Avqustun 10-da Heydər Əliyev Mərkəzində 31-ci Beynəlxalq İnformatika Olimpiadasının (IOI 2019) bağlanış mərasimi keçirilib.
Mərasim bu ilin fevral ayında məktəblilərin 31-ci Beynəlxalq İnformatika Olimpiadasının (IOI 2019) yerli və beynəlxalq təşkilat komitələrinin nümayəndələrinin Bakıya gəlişinə həsr olunmuş videoçarxın nümayişi ilə başlanıb.
Təhsil naziri, “IOI 2019”un sədri Ceyhun Bayramov olimpiadanın başa çatması münasibətilə iştirakçıları təbrik edib, yarışın yüksək səviyyədə təşkilinə görə təşkilatçılara, qlobal sponsor "Acer" şirkətinə və əməyi olan digər şəxslərə təşəkkürünü bildirib.
İKT bilik və bacarıqlarına yiyələnmənin vacibliyini diqqətə çatdıran Təhsil naziri ölkəmizin təhsil sahəsində innovasiyaların, informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının geniş şəkildə tətbiqindən söz açıb. Qeyd edib ki, hər bir gənc dünyanı dəyişmək və daha yaxşı etmək imkanına malikdir. Bu işdə innovasiyalar da mühüm rol oynayır. Azərbaycanın multikultural ölkə olduğunu deyən Təhsil naziri olimpiada iştirakçılarının bir həftə ərzində ölkəmizin mədəniyyəti, musiqisi və mətbəxi ilə tanış olduqlarına əminliyini bildirib. Təhsil Nazirliyinin informasiya texnologiyalarının tədrisinə önəm verdiyini deyən Ceyhun Bayramov “IOI 2019” olimpiadasının Azərbaycanda İKT sahəsinin inkişafına töhfə verəcəyini qeyd edib. Nazir çıxışının sonunda olimpiada qaliblərini təbrik edib və bütün iştirakçılara uğurlar arzulayıb.
Daha sonra olimpiadanın bürünc, gümüş və qızıl medala layiq görülmüş iştirakçıları mükafatlandırılıb. Olimpiada iştirakçılarının 28-i qızıl, 54-ü gümüş, 81-i bürünc medala layiq görülüblər. Ən yüksək nəticə göstərmiş iştirakçı, ABŞ komandasının üzvü Benjamin Qiyə qızıl medalla yanaşı, Təhsil naziri Ceyhun Bayramov tərəfindən xüsusi mükafat da təqdim edilib.
“IOI” prezidenti Qreq Li beynəlxalq olimpiadanın bağlanış bəyannaməsini diqqətə çatdırıb.
Mərasimdə yarışın 2020-ci il iyulun 19-26-da Sinqapurda keçiriləcəyi elan edilib. Təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov və "IOI 2019"un fəxri həmsədri, ADA Universitetinin rektoru Hafiz Paşayev tərəfindən Beynəlxalq İnformatika Olimpiadasının bayrağı Sinqapur Milli Universitetinin professoru Tan Sun Tekə təqdim olunub.
Daha sonra ölkəmiz haqqında film nümayiş edilib.
Xatırladaq ki, AMEA-nın vitse-prezidenti, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev "IOI 2019"un Təşkilat Komitəsinin üzvü idi. Ölkəmizdə ilk dəfə keçirilən Beynəlxalq İnformatika Olimpiadasında Azərbaycan komandası da daxil olmaqla, 88 ölkə və regiondan 600-dən çox şagird, müəllim və ekspertdən ibarət rəsmi nümayəndə heyətləri iştirak ediblər.
Olimpiada Təhsil Nazirliyinin təşəbbüsü, ADA Universiteti, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi və digər dövlət qurumlarının dəstəyi ilə keçirilib.

Heydar Aliyev Center held the closing ceremony of 31stInternational Olympiad in Informatics (IOI) on August 10.
At the beginning of the event, a video was shown dedicated to the arrival in Baku of local and international organizing committees of the 31st International Olympiad in Informatics (IOI 2019) in February this year. The Minister of Education, Chairman of the “IOI 2019” Jeyhun Bayramov congratulated the participants on the completion of the Olympiad, thanked the organizers, the global sponsor of the event the Acer Company and everyone who participated in this process for the high level of organization of the competition.
Stressing the importance of mastering knowledge and skills in the field of ICT, AR Minister of Education spoke on the widespread introduction of information and communication technologies in the field of education in our country. He noted that, every young person is able to change the world and make it better. Innovation also plays an important role. Stressing that Azerbaijan is a multicultural country, the Minister of Education expressed confidence that the participants of the Olympiad within a week got acquainted with the culture, music and cuisine of Azerbaijan. Noting that the Ministry of Education attaches great importance to the teaching of information technology, Jeyhun Bayramov said that, the “IOI 2019” Olympiad will contribute to the development of ICT in Azerbaijan. In conclusion, the Minister congratulated the winners of the Olympiad and wished success to all participants.
At the event, participants were awarded the Olympiad bronze, silver and gold medals. 28 participants of the Olympiad awarded gold, 54 - silver, 81 - bronze medals. The participant who showed the highest result - US team member Benjamin Gee, along with a gold medal, AR Education Minister Jeyhun Bayramov also presented a special award.
“IOI” President Greg Lee read the final declaration of the International Olympiad.
At the ceremony, it was announced that the next competition will be held July 19-26, 2020 in Singapore. Deputy Minister of Education Firudin Gurbanov and Honorary Chairman of “IOI 2019”, Rector of the ADA University Hafiz Pashayev handed over the flag of the International Olympiad in Informatics to Professor of Singapore National University TAN Sun Teck.
Then, a documentary on our country was demonstrated. The event continued with an artistic part.
Recall that the Vice-president of ANAS, Director of the Institute of Information Technology, academician Rasim Alguliyev was a member of the “IOI 2019” Organizing Committee. Note that that, the International Olympiad in Informatics, held for the first time in Azerbaijan, was attended by official delegations of more than 600 students, teachers and experts from 88 countries and regions, including the Azerbaijani team.
The International Olympiad in Informatics, which is of great importance to the country, is held with the support of the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan, ADA University, Ministry of Transport, Communication and High Technologies of the Republic of Azerbaijan and other government agencies.