AMEA-nın Əsas binasında Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının (GAMŞ) təşkilatçılığı ilə III Respublika İnnovasiya Müsabiqəsinin təşviqi və maarifləndirilməsi məqsədilə tədbir keçirilib.
Qeyd edək ki, müsabiqə İqtisadiyyat, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar, Mədəniyyət nazirlikləri, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, “Ernst & Yanq Holdinqs (SiAyEs) Bi.Vi.” şirkətinin Azərbaycandakı filialı və Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnkişaf Proqramının Azərbaycan nümayəndəliyi ilə birgə elan olunub.
Müsabiqənin keçirilməsində məqsəd BMT-nin “Dünyamızın transformasiyası: 2030-cu ilədək Dayanıqlı İnkişaf üzrə Gündəliyi”ndən irəli gələn Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin təşviqi, innovasiyaların həvəsləndirilməsi, həmçinin "Azərbaycan 2020: Gələcəyə Baxış" İnkişaf Konsepsiyasının və Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə Strateji Yol Xəritələrinin icrasına dəstək verməkdir.
Maarifləndirmə tədbirini AMEA-nın GAMŞ-ın sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov açaraq qonaqları tədbir iştirakçılarına təqdim edib. O, akademiya rəhbərliyi tərəfindən gənc alimlərin elmi fəaliyyətinin stimullaşdırılması, o cümlədən sosial şəraitlərinin yaxşılaşdırılması istiqamətində mütəmadi tədbirlərin həyata keçirildiyini bildirib. Bundan əlavə, gənc tədqiqatçıların respublika və beynəlxalq əhəmiyyətli innovatov layihə və müsabiqələrdə aktiv iştirak etdiyini, Azərbaycan elmini layiqincə təmsil etdiklərini söyləyib.
Sonra İqtisadiyyat Nazirliyinin şöbə müdiri, Dayanıqlı İnkişaf üzrə Milli Əlaqələndirmə Şurasının katibi Hüseyn Hüseynov çıxış edərək ölkəmizdə iqtisadiyyatın davamlı inkişafının təmin edilməsi, rəqabət qabiliyyətliliyin və ixrac potensialının artırılması, həmçinin ətraf mühitin mühafizəsinin gücləndirilməsi baxımından innovasiyaların önəmini qeyd edib, müsabiqə qaydalarını gənc tədqiqatçıların diqqətinə çatdırıb. Qeyd edib ki, müsabiqəyə innovativ ideyaları əks etdirən, iqtisadi səmərəli və həyata keçirilməsi mümkün olan layihələr qəbul olunur. O, müsabiqə çərçivəsində Qiymətləndirmə Komissiyası tərəfindən bəyənilən layihələrin reallaşdırılması və tətbiqi məqsədilə müxtəlif dövlət qurumları, təşkilatlar və sahibkarlıq subyektlərində təbliğatının aparılacağını söyləyib.
İclasda, həmçinin Mədəniyyət Nazirliyinin aparat rəhbərinin müavini Vasif Eyvazzadə, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin şöbə müdiri Rəşad Əzizov, həmçinin "Ernst və Yanq Holdinqs (SiAyEs) Bi.Vi." şirkətinin İqlim Dəyişikliyi və Dayanıqlı İnkişaf Xidmətləri üzrə Azərbaycan və Gürcüstandakı rəhbəri Günel Fərəcova çıxış edərək müsabiqənin önəminə toxunub, gəncləri layihədə aktiv iştiraka çağırıblar.
Sonda gənc alimlər üçün III Respublika İnnovasiya Müsabiqəsinin mərhələləri ilə bağlı videoçarx nümayiş etdirilib.

ANAS Council of Young Scientists and Specialists held an event at ANAS Main Building to educate and promote 3rd Republican Innovation Competition.
It should be noted that, the competition was announced jointly by the Ministries of Economy, Transport, Communications and High Technologies, Culture, State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, Azerbaijan National Academy of Sciences, the branch of the company Ernst & Yanq Holdinqs (SiAyEs) Bi.Vi in Azerbaijan, the Representative Office of the United Nations Development Program in Azerbaijan.
The purpose of the competition is to promote the goals of the 2030 Agenda for Sustainable Development, encourage innovations, as well as to support the implementation of the Development Concept “Azerbaijan 2020: Looking into the Future” and the “Strategic Roadmaps for National Economy and Main Sectors of Economy”.
The chairman of Council of Young Scientists and Specialists, PhD in Physics, associate professor Famin Salmanov opened the event and informed the participants of the event. He noted that, Academy is taking regular measures to strengthen and stimulate the scientific activities of young scientists, including improving their social conditions.
In addition, he emphasized that, young people actively participate in innovative projects and competitions of national and international importance and represent Azerbaijani science.
Then, head of the Department of the Ministry of Economy, secretary of the National Coordinating Council for Sustainable Development, Huseyn Huseynov emphasized the importance of innovation in ensuring sustainable economic development in our country, increasing competitiveness and export potential, as well as protecting the environment.
He noted that, the competition involved projects with innovative ideas that are economically viable and feasible. According to him, the competition will be held in various government bodies, organizations and enterprises for the implementation of projects approved by the evaluation committee.
In conclusion, a video on the stages of 3rd Republican Innovation Competition of young scientists was demonstreted.