Avqustun 27-də AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Strateji Elmi Tədqiqatlar Mərkəzinin (SETM) hərbi, müdafiə və mülki xarakterli elmi-tədqiqat işləri çərçivəsində hazırlanmış növbəti layihəsinin təqdimatı keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə qeyd edib ki, SETM müharibə şəraitində olan ölkəmiz üçün böyük əhəmiyyətə malik elmi-tədqiqat işlərinin hazırlanması, yeni və mövcud layihələrin davam etdirilməsi, eləcə də yekun nümunənin aidiyyəti qurumlarla birgə sınaq işlərinin həyata keçirilməsi işlərini uğurla davam etdirir.
AMEA prezidenti Azərbaycanın hərbi qüdrətinin artırılması istiqamətində ölkə rəhbərliyi tərəfindən aparılan siyasətin, eyni zamanda çoxsaylı tədbirlərin davamı olaraq rəhbərlik etdiyi qurum tərəfindən həyata keçirilən hərbi və müdafiə xarakterli elmi-tədqiqat işləri üzrə layihələrin genişləndirilməsi və inkişaf etdirilməsinin olduqca aktual olduğunu diqqətə çatdırıb.
Akademik A.Əlizadə ölkə Prezidenti İlham Əliyevin müvafiq sərəncamı ilə artıq 3 ildir ki, fəaliyyət göstərən AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkında bir sıra mühüm elmi-praktiki nailiyyətlərin əldə olunduğunu, innovativ tədbirlərin görüldüyünü diqqətə çatdırıb. Alim bildirib ki, əsas məqsəd büdcədənkənar vəsait hesabına fundamental elmi istiqamətlərdə yeni layihələrə sərmayə yatırılması, rəqabətqabiliyyətli məhsulların istehsal edilməsidir.
SETM-in rəhbəri, siyasi elmlər üzrə elmlər doktoru Fətəli Abdullayev mövcud və perspektiv elmi tədqiqat işləri barədə çıxış edərək bildirib ki, hazırda SETM ilə AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının rezidenti olan “Elm və Texnologiya Parkı” MMC tərəfindən müvafiq dövlət qurumları ilə birgə layihələr həyata keçirilir. O, həmçinin layihələrin həyata keçirilməsində Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin Hərbi Akademiyasının xüsusi xidmətləri olduğunu vurğulayıb.
F.Abdullayev öz çıxışında bildirib ki, SETM-in əsas məqsədi və fəaliyyət istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsi zamanı AMEA-nın aidiyyəti elmi müəssisə və təşkilatlarının, xüsusilə Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin mütəxəssislərinin layihələrə cəlb edilməsi, bu sahədə elmi tədqiqat, texnoloji, layihə-konstruktor, texniki istehsal hazırlığı, sınaq laboratoriyalarını özündə birləşdirən sistemin yaradılması olduqca əhəmiyyətlidir.
SETM rəhbəri diqqətə çatdırıb ki, ilin sonunadək bir neçə layihənin də təqdim olunması nəzərdə tutulur.
Sonra Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin Hərbi Akademiyasının səlahiyyətli nümayəndəsi, polkovnik Arif Həsənov və SETM rəhbərinin müavini, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Samir Süleymanov təqdim olunan hərbi məmulatın texniki parametrləri və potensial döyüş şəraitində istismarı barədə ətraflı məlumat veriblər.
Polkovnik A.Həsənov Azərbaycan ilə Türkiyə arasında hərbi əməkdaşlıq haqqında Sazişə əsasən, 2019-cu il mayın 1-dən 3-dək “Mustafa Kamal Atatürk-2019” Azərbaycan-Türkiyə birgə döyüş atışlı taktiki təlimlərdə, həmçinin Azərbaycan Ordusunun genişmiqyaslı əməliyyat-taktiki təlimlərində SETM-in hərbi məmulatlarının nümayiş olunduğunu deyib. O, bildirib ki, maksimal distansiya, mürəkkəb relyef, gecə vaxtı və mürəkkəb radioelektron şəraitdə müxtəlif poliqonlarda keçirilən döyüş atışlı təlimlərdə SETM tərəfindən icra olunan və ölkəmiz üçün strateji əhəmiyyət kəsb edən layihələrin sınaq mərhələsindən uğurla keçmiş son hazır nümunələri qarşıya qoyulmuş tələblərə tam cavab verib və onların texniki parametrlərinə görə potensial döyüş şəraitində istismarı (idarə edilməsi) zamanı yüksək nəticələr əldə edilib.
