Azərbaycanlı alimlər beynəlxalq qurultayda məruzələrlə çıxış ediblər
Türk Dil Qurumunun təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbir Yusif Xas Hacibin “Ku­tad­qu bilik” poemasının yazılmasının 950 illiyinə həsr edilib.
15 ölkədən 102 nü­mayəndənin qatıldığı qurultayda AMEA-nın vitse-prezidenti, aka­de­mik İsa Həbib­bəyli, Nə­simi adına Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu və digər azərbaycanlı alimlər iştirak ediblər.
Tədbirdə İ.Həbibbəyli “Yusif Balasa­qun­lu: Türk şeirinin Nizamisi”, M.Nağısoylu “Kutadqu bilik” və Nizaminin məsnəvilərində hökmdar ədalət simvolu kimi”, professor İsmayıl Ka­zımov “Kutadqu bilik”də tenqri-tanrı konsepti”, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Baba Məhərrəmli “Kutadqu bilik”də “tanrı” və “peyğəmbər” anlamlı sözlər”, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Elçin İbrahimov “Kutadqu bilik”lə bağlı araş­dır­ma­la­rın tarixi və bu araşdırmaların Azərbaycandakı durumu”, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Qətibə Quliyeva “Ku­tadqu bilik”də siyasi hüquq və siyasi-hüquq dili” və filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aynurə Mahmudova “Kutadqu bilik”dən Füzulinin türkcə divanına qədər rəng bildirən sözlərin araşdırılması” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.
Xatırladaq ki, UNESKO-nun 2019-cu ili Yusif Balasaqunlunun “Kutadqu bilik” əsərinin yazılmasının 950-ci ildönümü elan etməsi ilə bağlı keçirilən Beynəlxalq Kutadqu Bilik Qurultayında dil, ədəbiyyat, tarix, mədəniyyət və digər mövzularda ümumilikdə 133 məruzə dinlənilib.

В столице Турции городе Анкаре прошел Международный съезд «Кудакту Билик».
Мероприятие, проведенное Организацией тюркского языка, посвящено 950-летию написания поэмы Юсифа Хаса Гаджиба «Кудакту Билик».
В конгрессе, в котором приняли участие 102 делегата из 15 стран, приняли участие вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли, директор Института языкознания им. Насими, академик Мохсун Нагысойлу и другие азербайджанские ученые.
На мероприятии И.Габиббейли выступил с докладом на тему «Юсиф Баласугуни: Низами тюркской поэзии», М.Нагысойлу – «Кудакту Билик» и правитель как символ справедливости в месневи Низами», профессор Исмаил Казымов - «Концепция тенгри-тары в «Кудакту Билик», доктор философии по филологии Баба Магеррамли – «Слова, близкие по значению понятиям «бог» и «пророк» в «Кудакту Билик», доктор философии по филологии Эльчин Ибрагимов - «История исследований, связанных с «Кудакту Билик», и состояние этих исследований в Азербайджане» и др.
В рамках Международного съезда «Кудакту Билик», проведенного в связи с 950-й годовщиной написания поэмы «Кудакту Билик» Юсифа Баласугуни, были заслушаны 133 доклада.