AMEA Naxçıvan Bölməsində Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədri cənab Vasif Talıbovun 24 sentyabr 2018-ci il tarixli Sərəncamı ilə “Naxçıvan Muxtar Respublikasına xidmətlərinə görə” nişanı ilə təltif olunan Azərbaycan və Fransa beynəlxalq arxeoloji ekspedisiya layihəsinin rəhbəri Katherine Marroya nişanın təqdimetmə mərasimi keçirilib.
Əvvəlcə bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev çıxış edərək ölkəmizdə tarixi abidələrimizin, maddi-mədəni irsimizin qorunması, tədqiqi və təbliği istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərdən danışıb. Bu sahədə ümummilli lider Heydər Əliyevin tarixi xidmətlərini diqqətə çatdıran alim müvafiq sərəncamlara əsasən yaradılan qoruqlardan, maddi-mədəni irsimizin tədqiqi üçün ayrılan maliyə vəsaitindən, abidələrin mühafizəsi və elmi araşdırmalar üçün yaradılan böyük imkanlardan danışıb. Vurğulayıb ki, tarixi abidələrimizin mühafizəsi və onların elmi araşdırmalara cəlb edilməsi dövlətimizin bu gün diqqət mərkəzində saxladığı məsələlərdəndir.
“Xalqımızın qədim dünyagörüşünün, mədəniyyətinin göstəricisi olan maddi-mədəniyyət abidələrimizə qayğı Naxçıvanda da uğurla davam etdirilir və Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclis Sədrinin birbaşa nəzarəti altındadır”- deyə bildirən İsmayıl Hacıyev muxtar respublikada bu istiqamətdə həyata keçirilən genişmiqyaslı tədbirləri diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, bölmənin Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun əməkdaşları 2006-cı ildən xarici həmkarları ilə birgə Naxçıvan tarixinin müxtəlif dövr və problemlərinə dair tədqiqatlar aparırlar. Arxeoloq alimlər tarixi dəlillərə söykənərək yekdilliklə Naxçıvan ərazisinin bəşər sivilizаsiyаsının ən qədim mərkəzlərindən və ilkin şəhər mədəniyyətinin təşəkkül tapdığı yerlərdən biri olduğunu bildirirlər. Onların fikirlərincə, tarixi yaşayış məskəni kimi daha qədim olan Naxçıvan şəhər kimi 5 min il bundan əvvəl formalaşıb.
İ.Hacıyev Azərbaycan-Fransa beynəlxalq arxeoloji ekspedisiyasının fəaliyyətindən da bəhs edərək bildirib ki, ekspedisiyanın muxtar respublikanın bir neçə qədim yaşayış yerində apardığı tədqiqatlar nəticəsində Neolit, Eneolit və Tunc dövrünə aid I və II Kültəpə, Ovçulartəpəsi, Oğlanqala, Duz dağ, Uçan ağıl, Şorsu və digər abidələr aşkarlanıb. Həmin abidələrdən qədim, orta və bugünkü tariximizin yazılması üçün əhəmiyyətli tarixi materiallar əldə edilib. Araşdırmaların nəticələri ilə bağlı çoxlu sayda kitab, monoqrafiya, jurnal, buklet və elmi məqalələr çap edilib, məlumatlar kütləvi informasiya vasitələrində işıqlandırılıb.
Sonra bölmə sədri “Naxçıvan Muxtar Respublikasına xidmətlərinə görə” nişanını Katherine Marroya təqdim edib, ona fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
Daha sonra çıxış edən Katherine Marro Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədri cənab Vasif Talıbova əməyinə göstərdiyi yüksək diqqət və qayğıya görə minnətdarlığını bildirib.
Sonda AMEA-nın müxbir üzvləri Vəli Baxşəliyev və Fəxrəddin Səfərli çıxış edərək bildiriblər ki, bölmə əməkdaşları və arxeoloqlar daim öz üzərlərində dövlətin qayğısını hiss edirlər. Katherine Marronun “Naxçıvan Muxtar Respublikasına xidmətlərinə görə” nişanı ilə təltif edilməsi bu qayğının növbəti təzahürüdür.

Кэтрин Марроу был вручен знак «За заслуги перед Нахчыванской Автономной Республикой»
В Нахчыванском отделении НАНА состоялась церемония презентации знака «За заслуги перед Нахчыванской Автономной Республикой» руководителю Французской международной археологической экспедиции Кэтрин Марроу, которая была удостоена этой награды Распоряжением председателя Верховного Совета Нахчыванской Автономной Республики Васифа Талибова от 24 сентября 2018 года.
Сначала председатель отделения, академик Исмаил Гаджиев рассказал о мерах, принятых в нашей стране для защиты, исследования и популяризации наших исторических памятников, материального и культурного наследия. Отметив исторические заслуги общенационального лидера Гейдара Алиева в этой области, ученый рассказал о заповедниках, созданных согласно соответствующим распоряжениям, средствах, выделенных на изучение нашего материального и культурного наследия, об огромных возможностях для охраны памятников и научных исследований. Он отметил, что охрана наших исторических памятников и их привлечение в научные исследования является одной из проблем, на которой в настоящее время сосредоточено наше государство.
«Забота о наших памятниках культуры, которая свидетельствует о древнем мировоззрении и культуре нашего народа, успешно продолжается в Нахчыване и находится под непосредственным контролем Председателя Верховного совета Нахчыванской Автономной Республики», - сказал Исмаил Гаджиев. Он отметил, что сотрудники Института истории, этнографии и археологии отделения работают с зарубежными коллегами с 2006 года для изучения различных периодов и проблем истории Нахчывана. Ученые-археологи, основываясь на исторические факты, единогласно утверждают, что Нахчыван является одним из древнейших центров человеческой цивилизации и одним из самых ранних мест первобытной городской культуры.
И.Гаджиев также рассказал о деятельности азербайджано-французской международной археологической экспедиции и сообщил, что экспедиция проводится в нескольких древних поселениях автономной республики - I и II Культепе, Овчулартепеси, Оглангала, Дуз даг, Учан агыл, Шорсу и др. Из этих памятников был собран важный исторический материал для записи нашей древней, средневековой и современной истории. По результатам исследования были изданы многочисленные книги, монографии, журналы, буклеты и научные статьи, а информация была опубликована в средствах массовой информации.
Затем председатель отделения вручил Кэтрин Марроу знак «За заслуги перед Нахчыванской Автономной Республикой» и пожелал успехов в работе.
Выступая, Кэтрин Марроу выразила благодарность Председателю Верховного меджлиса Нахчыванской Автономной Республики Васифу Талыбову за большую заботу и внимание.
В заключение члены-корреспонденты НАНА Вели Бахшалиев и Фахраддин Сафарли сказали, что сотрудники и археологи всегда чувствуют заботу государства о них. Награждение Кэтрин Марроу знаком «За заслуги перед Нахчыванской Автономной Республикой» является еще одним проявлением этой заботы.