AMEA-da BMT-nin Ətraf Mühit Proqramının xoşməramlı səfiri ilə görüş keçirilib
AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev BMT-nin Ətraf Mühit Proqramının xoşməramlı səfiri, əfsanəvi xokkeyçi Vyaçeslav Fetisov və RussiaNew.Com İnformasiya Agentliyinin baş direktoru Serqey Rıbakov ilə görüşüb.
Görüş zamanı müasir dövrün qlobal ekoloji problemlərinin səbəbləri, təbiətə və bəşəriyyətə təsiri, fəsadları, iqtisadi zərəri və onların aradan qaldırılması yolları müzakirə edilib.
Akademik İ.Quliyev AMEA-nın elmi müəssisələrində bu istiqamətdə aparılan tədqiqat işləri, Xəzər dənizinin tədqiqi və mühafizəsi üzrə həyata keçirilən və nəzərdə tutulan layihələr barədə qonaqlara məlumat verib. Rusiya Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik Aleksandr Serqeyevin Azərbaycana səfərini xatırladan alim müvafiq istiqamətdə beynəlxalq əməkdaşlığın yüksələn xətlə inkişaf edəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Görüşdə ətraf mühit problemlərinin həlli üçün qlobal monitorinqlərin keçirilməsinin, istehsal sahəsinə nəzarətin gücləndirilməsinin, həmçinin cəmiyyətin bütün təbəqələrinin maarifləndirilməsi işinə elmi ictimaiyyətin cəlb edilməsinin vacibliyi vurğulanıb. Tərəflər bu istiqamətdə konkret məsələləri əhatə edəcək əməkdaşlıq sənədinin imzalanması üzrə razılığa gəliblər.
Görüşdə AMEA Yer Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov, Coğrafiya İnstitutunun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəisi, b.ü.f.d. Esmira Əlirzayeva iştirak ediblər.

Состоялась встреча вице-президента НАНА, академика Ибрагима Гулиева с послом доброй воли Программы окружающей среды ООН, легендарным хоккеистом Вячеславом Фетисовым и генеральным директором информационного агентства RussiaNew.Com Сергеем Рыбаковым.
На встрече были обсуждены причины возникновения глобальных экологических проблем современности, их влияние на природу и человечество, последствия, причиненный ими экономический ущерб и пути преодоления вышеперечисленных проблем.
Академик И.Гулиев рассказал гостям о работах в этом направлении в научных учреждениях НАНА, реализованных и планируемых проектах по разведке и защите Каспийского моря. Упомянув о визите президента Российской академии наук Александра Сергеева в Азербайджан, ученый выразил уверенность в том, что в будущем международное сотрудничество в соответствующем направлении будет развиваться.
Стороны подчеркнули значимость проведения глобального мониторинга экологических проблем, усиления контроля над производственной сферой и вовлечения научного сообщества в работу по просвещению населения. Была достигнута договоренность о подписании документа о сотрудничестве, который будет охватывать конкретные вопросы в этой области.
Во встрече также приняли участие академик-секретарь Отделения наук о Земле НАНА, академик Фахраддин Гадиров директор Института географии, академик Рамиз Мамедов, руководитель Управления международных связей Президиума НАНА, д.ф.п.б. Эсмира Алирзаева.