İyunun 28-də AMEA-nın Əsas binasında dahi Azərbaycan şairi İmadəddin Nəsiminin 650 illik yubileyinə həsr olunan “İncəsənətdə Nəsimi obrazı” mövzusunda respublika elmi-praktik konfransı keçirilib.
Tədbir AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsi və Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə “Nəsimi ili” çərçivəsində baş tutub.
Konfransı AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli açaraq Prezident İlham Əliyevin “Böyük Azərbaycan şairi İmadəddin Nəsiminin 650 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında” 15 noyabr 2018-ci il tarixli və Azərbaycan Respublikasında 2019-cu ilin “Nəsimi ili” elan edilməsi haqqında 11 yanvar 2019-cu il tarixli sərəncamlar imzaladığını xatırladıb.
Akademik sözügedən sərəncamlardan irəli gələrək AMEA-da silsilə konfransların, elmi sessiyaların keçirildiyini, mətbuatda Nəsimi yaradıcılığına dair məqalələrin dərc edildiyini, monoqrafiyaların nəşrə hazırlandığını, o cümlədən ədibin əsərlərinin yeni illüstrasiyalarla çap olunduğunu diqqətə çatdırıb. Bundan əlavə, şairin yaradıcılığının Polşa, Türkiyə, Serbiya, Qazaxıstan, Qırğızıstan və digər ölkələrdə keçirilən tədbirlərdə təbliğ olunduğunu vurğulayıb.
İ.Həbibbəyli, həmçinin cari ildə ikinci Nəsimi festivalının baş tutacağını, o cümlədən noyabr ayında AMEA-da “Nəsimi ili” çərçivəsində yekun konfransın keçiriləcəyini söyləyib.
Ölkə rəhbərliyi səviyyəsində Nəsimi yaradıcılığına daim diqqət göstərildiyini deyən akademik 1973-cü ildə ulu öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə İmadəddin Nəsiminin 600 illik yubileyinin UNESKO səviyyəsində qeyd olunduğunu bildirib. Qeyd edib ki, ümummilli liderin qətiyyəti sayəsində Bakıda Nəsiminin heykəli ucaldılıb, bədii film çəkilib, balet, poema yazılıb, metro və rayon şairin adına adlandırılıb, onun əsərləri ana dilində kütləvi çap olunub. Akademik məhz həmin illərdə görülən tədbirlər nəticəsində bütün dünyaya Nəsiminin Azərbaycan şairi olmasının nümayiş etdirildiyini deyib.
Müstəqillik dövründə isə Prezident İlham Əliyevin imzaladığı sərəncamların şairin əsərlərinin çapında, dünyada təbliğində mühüm rol oynadığını söyləyən AMEA-nın vitse-prezidenti ölkə rəhbərliyinin təşəbbüsü ilə Nəsimi irsinin davamçısı Məhəmməd Cövdət Nəsiminin və ailəsinin Azərbaycana gəldiyini, ata-baba yurdu olan Şamaxı şəhərini ziyarət etdiklərini xatırladıb.
Sonra Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadə çıxış edərək Nəsiminin bədii obrazının Azərbaycan incəsənətində yaradılmasının milli mədəniyyətimizə ən gözəl töhfə olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, Nəsimi obrazı təkcə heykəltəraşlıqda yox, həm də rəngkarlıqda, xalça sənətində öz əksini tapıb, şairin poçt markalarındakı təsvirləri öz orijinallığını qoruyub saxlayıb.
Konfransda, həmçinin sənətşünaslıq üzrə elmlər doktoru Sevil Fərhadovanın “İmadəddin Nəsimi poeziyası muğam - ozan konseptuallıq kontekstində”, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Vidadi Qafarovun “Nəsimi obrazının Azərbaycan teatrında səhnə təcəssümü” və Əməkdar incəsənət xadimi Ayaz Salayevin “Nəsimi” filmi sovet dövlətinin qürubu dövründə milli özünüdərk amili kimi” mövzusunda məruzə ilə çıxış ediblər.

The republican scientific-practical conference on "The image of Nasimi in art"
The republican scientific-practical conference on "The image of Nasimi in art", dedicated to the 650th anniversary of the great Azerbaijani poet Imadeddin Nasimi, was held at the Main building of ANAS on June 28.
The event was organized within the framework of "Nasimi Year" jointly organized by ANAS Department of Humanitarian Sciences and Institute of Architecture and Art.
The event was opened by academician Isa Habibbayli, vice-president of ANAS and stated President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev on the celebration of the 650th anniversary of the great Azerbaijani poet Imadeddin Nasimi on November 15, 2018.
I.Habibbayli also noted that in September this year, the events dedicated to Nasimi's 650th anniversary will take place at the Nakhchivan Department, organized by the History Institute.
Speaking about Nasimi's creativity at the level of the country's leadership, academician said that at the initiative of national leader Heydar Aliyev in 1973, 600th anniversary of Imadeddin Nasimi was celebrated at UNESCO level. He noted that the statue of Nasimi was erected in Baku, a feature film was shot and named after the metro and district poet, and his works were published in his native language.
The vice president of ANAS, who said that orders signed by President Ilham Aliyev during the years of independence, played an important role in promoting the world, recalled that the successor of the Nasimi heritage, Mohammad Jovdet Nasimi and his family, arrived in Azerbaijan and visited the fatherland, Shamakhi.
Then Director of the Institute of Architecture and Art, correspondent member of ANAS Ertegin Salamzadeh said that creation of Nasimi's artistic image in the Azerbaijani art is the most important contribution to our national culture. He noted that the image of Nasimi was reflected not only in sculpture, but also in painting, carpet art, and the images of the poet's postage stamps kept their originality.
The conference was also attended by Doctor of Science in Art Studies, Ph.D. in Art Studies Sevil Farhadova,   Associate Professor Vidadi Gafarov and Honorary Art Worker Ayaz Salayev .