Azərbaycanlı alimlər beynəlxalq qurultayda məruzələrlə çıxış ediblər
Türk Dil Qurumunun təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbir Yusif Xas Hacibin “Ku­tad­qu bilik” poemasının yazılmasının 950 illiyinə həsr edilib.
15 ölkədən 102 nü­mayəndənin qatıldığı qurultayda AMEA-nın vitse-prezidenti, aka­de­mik İsa Həbib­bəyli, Nə­simi adına Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu və digər azərbaycanlı alimlər iştirak ediblər.
Tədbirdə İ.Həbibbəyli “Yusif Balasa­qun­lu: Türk şeirinin Nizamisi”, M.Nağısoylu “Kutadqu bilik” və Nizaminin məsnəvilərində hökmdar ədalət simvolu kimi”, professor İsmayıl Ka­zımov “Kutadqu bilik”də tenqri-tanrı konsepti”, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Baba Məhərrəmli “Kutadqu bilik”də “tanrı” və “peyğəmbər” anlamlı sözlər”, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Elçin İbrahimov “Kutadqu bilik”lə bağlı araş­dır­ma­la­rın tarixi və bu araşdırmaların Azərbaycandakı durumu”, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Qətibə Quliyeva “Ku­tadqu bilik”də siyasi hüquq və siyasi-hüquq dili” və filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aynurə Mahmudova “Kutadqu bilik”dən Füzulinin türkcə divanına qədər rəng bildirən sözlərin araşdırılması” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.
Xatırladaq ki, UNESKO-nun 2019-cu ili Yusif Balasaqunlunun “Kutadqu bilik” əsərinin yazılmasının 950-ci ildönümü elan etməsi ilə bağlı keçirilən Beynəlxalq Kutadqu Bilik Qurultayında dil, ədəbiyyat, tarix, mədəniyyət və digər mövzularda ümumilikdə 133 məruzə dinlənilib.

The international congress “Kutadgu Bilik” was held in the capital of Turkey, Ankara.
The event, organized by the Organization of Turkic Language, is dedicated to the 950th anniversary of the writing of the poem “Kutadgu Bilik” by Yusif Has Hajib.
The congress, which was attended by 102 delegates from 15 countries, was attended by the vice president of ANAS, academician Isa Habibbeyli, director of the Institute of Linguistics named after Nasimi, academician Mohsun Nagysoylu and other Azerbaijani scientists.
At the event, I. Habibbeyli delivered a lecture on topic “Yusif Balasagunlu: Nizami of Turkic poetry”, M. Nagisoylu - “Kudagdu Bilik” and the ruler as a symbol of justice in the Nizami’s poems”, professor Ismail Kazimov -“The concept of tengri-tanri in “Kudagdu Bilik ", PhD. Philology Baba Maharramli -" Words similar in meaning to the concepts of "god" and "prophet" in Kudagdu Bilik, PhD in Philology Elchin Ibrahimov - "History of research related to" Kudagdu Bilik", and the state of these research in Azerbaijan” and others.
Within the framework of the International Congress “Kudagdu Bilik”, held in connection with the 950th anniversary of the writing of the poem “Kudagdu Bilik” by Yusif Balasagunli, 133 reports were listened.