AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutu, Seul Milli Universiteti və SEBA (Seul-Bakı) Azərbaycan-Koreya Mədəniyyət Mübadiləsi Assosiasiyası İctimai Birliyi tərəfindən arxeologiya sahəsində əməkdaşlıq üzrə anlaşma memorandumunun imzalanma mərasimi keçirilib.
Mərasimdə institutun və SEBA-nın əməkdaşları, həmçinin Koreya Respublikasının Azərbaycandakı səfirliyinin müşaviri Li Jae-Vung və Seul Milli Universitetinin professoru Kim Jong-İl iştirak ediblər.
Tədbiri SEBA-nın sədri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ruhəngiz Heydərova açaraq 10 ildən çox bir müddətdə Azərbaycan və Koreya arxeoloqlarının Qəbələdə müxtəlif tarixi dövrlərə aid birgə tədqiqatlar apardıqlarını bildirib. O, ölkə rəhbərliyinin apardığı uğurlu xarici siyasətin beynəlxalq elmi araşdırmalar üçün geniş imkanlar açdığını vurğulayıb.
Sonra çıxış edən Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun direktoru, tarix elmləri doktoru, professor Maisə Rəhimova qonaqlara rəhbərlik etdiyi müəssisə barədə məlumat verib. Qeyd edib ki, bu gün ölkəmizdə 10-dan artıq beynəlxalq arxeoloji ekspedisiya fəaliyyət göstərir və tədqiqatların nəticələri dünyanın tanınmış elmi jurnallarında dərc olunur. Alim ötən 10 il ərzində koreyalı mütəxəssislərlə birgə abidələrin tədqiqatını, restavrasiya və konservasiyasını apardıqlarını söyləyib.
Seul Milli Universitetinin professoru Kim Jong-İl isə Azərbaycanın dünya elmi üçün böyük əhəmiyyətə malik arxeoloji abidələrlə zəngin olduğunu deyib, Qəbələdə aparılan araşdırmaların nəticəsinin bunu sübut etdiyini bildirib.
Tədbir çərçivəsində, həmçinin qarşıda duran birgə fəaliyyət perspektivləri barədə fikir mübadiləsi aparılıb, təkliflər səsləndirilib.
Daha sonra tərəflər arasında müqavilə imzalanıb. Müqavilənin şərtlərinə görə, tədqiqatların növbəti 3 ildə davam etdirilməsi, tədqiqat planlarının, hesabatların qarşılıqlı məsləhətləşmələr və razılıq əsasında tərtibi, arxeometrik araşdırmaların və əldə olunan nəticələrin birgə nəşri, tədqiqatlara gənc mütəxəssislərin və tələbələrin cəlb edilməsi nəzərdə tutulur.

Между археологами Азербайджана и Кореи подписан договор о сотрудничестве
Состоялась церемония подписания меморандума о взаимопонимании по сотрудничеству в области археологии между Институтом археологии и этнографии НАНА, Сеульским национальным университетом и Общественным объединением «Азербайджано-корейская ассоциация культурного обмена СЕБА (Сеул-Баку)».
На церемонии приняли участие сотрудники института и СЕБА, а также советник посольства Республики Корея в Азербайджане Ли Джай-Вунг и профессор Сеульского национального университета Ким Джонг-Ил.
Открыв мероприятие, председатель СЕБА, доктор философии по биологии Рухангиз Гейдарова сообщила, что более 10-ти лет археологи Азербайджана и Кореи ведут совместные исследования в Габале на территории поселений, относящихся к разным историческим периодам. Она подчеркнула, что проводимая руководством страны успешная внешняя политика раскрывает широкие возможности для осуществления международных научных изысканий.
Затем выступила директор Института археологии и этнографии, доктор исторических наук, профессор Маиса Рагимова, которая рассказала гостям о деятельности руководимого ею учреждения. Она отметила, что сегодня на территории страны действуют более 10-ти международных археологических экспедиций, а результаты исследований публикуются в известных научных журналах мира. Ученый сообщила, что на протяжении 10-ти лет азербайджанскими и корейскими специалистами велись совместные исследования на территории археологических памятников, а также проводились реставрационные и консервационные работы.
Далее профессор Сеульского национального университета Ким Джонг-Ил отметил, что Азербайджан богат археологическими памятниками, имеющими большую ценность для мировой науки, и результаты исследований, которые проводились в Габале, доказывают это.
В рамках мероприятия также состоялся обмен мнениями о перспективах дальнейшего сотрудничества, были озвучены предложения.
Затем между сторонами был подписан договор. По условиям договора, предусмотрено продолжение исследований в течение следующих 3 лет, составление планов и отчетов исследований на основе взаимных консультаций и взаимного согласия, совместная публикация результатов археометрических исследований, привлечение к исследованиям молодых специалистов и студентов и т.д.