Avqustun 27-də AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Strateji Elmi Tədqiqatlar Mərkəzinin (SETM) hərbi, müdafiə və mülki xarakterli elmi-tədqiqat işləri çərçivəsində hazırlanmış növbəti layihəsinin təqdimatı keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə qeyd edib ki, SETM müharibə şəraitində olan ölkəmiz üçün böyük əhəmiyyətə malik elmi-tədqiqat işlərinin hazırlanması, yeni və mövcud layihələrin davam etdirilməsi, eləcə də yekun nümunənin aidiyyəti qurumlarla birgə sınaq işlərinin həyata keçirilməsi işlərini uğurla davam etdirir.
AMEA prezidenti Azərbaycanın hərbi qüdrətinin artırılması istiqamətində ölkə rəhbərliyi tərəfindən aparılan siyasətin, eyni zamanda çoxsaylı tədbirlərin davamı olaraq rəhbərlik etdiyi qurum tərəfindən həyata keçirilən hərbi və müdafiə xarakterli elmi-tədqiqat işləri üzrə layihələrin genişləndirilməsi və inkişaf etdirilməsinin olduqca aktual olduğunu diqqətə çatdırıb.
Akademik A.Əlizadə ölkə Prezidenti İlham Əliyevin müvafiq sərəncamı ilə artıq 3 ildir ki, fəaliyyət göstərən AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkında bir sıra mühüm elmi-praktiki nailiyyətlərin əldə olunduğunu, innovativ tədbirlərin görüldüyünü diqqətə çatdırıb. Alim bildirib ki, əsas məqsəd büdcədənkənar vəsait hesabına fundamental elmi istiqamətlərdə yeni layihələrə sərmayə yatırılması, rəqabətqabiliyyətli məhsulların istehsal edilməsidir.
SETM-in rəhbəri, siyasi elmlər üzrə elmlər doktoru Fətəli Abdullayev mövcud və perspektiv elmi tədqiqat işləri barədə çıxış edərək bildirib ki, hazırda SETM ilə AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının rezidenti olan “Elm və Texnologiya Parkı” MMC tərəfindən müvafiq dövlət qurumları ilə birgə layihələr həyata keçirilir. O, həmçinin layihələrin həyata keçirilməsində Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin Hərbi Akademiyasının xüsusi xidmətləri olduğunu vurğulayıb.
F.Abdullayev öz çıxışında bildirib ki, SETM-in əsas məqsədi və fəaliyyət istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsi zamanı AMEA-nın aidiyyəti elmi müəssisə və təşkilatlarının, xüsusilə Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin mütəxəssislərinin layihələrə cəlb edilməsi, bu sahədə elmi tədqiqat, texnoloji, layihə-konstruktor, texniki istehsal hazırlığı, sınaq laboratoriyalarını özündə birləşdirən sistemin yaradılması olduqca əhəmiyyətlidir.
SETM rəhbəri diqqətə çatdırıb ki, ilin sonunadək bir neçə layihənin də təqdim olunması nəzərdə tutulur.
Sonra Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin Hərbi Akademiyasının səlahiyyətli nümayəndəsi, polkovnik Arif Həsənov və SETM rəhbərinin müavini, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Samir Süleymanov təqdim olunan hərbi məmulatın texniki parametrləri və potensial döyüş şəraitində istismarı barədə ətraflı məlumat veriblər.
Polkovnik A.Həsənov Azərbaycan ilə Türkiyə arasında hərbi əməkdaşlıq haqqında Sazişə əsasən, 2019-cu il mayın 1-dən 3-dək “Mustafa Kamal Atatürk-2019” Azərbaycan-Türkiyə birgə döyüş atışlı taktiki təlimlərdə, həmçinin Azərbaycan Ordusunun genişmiqyaslı əməliyyat-taktiki təlimlərində SETM-in hərbi məmulatlarının nümayiş olunduğunu deyib. O, bildirib ki, maksimal distansiya, mürəkkəb relyef, gecə vaxtı və mürəkkəb radioelektron şəraitdə müxtəlif poliqonlarda keçirilən döyüş atışlı təlimlərdə SETM tərəfindən icra olunan və ölkəmiz üçün strateji əhəmiyyət kəsb edən layihələrin sınaq mərhələsindən uğurla keçmiş son hazır nümunələri qarşıya qoyulmuş tələblərə tam cavab verib və onların texniki parametrlərinə görə potensial döyüş şəraitində istismarı (idarə edilməsi) zamanı yüksək nəticələr əldə edilib.
Bildirilib ki, Müdafiə Nazirliyi rəhbərliyinin rəyinə əsasən, SETM-in layihələrinin son hazır nümunələrinin Azərbaycan Ordusunda tətbiqi və istifadəsi məqsədəuyğun hesab olunub.
Sonda yeni avadanlığın texniki göstəriciləri və istismarı ilə bağlı çoxsaylı suallar cavablandırılıb, bir sıra təkliflər irəli sürülüb.

Presented a project of strategic importance for Azerbaijan
On August 27, the Presidium of the Presidium of ANAS presented the next project of the Center for Strategic Scientific Researches (CSSR), which has been developed in the context of military, defense and civilian research, which is of great strategic importance for our country.
Opening the event, the President of ANAS, academician Akif Alizadeh said that the CSSR is developing research projects that are of strategic importance for our country in war, developing new and existing projects, as well as conducting pilot studies with relevant bodies.
The President of ANAS emphasized the importance of the policy pursued by the country's leadership to increase the military power of Azerbaijan, as well as the expansion and development of military and defense research projects.
According to the relevant order of the President of the academic country, Ilham Aliyev, High Technologies Park of the Academy of Sciences of the Republic of Azerbaijan, has achieved a number of important scientific and practical achievements and implemented innovative measures. The scientist said that the main goal is to invest in new projects in fundamental scientific areas and to produce competitive products at the expense of extra-budgetary funds.
Head of the CSSR, Doctor of Political Sciences Fatali Abdullayev, speaking about existing and prospective scientific researches, said that currently CSSR and resident of ANAS High Technology Park “Science and Technology Park” LLC are implementing joint projects with relevant government agencies. He also noted that the Military Academy of the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan has special services in support of the projects.
In his speech, F.Abdullayev said that the main goals and activities of the Center are the involvement of experts of relevant scientific institutions and organizations of the National Academy of Sciences, in particular, the Department of Physical and Mathematical and Technical Sciences.
According to the head of the Center, several projects are expected to be submitted by the end of the year.
Later, the authorized representative of the Military Academy of the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan, Colonel Arif Hasanov and Deputy Head of the Center, Doctor of Physics, Samir Suleymanov gave detailed information on the technical parameters and possible use of military products.
Colonel Arif Hasanov signed an agreement on military cooperation between Azerbaijan and Turkey from May 1 to May 2019 during the joint Turkish-Turkish tactical exercises "Mustafa Kemal Ataturk-2019", as well as large-scale operational and tactical exercises of the Azerbaijani Army. According to the Ministry of Defense, it is advisable to introduce and use the latest draft examples of CSSR projects in the Azerbaijani army..