Azərbaycan-Fransız Universitetində (UFAZ) SOCAR-ın birinci vitse-prezidenti, akademik Xoşbəxt Yusifzadənin fransız dilində nəşr olunan “Ömrümün illəri və izləri” kitabının təqdimatı keçirilib.
Təqdimat mərasimində çıxış edən “Total” şirkətinin ölkə üzrə direktoru Denis Lemarşal kitabda qədim neft diyarı olan Azərbaycanın müasir neft sənayesinin son 50 illik tarixinin yığcam, lakin faktlar və hadisələr baxımından kifayət qədər dolğun şəkildə əks etdirildiyini deyib.
Sonra Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin (ADNSU) rektoru, professor Mustafa Babanlı çıxış edərək təqdim olunan nəşrdə ötən əsrin 30-cu illərindən başlayaraq Azərbaycan tarixinin müxtəlif mərhələlərinin əks olunduğunu söyləyib. O,“Ömrümün illəri və izləri” kitabını bir neftçi-alimin manifesti kimi dəyərləndirib. Bildirib ki, nəşrdəki epizodlar indiki gənclər üçün əsl örnəkdir.
Akademik X.Yusifzadənin ADNSU-ya xüsusi diqqətlə yanaşdığını deyən rektor universitetdə görkəmli alimin adına təqaüdün təsis edildiyini və iki tələbənin bu təqaüdə layiq görüldüyünü diqqətə çatdırıb.
SOCAR-ın strateji inkişaf üzrə vitse-prezidenti Tofiq Qəhrəmanov isə qeyd edib ki, kitabda xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin ötən əsrin 70-ci illərində ölkəmizin neft sənayesinin inkişafı, xüsusən dənizdəki yataqların işlənilməsi sahəsində gördüyü nəhəng işlər barədə ətraflı söhbət açılır.
Daha sonra AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə çıxış edərək görkəmli neftçi-alimin həyatını və elmi-istehsalat fəaliyyətini respublikamızda, xüsusən də Xəzər dənizində neft və qaz-kondensat yataqlarının kəşfinə və işlənilməsinə həsr etdiyini bildirib. Vurğulayıb ki, kitabda Azərbaycan yenidən müstəqillik qazandıqdan sonra ölkənin əsas sərvətindən gənc dövlətin tərəqqisi naminə istifadə edilməsi üçün işlənib hazırlanmış ulu öndər Heydər Əliyevin neft strategiyasının həyata keçirilməsinə, ölkə başçısı İlham Əliyevin vaxtilə Dövlət Neft Şirkətinin birinci vitse-prezidenti kimi bu sahədəki xidmətlərinə geniş yer verilib.
Tədbirdə SOCAR-ın birinci vitse-prezidentinin müşaviri Ələkbər Abbasov və digərləri çıxış edərək nəşrin məziyyətlərindən danışıb, kitabın nəfis tərtibatda hazırlandığını söyləyiblər.
Sonda müəllif Xoşbəxt Yusifzadə tədbirin təşkilatçılarına minnətdarlığını bildirib.
Qeyd edək ki, “Ömrümün illəri və izləri” kitabı Azərbaycan, rus və vyetnam dillərində də çap edilib.

17 сентября во Французско-азербайджанском университете (UFAZ) состоялась презентация изданной на французском языке книги первого вице-президента SOCAR, академика Хошбахта Юсифзаде «Годы и вехи моей жизни».
На церемонии презентации директор компании "Total" по стране Денис Лемаршал говоря о книге, подчеркнул, что в издании отражены последние 50 лет современной нефтяной промышленности Азербайджана, здесь достаточно подробное изложение фактов и событий.
Далее ректор Азербайджанского государственного университета нефти и промышленности, профессор Мустафа Бабанлы отметил, что в книге отражены различные этапы истории Азербайджана, начиная с 30-х годов прошлого века. Он рассмотрел книг как манифест ученого-нефтяника. Ректор добавил, что эпизоды в публикации являются ярким примером для молодого поколения. Наряду с этим М.Бабанлы рассказал о заботе и внимании академика Х.Юсифзаде к студентам АГУНП, и отметил, что в университете учреждена стипендия имени академика.
Выступивший вице-президент SOCAR по стратегическому развитию Тофиг Гахраманов отметил, что книга подробно раскрывает великую работу общенационального лидера Гейдара Алиева в развитии нефтяной промышленности страны в 70-х годах прошлого века, особенно в освоении морских месторождений.
В своем выступлении президент НАНА, академик Акиф Ализаде подчеркнул, что видный ученый-нефтяник посвятил жизнь и научную деятельность открытию и разработке нефтегазоконденсатных месторождений в стране, в частности в Каспийском море. Он отметил, что в книге подробно освещена реализация нефтяной стратегии общенационального лидера Гейдара Алиева, а также Ильхама Алиева как первого вице-президента Государственной нефтяной компании.
Советник первого вице-президента SOCAR Алекпер Аббасов и другие рассказали о жизни и деятельности известного азербайджанского инженера-геолога, академика Хошбахта Юсифзаде, отметили, что книга издана на высоком полиграфическом уровне.
В заключение автор Хошбахт Юсифзаде поблагодарил организаторов мероприятия.
Следует отметить, что книга Хошбахта Юсифзаде "Годы и вехи моей жизни" опубликована также на азербайджанском, русском и въетнамском языках.