AMEA ilə Meyvəçilik və Çayçılıq Elmi-Tədqiqat İnstitutu arasında əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub
AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının rezidenti olan “Elm və Texnologiya Parkı” MMC-nin və AMEA Strateji Elmi Tədqiqatlar Mərkəzinin əməkdaşları Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Quba rayonunda yerləşən Meyvəçilik və Çayçılıq Elmi-Tədqiqat İnstitutunda olublar.
Meyvəçilik və Çayçılıq Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru İlham Qurbanov qonaqlara rəhbərlik etdiyi müəssisənin yaranma tarixi barədə məlumat verib. Bildirib ki, 1926-cı ildə fəaliyyətə başlayan institut 1964-cü ildən Quba rayonunun Zərdabi qəsəbəsində yerləşir.  Prezident İlham Əliyevin 2015-ci ildə imzaladığı "Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi sistemində fəaliyyət göstərən elmi-tədqiqat müəssisələrinin maddi-texniki bazasının gücləndirilməsi haqqında" Sərəncamına əsasən Meyvəçilik və Çayçılıq Elmi-Tədqiqat İnstitutunun ümumi sahəsi 3504 kvadratmetr olan inzibati-laboratoriya binası əsaslı təmir edilib, kommunal sistemləri yenilənib, yardımçı təsərrüfat binaları tikilib. İnstitutda müasir avadanlıqlarla təchiz olunmuş torpaq, bitki və su analizi ilə məşğul olan aqroekologiya və analiz, bitkilərin mikroklonal çoxaltma üsulu ilə artırılması laboratoriyaları yaradılıb.
Görüşdə “AMEA Elm və Texnologiya Parkı” MMC-nin direktoru Cavid Şahmuradov pilotsuz uçuş aparatları ilə kənd təsərrüfatı sahəsində həyata keçirilən analitik xidmətlər barədə ətraflı məlumat verib. Eyni zamanda,  AMEA Strateji Elmi Tədqiqatlar Mərkəzinin əməkdaşı Cavid Sadıqov “Ağıllı kənd təsərrüfatı” xidmətləri və onların tətbiqindən bəhs edib.
Sonda üç qurum arasında qarşılıqlı əməkdaşlıq perspektivləri və birgə layihələr barədə müzakirələr aparılıb.

Сотрудники резидента Парка высоких технологий ООО "Парк науки и технологий НАНА" и Центра стратегических научных исследований НАНА посетили Научно-исследовательский институт фруктоводства и чаеводства при Министерстве сельского хозяйства Азербайджанской Республики.
Директор НИИ фруктоводства и чаеводства Ильхам Гурбанов рассказал гостям об истории научного учреждения. По его словам, институт, который начал свою деятельность в 1926 году, функционирует с 1964 года в поселке Зардаби Губинского района. В соответствии с распоряжением Президента Ильхама Алиева об укреплении материально-технической базы научно-исследовательских учреждений, действующих в Министерстве сельского хозяйства, в административно-лабораторном здании института общей площадью 3504 квадратных метра был проведен капитальный ремонт, реконструированы коммунальные сети и построены вспомогательные хозяйственные постройки.
На встрече директор ООО «Парк науки и технологий НАНА» Джавид Шахмурадов подробно рассказал об аналитических услугах в области сельского хозяйства, проводимых при помощи беспилотных летательных аппаратов. В свою очередь сотрудник Центра стратегических исследований НАНА Джавид Садыгов рассказал об использовании интеллектуальных сельскохозяйственных услуг и их применении.