Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Tarix İnstitutunun direktoru, akademik Yaqub Mahmudov Türk Dünyası Araşdırmaları Beynəlxalq Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü seçilib və türk dünyası elminə verdiyi böyük töhfələrə görə akademiyanın “Beynəlxalq Qızıl Ulduz” medalına layiq görülüb.
Elmi şuranın iclasında Türk Dünyası Araşdırmaları Beynəlxalq Elmlər Akademiyasının Azərbaycan üzrə nümayəndəsi, professor Elçin İsgəndərzadə akademiyanın diplomunu, “Beynəlxalq Qızıl Ulduz” medalını və vəsiqəsini, mantiyanı Yaqub Mahmudova təqdim edib.
Elçin İsgəndərzadə bildirib ki, akademiyanın medalına türk dünyasının çox məşhur insanları - Süleyman Dəmirəl, Rauf Denktaş, Çingiz Aytmatov, İhsan Doğramacı və başqaları layiq görülüblər: “Azərbaycandan Akademiyanın həqiqi üzvlüyünə görkəmli alimlərimiz Ramiz Mehdiyev, Arif Paşayev, Cəmil Əliyev, Xoşbəxt Yusifzadə və başqaları seçiliblər. Yaqub Mahmudov 1000-dən çox elmi əsərin müəllifidir, onun 15 cildlik “Seçilmiş əsərləri” var. O, milli-azadlıq hərəkatının gerçək qəhrəmanlarından biridir”.
Tarixçi alim təltiflərə görə Türk Dünyası Araşdırmaları Beynəlxalq Elmlər Akademiyasına təşəkkür edərək bildirib ki, bu, yalnız ona yox, həm də Tarix İnstitutunun fəaliyyətinə və alimlərinə verilən çox böyük qiymətdir. O, akademiyaya ikicildlik “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti Ensiklopediyası”nı hədiyyə edib.

Ягуб Махмудов избран действительным членом Международной тюркской академии
Директор Института истории Национальной академии наук Азербайджана (НАНА), академик НАНА Ягуб Махмудов избран действительным членом Международной академии наук исследований тюркского мира. Ягуб Махмудов за вклад в науку тюркского мира также награжден медалью «Международная золотая звезда» этой академии.
По сообщению Института истории, на заседании Ученого совета учреждения представитель Международной академии наук исследований тюркского мира по Азербайджану, профессор Эльчин Искендерзаде вручил Ягубу Махмудову диплом академии, медаль «Международная золотая звезда» и ее удостоверение, мантию.
По словам Эльчина Искендерзаде, медали  академии удостоены очень известные личности тюркского мира - Сулейман Демирель, Рауф Денкташ, Чингиз Айтматов, Ихсан Дограмачи и другие.  «Действительными членами академии избраны выдающиеся ученые Азербайджана Рамиз Мехтиев, Ариф Пашаев, Джамиль Алиев, Хошбахт Юсифзаде и другие. Ягуб Махмудов является автором более 1000 научных работ и «Избранные произведения» в 15-ти томах. Он один из настоящих героев национально-освободительного движения», - пояснил профессор.
Ученый-историк, поблагодарив Международную академию наук исследований тюркского мира, отметил, что награждение является высокой оценкой не только его труда, но и всей деятельности Института истории НАНА. Ягуб Махмудов подарил академии двухтомник «Энциклопедия Азербайджанской Демократической Республики».