Hüseyn Cavidin Ev Muzeyi yeni nəşrlərini nümayiş etdirib
Sentyabrın 27-də Bakı İdman Sarayında Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə VI Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgi-Yarmarkasının açılışı olub. Sərgi böyük Azərbaycan şairi İmadəddin Nəsiminin 650 illiyinə həsr edilib.
Tədbirdə AMEA Hüseyn Cavidin Ev Muzeyi də öz nəşrlərini nümayiş etdirib. Azərbaycan Respublikası Prezident Administrasiyasının Humanitar siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri, professor Fərəh Əliyeva, Mədəniyyət naziri Əbülfəs Qarayev, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, Türkiyənin Azərbaycandakı səfiri Erkan Özoral və digərləri muzeyin guşəsini ziyarət edib, nəşrlərini yüksək qiymətləndiriblər.
Muzeyin direktoru, filologiya üzrə elmlər doktoru Gülbəniz Babaxanlı professor Fərəh Əliyevaya "Məmməd Cəfər. Hüseyn Cavid" monoqrafiyasını (Azərbaycan və rus dillərində) təqdim edib.
Qeyd edək ki, yarmarka zamanı 81 yerli və 22 ölkədən 40 xarici nəşriyyat, poliqrafiya müəssisəsi, kitab evləri və s. qurumlar öz nəşrlərini sərgiləyəcəklər.

27 сентября в Бакинском дворце спорта состоялось открытие 6-й Бакинской международной книжной ярмарки, организованной Министерством культуры. Выставка посвящена 650-летию великого азербайджанского поэта Имадеддина Насими.
Дом-музей Гусейна Джавида НАНА также представил свои публикации. Заведующая отделом гуманитарной политики Администрации Президента Азербайджанской Республики, профессор Фарах Алиева, министр культуры Абульфаз Гараев, вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли, посол Турции в Азербайджане Эркан Озорал и многие другие высоко оценили издания музея.
Директор музея, доктор филологических наук Гюльбяниз Бабаханлы подарила Фарах Алиевой монографию «Мамед Джафар. Гусейн Джавид» (на азербайджанском и русском языках).
Следует отметить, что в ходе ярмарки 81 местных и 40 зарубежных издательств, полиграфий и книжных домов представят свои издания.