AMEA Naxçıvan Bölməsində Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədri cənab Vasif Talıbovun 24 sentyabr 2018-ci il tarixli Sərəncamı ilə “Naxçıvan Muxtar Respublikasına xidmətlərinə görə” nişanı ilə təltif olunan Azərbaycan və Fransa beynəlxalq arxeoloji ekspedisiya layihəsinin rəhbəri Katherine Marroya nişanın təqdimetmə mərasimi keçirilib.
Əvvəlcə bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev çıxış edərək ölkəmizdə tarixi abidələrimizin, maddi-mədəni irsimizin qorunması, tədqiqi və təbliği istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərdən danışıb. Bu sahədə ümummilli lider Heydər Əliyevin tarixi xidmətlərini diqqətə çatdıran alim müvafiq sərəncamlara əsasən yaradılan qoruqlardan, maddi-mədəni irsimizin tədqiqi üçün ayrılan maliyə vəsaitindən, abidələrin mühafizəsi və elmi araşdırmalar üçün yaradılan böyük imkanlardan danışıb. Vurğulayıb ki, tarixi abidələrimizin mühafizəsi və onların elmi araşdırmalara cəlb edilməsi dövlətimizin bu gün diqqət mərkəzində saxladığı məsələlərdəndir.
“Xalqımızın qədim dünyagörüşünün, mədəniyyətinin göstəricisi olan maddi-mədəniyyət abidələrimizə qayğı Naxçıvanda da uğurla davam etdirilir və Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclis Sədrinin birbaşa nəzarəti altındadır”- deyə bildirən İsmayıl Hacıyev muxtar respublikada bu istiqamətdə həyata keçirilən genişmiqyaslı tədbirləri diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, bölmənin Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun əməkdaşları 2006-cı ildən xarici həmkarları ilə birgə Naxçıvan tarixinin müxtəlif dövr və problemlərinə dair tədqiqatlar aparırlar. Arxeoloq alimlər tarixi dəlillərə söykənərək yekdilliklə Naxçıvan ərazisinin bəşər sivilizаsiyаsının ən qədim mərkəzlərindən və ilkin şəhər mədəniyyətinin təşəkkül tapdığı yerlərdən biri olduğunu bildirirlər. Onların fikirlərincə, tarixi yaşayış məskəni kimi daha qədim olan Naxçıvan şəhər kimi 5 min il bundan əvvəl formalaşıb.
İ.Hacıyev Azərbaycan-Fransa beynəlxalq arxeoloji ekspedisiyasının fəaliyyətindən da bəhs edərək bildirib ki, ekspedisiyanın muxtar respublikanın bir neçə qədim yaşayış yerində apardığı tədqiqatlar nəticəsində Neolit, Eneolit və Tunc dövrünə aid I və II Kültəpə, Ovçulartəpəsi, Oğlanqala, Duz dağ, Uçan ağıl, Şorsu və digər abidələr aşkarlanıb. Həmin abidələrdən qədim, orta və bugünkü tariximizin yazılması üçün əhəmiyyətli tarixi materiallar əldə edilib. Araşdırmaların nəticələri ilə bağlı çoxlu sayda kitab, monoqrafiya, jurnal, buklet və elmi məqalələr çap edilib, məlumatlar kütləvi informasiya vasitələrində işıqlandırılıb.
Sonra bölmə sədri “Naxçıvan Muxtar Respublikasına xidmətlərinə görə” nişanını Katherine Marroya təqdim edib, ona fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
Daha sonra çıxış edən Katherine Marro Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədri cənab Vasif Talıbova əməyinə göstərdiyi yüksək diqqət və qayğıya görə minnətdarlığını bildirib.
Sonda AMEA-nın müxbir üzvləri Vəli Baxşəliyev və Fəxrəddin Səfərli çıxış edərək bildiriblər ki, bölmə əməkdaşları və arxeoloqlar daim öz üzərlərində dövlətin qayğısını hiss edirlər. Katherine Marronun “Naxçıvan Muxtar Respublikasına xidmətlərinə görə” nişanı ilə təltif edilməsi bu qayğının növbəti təzahürüdür.

“For merits to Nakhchivan Autonomous Republic” badge presented to Katherine Marrow
ANAS Nakhchivan Division has held a presentation ceremony of badge to Katherine Marrow, a chief of international archeological expedition of Azerbaijan and France, by the Order of Mister Vasif Talibov, the chairman of Supreme Assembly of Nakhchivan Autonomous Republic, dated September 24, 2018.
In advance, chairman of the division academician Ismayil Hajiyev spoke about the measures taken in the spheres of protecting, investigating and promoting our historical monuments and material-cultural heritage. Noting the historical merits of national leader Heydar Aliyev in this realm, the scientist spoke about the reserves created in accordance with the relevant orders, the funds allocated for the study of our material and cultural heritage, and the great opportunities for the protection of monuments and scientific research.
“Care for our cultural monuments, which is an indication of the ancient outlook and culture of our people, continues successfully in Nakhchivan". Employees of the Institute of History, Ethnography and Archeology of the branch have been conducting research on various periods and problems of Nakhchivan history since 2006 with their foreign colleagues. Based on historical evidence archaeological scholars unanimously say that Nakhchivan is one of the oldest centers of human civilization and one of the earliest places of primitive urban culture. According to them, Nakhchivan, which is as old as a historic settlement, was formed 5,000 years ago, stated Ismayil Hajiyev.
Ismayil Hajiyev also spoke about the activities of the Azerbaijan-France international archaeological expedition and said that the expedition carried out in several ancient settlements of the autonomous republic, I and II Kultepe, Ovchulartepesi, Oghlangala, Duz daghi, Uchan aghil, Shorsu and other monuments.
Then, the chairman of the division handed the badge “For Merits to the Nakhchivan Autonomous Republic” to Katherine Marrow and wished him success in his work.
Katherine Marrow expressed her gratitude to the Chairman of the Supreme Assembly of the Nakhichevan Autonomous Republic Vasif Talibov for great care and attention.
In conclusion, ANAS corresponding members Veli Bakhshaliev and Fakhraddin Safarli said that employees and archaeologists always feel the state’s concern for them. Awarding Katherine Marrow with the badge “For Merits to the Nakhchivan Autonomous Republic” is another manifestation of this concern.