Azərbaycanlı alimlər Atom Enerjisi üzrə Beynəlxalq Agentliyin baş konfransında iştirak ediblər
16-20 sentyabr 2019-cu il tarixlərində Avstriyanın paytaxtı Vyana şəhərində Atom Enerjisi üzrə Beynəlxalq Agentliyin (AEBA) 63-cü sessiyasının baş konfransı keçirilib.
Tədbirdə ölkəmizi AR Fövqəladə Hallar, Xarici İşlər, Kənd Təsərrüfatı nazirliklərinin nümayəndələri və Biofizika İnstitutunun direktoru v.i.e, AMEA-nın müxbir üzvü Oktay Qasımov, Radiasiya Problemləri İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Oqtay Səmədov və Milli Nüvə Tədqiqatları Mərkəzinin sədri, akademik Adil Qəribov təmsil ediblər.
Konfransda çıxış edən Azərbaycan Respublikası nümayəndə heyətinin rəhbəri, Fövqəladə Hallar nazirinin müavini, general-leytenant Faiq Tağızadə AEBA ilə ölkəmiz arasındakı əməkdaşlığı yüksək qiymətləndirib.
Səfər çərçivəsində Azərbaycan nümayəndə heyəti türkiyəli həmkarları və AEBA-nın Texniki Əməkdaşlıq, Nüvə və Radiasiya Təhlükəsizliyi və Təminatlar departamentlərində görüşlər keçirib.
Baş konfrans zamanı AEBA-nın Nüvə Təhlükəsizliyi Departamenti ilə Radiasiya Problemləri İnstitutu arasında təlim-tədris sahələrini əhatə edəcək əməkdaşlığın yaradılmasına dair ilkin razılıq əldə edilib.
Bundan əlavə, səfər zamanı O.Qasımov “Xərçənglə mübarizədə on illik fəaliyyət və irəliyə yol” başlıqlı elmi foruma qatılaraq müzakirələrdə iştirak edib. O, AEBA-nın radiasiya biologiyası üzrə mütəxəssisləri Oleq Belyakov və Kamal Əkbərovla görüşərək gələcəkdə bu istiqamətdə müştərək elmi tədqiqat işlərinin aparılmasına dair səmərəli müzakirələr aparıb.
Qeyd edək ki, sessiya AEBA-nın 170-dən çox üzv ölkəsindən yüksək səviyyəli nümayəndə heyətini bir araya gətirərək nüvə, radiasiya təhlükəsizliyi və nüvə enerjisinin sülh üzrə tətbiq olunmasını təşviq edir.

The 63rd Annual Regular Session of the IAEA General Conference is being held from 16 to 20 September 2019 at the Vienna International Centre (VIC) in Vienna, Austria.
Representatives of the AR Ministry of Emergency Situations, AR Ministry of Foreign Affairs, AR Ministry of Agriculture, Acting Director of the Institute of Biophysics, correspondent member of ANAS Oktay Gasimov, Director of the Institute of Radiation Problems, correspondent member of ANAS Ogtay Samadov and Chairman of the National Nuclear Research Center, academician Adil Garibov attended the event.
Speaking at the conference, the Deputy Minister of Emergency Situations Lieutenant General Faig Taghizadeh commended the collaboration between the IAEA and our country.
During the visit, the Azerbaijani delegation met with Turkish colleagues and IAEA Departments of technical cooperation, nuclear and radiation safety.
At the General Conference, it was decided to establish cooperation between the IAEA Department of Nuclear Safety and ANAS Institute of Radiation Problems.
During the conference, O.Gasimov attended the scientific forum on “Cancer Controls and the Way Forward”. He met with experts in the field of radiation biology of the IAEA Oleg Belyakov and Kamil Akbarov in order to establish joint research in the future.
It should be noted that, the session brings together high-ranking delegations from more than 170 IAEA member countries to promote nuclear safety, radiation safety and the peaceful application of nuclear energy.