Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədri yanında Elmin İnkişafı Fondu yaradılıb
Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədri Vasif Talıbov Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədri yanında Elmin İnkişafı Fondunun yaradılması haqqında sərəncam imzalayıb.
Sərəncam Naxçıvan Muxtar Respublikasında fundamental elmi yeniliklərin stimullaşdırılmasını, onun təbii resurslarının, mədəni və tarixi irsinin tədqiqinin genişləndirilməsini, elmin müxtəlif sahələrində dövlət və cəmiyyət üçün əhəmiyyət kəsb edən innovativ layihələrin dəstəklənməsini təmin etmək məqsədi daşıyır.
Sərəncama əsasən, Naxçıvan Muxtar Respublikası Nazirlər Kabineti AMEA-nın Naxçıvan Bölməsi ilə birlikdə Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədri yanında Elmin İnkişafı Fondunun nizamnaməsinin layihəsini hazırlayıb Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədrinə təqdim etməlidir.
Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin 2019-cu il 13 sentyabr tarixli Fərmanı ilə isə Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədri yanında Elmin İnkişafı Fondunun Nizamnaməsi təsdiq edilib.
Nizamnamədə ümumi müddəalar, Fondun əsas məqsəd və istiqamətləri, vəzifə və hüquqları, Fondun vəsaitinin formalaşdırılması və istifadəsi, Fondun idarə edilməsi və fəaliyyətinin təşkili və s. bəndlər əks olunub.

Председатель Верховного меджлиса Нахчыванской Автономной Республики Васиф Талибов подписал распоряжение о создании Фонда развития науки при Председателе Верховного меджлиса Нахчыванской Автономной Республики.
Распоряжение направлено на стимулирование фундаментальных научных инноваций в Нахчыванской Автономной Республике, расширение изучения природных ресурсов, культурного и исторического наследия и поддержку инновационных проектов, важных для государства и общества.
Согласно распоряжению, Кабинет министров Нахчыванской Автономной Республики совместно с Нахчыванским отделением НАНА подготовит проект устава Фонда развития науки при Председателе Верховного меджлиса Нахчыванской Автономной Республики и представит его Председателю Верховного меджлиса Нахчыванской Автономной Республики.
Указом Председателя Верховного меджлиса Нахчыванской Автономной Республики от 13 сентября 2019 года утвержден Устав Фонда развития науки при Председателе Верховного меджлиса Нахчыванской Автономной Республики.
В Уставе нашли свое отражение общие положения, основные цели и направления деятельности Фонда, обязанности и права, формирование и использование ресурсов Фонда, организация и управление Фондом и другие пункты.