Bildirilib ki, Müdafiə Nazirliyi rəhbərliyinin rəyinə əsasən, SETM-in layihələrinin son hazır nümunələrinin Azərbaycan Ordusunda tətbiqi və istifadəsi məqsədəuyğun hesab olunub.
Sonda yeni avadanlığın texniki göstəriciləri və istismarı ilə bağlı çoxsaylı suallar cavablandırılıb, bir sıra təkliflər irəli sürülüb.

27 августа состоялась презентация очередного проекта, разработанного в рамках военной, оборонной и гражданской научно-исследовательской работы Центра стратегических научных исследований аппарата Президиума НАНА (ЦСНИ).
Открывший мероприятие президент НАНА, академик Акиф Ализаде отметил, что ЦСНИ успешно продолжает работу в сфере научно-исследовательских проектов, имеющих особое значение для нашей страны, работе над новыми и разработанными проектами, а также осуществляет совместные итоговые исследования с соответствующими организациями.
Президент НАНА подчеркнул актуальность расширения и развития проектов, реализуемых в руководимом им учреждении, будучи продолжением проводимой руководством страны политики по увеличению военной мощи Азербайджана.
Академик А. Ализаде отметил, что функционирующий по соответствующему Распоряжению Президента страны Ильхама Алиева - Парк высоких технологий НАНА добился ряда важных научно-практических достижений и реализует инновационные мероприятия. Академик отметил, что основной целью является инвестирование в новые проекты в фундаментальных научных областях, а также выпуск конкурентоспособной продукции за счет внебюджетных средств.
Руководитель ЦСНИ, доктор политических наук Фатали Абдуллаев в своем выступлении о существующих и перспективных научных исследованиях, сказал, что в настоящее время ЦСНИ и резидент ООО «Парк науки и технологий» Парка ВТ реализуют совместные проекты с соответствующими государственными органами. Он также отметил, что в Военной академии Вооруженных Сил Азербайджанской Республики есть специальные службы по поддержке проектов.
В своем выступлении Ф. Абдуллаев отметил, что основными целями и направлениями деятельности центра являются определение проектов, в которых участвуют специалисты соответствующих научных учреждений и организаций Национальной Академии наук, в частности, Отделение физико-математических и технических наук, а также подчеркнул значимость создания в этой сфере системы, объединяющей научно-исследовательские, технологические, проектно-конструированные и испытательные лаборатории.
По словам руководителя центра, к концу года ожидается презентация ряда проектов.
Далее уполномоченный представитель Военной академии Вооруженных Сил Азербайджанской Республики, полковник Ариф Гасанов и заместитель руководителя центра, доктор философии по физике Самир Сулейманов дали подробную информацию о технических параметрах и возможном использовании представленной военной продукции. Полковник Ариф Гасанов отметил, что в соответствии с соглашением о военном сотрудничестве между Азербайджаном и Турцией, была продемонстрирована военная продукция ЦСНИ на азербайджано-турецких совместные военно-тактических учениях с 1 по 3 мая 2019 года. Он отметил, что готовые к использованию последние пилотные проекты, реализованные центром и имеющие стратегическое значение для нашей страны были успешно реализованы в условиях максимальной дальности, сложном рельефе, ночных и сложных радиоэлектронных учениях на различных полигонах, а также из-за их технических параметров во время их использования в потенциальных военных условиях были достигнуты высокие результаты. Согласно решению руководства Министерства обороны было принято целесообразным представить и использовать проекты ЦСНИ в азербайджанской армии.
В заключение встречи были даны ответы на вопросы, касающиеся технических характеристик и работы нового оборудования, и был внесен ряд предложений.