Nüvə Sınaqlarının Hərtərəfli Qadağan Olunması Müqaviləsi Təşkilatının (CTBTO) ekspertləri Aleksandr Poplavski və Abdelouaheb Aqrebi AMEA-nın Geologiya və Geofizika İnstitutunda (GGİ) elmi ezamiyyətdədirlər.
Səfərin məqsədi institutun nəzdində fəaliyyət göstərən Milli Məlumatlar Mərkəzinin sisteminin yenilənməsi və onlayn rejimdə CTBTO ilə birbaşa əlaqənin qurulması, birlikdə alınmış məlumatların təhlilinin aparılması, həmçinin seysmik qeydlərin anatomiyasının öyrənilməsi ilə bağlı bacarıqların artırılması və təkmilləşdirilməsi mövzusunda təlimlər keçirməkdir.
Bu məqsədlə qonaqlar Milli Məlumatlar Mərkəzinin elmi direktoru, akademik Fəxrəddin Qədirov, yer elmləri üzrə elmlər doktorları, dosentlər - Rafiq Səfərov və Qulam Babayevlə müzakirələr aparıblar. Görüş zamanı CTBTO-nun məlumat bazasına girişin əldə olunması, informasiyaların xüsusi proqram vasitəsilə təhlili qərarlaşdırılıb.
Qeyd edək ki, CTBTO nüvə sınaqlarının bütün formalarını qadağan etmək və nüvə silahlarının inkişaf etdirilməsi və təkmilləşdirilməsi imkanlarını azaltmaqla, yeni və dağıdıcı gücə malik silahların istehsalının qarşısını almağa xidmət edir. Nüvə Sınaqlarının Hərtərəfli Qadağan olunması Müqaviləsi 184 dövlət tərəfindən imzalanıb və 167 ölkə tərəfindən ratifikasiya olunub.
Azərbaycan sözügedən müqaviləni 1997-ci il iyulun 28-də imzalayıb, 1998-ci il dekabrın 1-də isə ratifikasiya edib.

Будет модернизирована система Национального центра данных
Эксперты Организации по Договору о всеобъемлющем запрещении ядерных испытаний (CTBTO) Александр Поплавский и Абделуахеб Агреби находятся в научной командировке в Институте геологии и геофизики НАНА.
Цель визита – организация тренингов по повышению и усовершенствованию навыков, связанных с обновлением системы Национального центра данных и налаживанием связей с CTBTO в режиме онлайн, проведением анализов полученных данных, а также изучением анатомии сейсмических записей.
С этой целью гости провели беседы с директором Национального центра данных, академиком Фахраддином Гадировым, докторами наук о Земле, доцентами Рафигом Сафаровым и Гуламом Бабаевым. В ходе встречи было принято решение о получении доступа к базе данных CTBTO и анализе данные с помощью специальной программы.
Отметим, что CTBTO служит для предотвращения производства нового и разрушительного оружия путем запрещения всех видов ядерных испытаний и сокращения возможностей для разработки и совершенствования ядерного оружия. Договор о всеобъемлющем запрещении ядерных испытаний подписан 184 странами и ратифицирован 167 странами.