Botanika İnstitutu və Mərkəzi Nəbatat Bağı xarici əlaqələrini genişləndirir
İngiltərənin Kil Universitetinin təbiət elmləri şöbəsinin əməkdaşı Dr. Piter Tomas və Polşa Elmlər Akademiyasının Dendrologiya İnstitutunun Sistematika və Coğrafiya laboratoriyasının əməkdaşları Dr. Monika Derinq və Dr. Qrzeqorz İszkulo AMEA-nın Botanika İnstitutunun və Mərkəzi Nəbatat Bağının qonağı olublar.
Botanika İnstitutunun direktoru, akademik Validə Əlizadə və Mərkəzi Nəbatat Bağının direktoru v.i.e., b.e.d. Vahid Fərzəliyevin iştirakı ilə keçən görüşdə əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması perspektivləri müzakirə edilib.
V.Əlizadə qonaqlara Botanika İnstitutun elmi-tədqiqat istiqamətləri, beynəlxalq əlaqələri, həyata keçirilən müştərək layihələr və əldə olunan nailiyyətlər haqqında danışıb. Qonaqlar institutun Botanika Muzeyi, Herbari Fondu və laboratoriyaları ilə tanış olublar. Onlara Herbari Fondunda saxlanılan yerli və xarici floraya aid herbari nümunələrinin Avropa Məlumat Bazasına və Dünya Florasına daxil edilməsi üzrə aparılan işlər haqqında məlumat verilib.
Qonaqlar əməkdaşlıq perspektivlərini yüksək qiymətləndirərək bağçılıq və reproduksiya sahəsində birgə tədqiqatlar, kadr və təcrübə mübadiləsi, müştərək layihələr və ekspedisiyaların təşkili, toxum və herbari materiallarının mübadiləsi üçün geniş imkanların olduğunu vurğulayıblar.
Səfər müddətində qonaqlar Mərkəzi Nəbatat Bağının əməkdaşları ilə birlikdə ölkəmizin bir sıra təbiət ərazilərinə təşkil olunmuş ekspedisiyalarda iştirak ediblər.

Сотрудник Отдела естественных наук Кильского университета (Англия) доктор Питер Томас и сотрудники Лаборатории систематики и географии Института дендрологии Польской академии наук доктор Моника Деринг и доктор Грзегорс Исзкуло посетили Институт ботаники и Центральный ботанический сад НАНА.
Директор Института ботаники, академик Валида Ализаде и и.о. директора Центрального ботанического сада, доктор биологических наук Вахид Фарзалиев обсудили с гостями перспективы налаживания дальнейшего сотрудничества.
В.Ализаде рассказала гостям о сферах научно-исследовательской деятельности Института ботаники, международных связях, совместных проектах и полученных результатах. Гости ознакомились с Музеем ботаники, Гербарным фондом и лабораториями института, были проинформированы о мерах, которые предпринимаются для включения образцов гербария, хранящихся в Гербарном фонде и относящихся к местной и зарубежной флоре, в международные базы данных.
Высоко оценив перспективы сотрудничества, гости подчеркнули, что имеются широкие возможности для ведения совместных исследований, обмена кадрами и опытом в области садоводства и репродукции, реализации совместных проектов, организации совместных экспедиций, обмена семенными и гербарными материалами.
В течение своего пребывания в Азербайджане гости вместе с сотрудниками Центрального ботанического сада приняли участие в экспедициях, организованных на различных природных территориях страны.