Botanika İnstitutu və Mərkəzi Nəbatat Bağı xarici əlaqələrini genişləndirir
İngiltərənin Kil Universitetinin təbiət elmləri şöbəsinin əməkdaşı Dr. Piter Tomas və Polşa Elmlər Akademiyasının Dendrologiya İnstitutunun Sistematika və Coğrafiya laboratoriyasının əməkdaşları Dr. Monika Derinq və Dr. Qrzeqorz İszkulo AMEA-nın Botanika İnstitutunun və Mərkəzi Nəbatat Bağının qonağı olublar.
Botanika İnstitutunun direktoru, akademik Validə Əlizadə və Mərkəzi Nəbatat Bağının direktoru v.i.e., b.e.d. Vahid Fərzəliyevin iştirakı ilə keçən görüşdə əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması perspektivləri müzakirə edilib.
V.Əlizadə qonaqlara Botanika İnstitutun elmi-tədqiqat istiqamətləri, beynəlxalq əlaqələri, həyata keçirilən müştərək layihələr və əldə olunan nailiyyətlər haqqında danışıb. Qonaqlar institutun Botanika Muzeyi, Herbari Fondu və laboratoriyaları ilə tanış olublar. Onlara Herbari Fondunda saxlanılan yerli və xarici floraya aid herbari nümunələrinin Avropa Məlumat Bazasına və Dünya Florasına daxil edilməsi üzrə aparılan işlər haqqında məlumat verilib.
Qonaqlar əməkdaşlıq perspektivlərini yüksək qiymətləndirərək bağçılıq və reproduksiya sahəsində birgə tədqiqatlar, kadr və təcrübə mübadiləsi, müştərək layihələr və ekspedisiyaların təşkili, toxum və herbari materiallarının mübadiləsi üçün geniş imkanların olduğunu vurğulayıblar.
Səfər müddətində qonaqlar Mərkəzi Nəbatat Bağının əməkdaşları ilə birlikdə ölkəmizin bir sıra təbiət ərazilərinə təşkil olunmuş ekspedisiyalarda iştirak ediblər.

Associate Professor of the Department of Natural Sciences at the University of Keele, England, Peter Thomas and staff of the Institute of Dendrology of the Polish Academy of Sciences, Monica Dering and Dr. Grzegorz Iszkulo has been the guest of the Institute of Botany and Central Botanical Garden of ANAS.
Director of the Institute of Botany, academician Valida Alizadeh and acting director of the Central Botanical Garden, doctor in biology Vahid Farzaliyev discussed prospects of cooperation with the guests.
V. Alizadeh told the guests about the scientific directions of the Institute of Botany, international relations, joint projects and achievements. The guests got acquainted with the institute's Botanical Museum, Herbari Foundation and laboratories. They were informed about the activities carried out to include the herbarium samples of local and foreign flora stored in the Herbarium Foundation in the European Data Base and World Flora.
The guests appreciated the prospects of cooperation and noted that there are extensive opportunities for joint research in the field of gardening and reproduction, exchange of personnel and experience, joint projects and expeditions, exchange of seeds and herbicides.