətini dəstəklədiklərini söyləyib, alimlərimizin öz tədqiqatları ilə ölkəmizin inkişafına bundan sonra da öz töhfələrini verəcəklərini söyləyərək konfransa yekun vurub.

On May 8, a scientific conference dedicated to the 102nd anniversary of the birth of National Leader Heydar Aliyev, titled “Azerbaijan National Academy of Sciences: From Heydar Aliyev to Ilham Aliyev,” was held at the Presidium building of ANAS.
The event was attended by the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli, members of the Presidium of ANAS, advisors of ANAS, heads of departments of the Presidium administration, directors of scientific institutions and organizations of ANAS, young scientists and representatives, and relevant individuals.
In his opening speech at the conference, Academician Isa Habibbeyli said that the 102nd anniversary of the birth of National Leader Heydar Aliyev is celebrated extensively across our country. The events also organized by the National Academy of Sciences play a key role in presenting facts about the life and significant contributions of the distinguished statesman to the public and younger generations. Academician Isa Habibbeyli noted that throughout his life, National Leader Heydar Aliyev played an important role in the destiny of the Azerbaijani people. During the Soviet era, prominent statesman Heydar Aliyev prepared our people for national awakening, developed the ideology of Azerbaijanism, and paid special attention to the training of professional national personnel. He emphasized that thanks to the initiative and determination of the National Leader, our native language gained the status of a state language, was officially recognized in the Constitution of the Azerbaijan SSR in 1978. He also mentioned that at the initiative of National Leader Heydar Aliyev, the Jamshid Nakhchivanski Military Lyceum was established in 1971 to train national officer personnel, thereby ensuring the formation of a professional staff of the Azerbaijani army, which took part in the First and Second Karabakh Wars. The Academician also highlighted that the Great Leader also made significant contributions to the development of fields as science, education, literature, culture, and arts and the intellectuals nurtured during that period later played an important role in the destiny of the Azerbaijani people and in the national awakening.
The head of ANAS underlined that in the 1990s, our people saw the return of the National Leader to power as the way out of the tragedies they had endured. Soon after his return, chaos in the country was brought to an end, stability was ensured, efforts were directed toward building a modern army, the “Contract of the Century” was signed, the first Constitution of Azerbaijan was adopted, and international relations were established and expanded, in short, the construction of a new Azerbaijan began.
He noted that the work of the National Leader was further enriched by President Ilham Aliyev in light of the challenges of the modern era, turning Azerbaijan into one of the leading countries not only in the region but also in the world. The territorial integrity and state sovereignty of the republic have been completely restored, and today, we proudly live as a victorious nation.
“Today, Azerbaijan is known worldwide as a country that calls for peace. President Ilham Aliyev is regarded as a powerful leader not only in Azerbaijan and the region but also across the world,”-said Academician Isa Habibbeyli.
He underlined that both National Leader Heydar Aliyev and President Ilham Aliyev played a significant role in the history and destiny of the Azerbaijan National Academy of Sciences. The Academy, with honorable path over its 80-year history, celebrated its first state-level anniversary in 1975 at the initiative of the National Leader, during which ANAS was awarded the Order of “Friendship of Peoples”. He noted that in the early 1990s, National Leader Heydar Aliyev put an end to all questions regarding the future of the Academy of Sciences and regularly met with intellectuals, giving them his instructions and recommendations. Academician Isa Habibbeyli highlighted that the architect of ANAS’s recent achievements is President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev. The Head of the State signed the decrees to mark the Academy’s 60th, 70th, and, 80th anniversaries and in accordance with the Presidential decree, dated March 18 of this year, the 80th anniversary of ANAS will be celebrated at a high level both in Azerbaijan and jointly with the academies of sciences of friendly and brotherly countries. He added that today, ANAS is taking significant steps to promote Azerbaijani science globally, expand its international relations, and strengthen its rights and authority among the world’s influential scientific institutions, making use of the vast opportunities provided by the Head of the State.
“The Azerbaijani people are forever grateful to National Leader Heydar Aliyev and President Ilham Aliyev for building an independent and strong state. Without National Leader Heydar Aliyev and President Ilham Aliyev, there would be no developing Azerbaijan as we see today. There would be no Karabakh Victory, no “Great Return” movement, and no Academy of Sciences. We are eternally thankful to our distinguished statesmen for their special care toward Azerbaijani science,”-said Academician Isa Habibbeyli and officially opened the conference.
At the conference, presentations were delivered by Academician Arif Hashimov, academic secretary of ANAS, Tamilli Karimova-Kosayeva, PhD in History, Associate Professor, and leading researcher at the Abbasgulu Agha Bakikhanov Institute of History and Ethnology of ANAS and Sarkhan Khaveri, Doctor of Philology, Associate Professor, and Head of the Science and Education Department of the Presidium of ANAS.
Vice Presidents of ANAS, Academician Rasim Aliguliyev and Academician Irada Huseynova as well as ANAS Advisor Academician Adil Garibov delivered speeches, highlighting the historic contributions of National Leader Heydar Aliyev and President Ilham Aliyev to the Azerbaijani state and nation, as well as their care for Azerbaijani science and scientists.
Academician Isa Habibbeyli emphasized that Azerbaijani scientists are united around President Ilham Aliyev, the successor of the National Leader, and fully support the President’s domestic and foreign policy. He underlined that Azerbaijani scientists would continue to contribute to the development of the country through their research and officially concluded the conference.