Azərbaycan-Fransız Universitetində (UFAZ) SOCAR-ın birinci vitse-prezidenti, akademik Xoşbəxt Yusifzadənin fransız dilində nəşr olunan “Ömrümün illəri və izləri” kitabının təqdimatı keçirilib.
Təqdimat mərasimində çıxış edən “Total” şirkətinin ölkə üzrə direktoru Denis Lemarşal kitabda qədim neft diyarı olan Azərbaycanın müasir neft sənayesinin son 50 illik tarixinin yığcam, lakin faktlar və hadisələr baxımından kifayət qədər dolğun şəkildə əks etdirildiyini deyib.
Sonra Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin (ADNSU) rektoru, professor Mustafa Babanlı çıxış edərək təqdim olunan nəşrdə ötən əsrin 30-cu illərindən başlayaraq Azərbaycan tarixinin müxtəlif mərhələlərinin əks olunduğunu söyləyib. O,“Ömrümün illəri və izləri” kitabını bir neftçi-alimin manifesti kimi dəyərləndirib. Bildirib ki, nəşrdəki epizodlar indiki gənclər üçün əsl örnəkdir.
Akademik X.Yusifzadənin ADNSU-ya xüsusi diqqətlə yanaşdığını deyən rektor universitetdə görkəmli alimin adına təqaüdün təsis edildiyini və iki tələbənin bu təqaüdə layiq görüldüyünü diqqətə çatdırıb.
SOCAR-ın strateji inkişaf üzrə vitse-prezidenti Tofiq Qəhrəmanov isə qeyd edib ki, kitabda xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin ötən əsrin 70-ci illərində ölkəmizin neft sənayesinin inkişafı, xüsusən dənizdəki yataqların işlənilməsi sahəsində gördüyü nəhəng işlər barədə ətraflı söhbət açılır.
Daha sonra AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə çıxış edərək görkəmli neftçi-alimin həyatını və elmi-istehsalat fəaliyyətini respublikamızda, xüsusən də Xəzər dənizində neft və qaz-kondensat yataqlarının kəşfinə və işlənilməsinə həsr etdiyini bildirib. Vurğulayıb ki, kitabda Azərbaycan yenidən müstəqillik qazandıqdan sonra ölkənin əsas sərvətindən gənc dövlətin tərəqqisi naminə istifadə edilməsi üçün işlənib hazırlanmış ulu öndər Heydər Əliyevin neft strategiyasının həyata keçirilməsinə, ölkə başçısı İlham Əliyevin vaxtilə Dövlət Neft Şirkətinin birinci vitse-prezidenti kimi bu sahədəki xidmətlərinə geniş yer verilib.
Tədbirdə SOCAR-ın birinci vitse-prezidentinin müşaviri Ələkbər Abbasov və digərləri çıxış edərək nəşrin məziyyətlərindən danışıb, kitabın nəfis tərtibatda hazırlandığını söyləyiblər.
Sonda müəllif Xoşbəxt Yusifzadə tədbirin təşkilatçılarına minnətdarlığını bildirib.
Qeyd edək ki, “Ömrümün illəri və izləri” kitabı Azərbaycan, rus və vyetnam dillərində də çap edilib.

Book “Years and Trace of My Life” in the French by academician Khoshbakht Yusifzade presented
French-Azerbaijan University hosted the presentation of book “Years and Trace of My Life” in French by SOCAR First Vice-president academician Khoshbakht Yusifzadeh on September 17.
At the presentation ceremony, Director of Total Company in Azerbaijan, Denis Lemarshal, speaking on the book, emphasized that, the publication reflects the last 50 years of the Azerbaijan modern oil industry, the ancient oil field.
Then, rector of Azerbaijan State University of Oil and Industry, Professor Mustafa Babanli noted that, the book reflects the various stages of the history of Azerbaijan, starting from the 30s of the last century. The rector added that, the episodes in the publication are a prime example for the younger generation. Along with this, the rector M.Babanly talked on the attention by academician K.Yusifzade to students, especially students of Azerbaijan State University of Oil and Industry and noted that at the university was established a scholarship after academician.
Tofig Gahramanov, SOCAR Vice President for Strategic Development, noted that the gives a detailed meaning to great work of national leader Heydar Aliyev in developing the country's oil industry in the 70s of the last century, especially in developing offshore fields.
In his speech, President of ANAS, academician Akif Alizadeh emphasized that, a prominent oil scientist devoted his life and scientific activity to the discovery and development of oil and gas condensate fields in the country, in particular in the Caspian Sea. He noted that, the book described the implementation of the oil strategy of the national leader Heydar Aliyev, Ilham Aliyev as the first vice president of the State Oil Company.
SOCAR first Vice-president Adviser Alakpar Abbasov and others talked about the life and activity of the famous Azerbaijani geological engineer, academician Khoshbakht Yusifzade, noted that the book was published at highest quality level printing.
In conclusion, the author Khoshbakht Yusifzade thanked the organizers of the event.
It should be noted that, the book by Khoshbekht Yusifzadeh "Years and Trace of My Life" is also published in Azerbaijani, Russian and Vietnamese.