Ədəbiyyat İnstitutu Çinin elmi və mədəni qurumları ilə əlaqələrini genişləndirir
AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda Çinin Anxoy vilayətinin Dövlət Opera Teatrının nümayəndələri ilə görüş keçirilib.
Görüşdə AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli iki ölkənin elmi və ədəbi əlaqələrinin inkişafından, rəhbərlik etdiyi müəssisənin Çinlə əməkdaşlığından danışıb. İnstitutda Çin Tədqiqat Mərkəzinin fəalliyyət göstərdiyini deyən alim burada Çinin tarixinə dair tədqiqatların aparıldığını, həmçinin Çin dilinin tədris olunduğunu söyləyib. Bildirib ki, indiyə qədər mərkəzin on nəfər tələbəsi bu dili öyrənib.
Akademik İ.Həbibbəyli Çin Sosial Elmlər Akademiyası ilə mövcud əlaqələrdən də danışaraq, bu qurumla birgə konfrans və layihələrin təşkil edildiyini, yeni kitabların ərsəyə gəldiyini söyləyib. O, həmçinin Pekində Azərbaycan Mərkəzinin açıldığını, bu mərkəzlə qarşılıqlı təcrübə və kadr mübadiləsinin həyata keçirildiyini bildirib.
Daha sonra Anhui-Beijing Operasının rəhbəri Zhao Chungung və Konfutsi İnstitutunun direktoru Luo Xiaozhi çıxış edərək son zamanlar Azərbaycan-Çin elmi və ədəbi əlaqələrinin intensiv sürətdə inkişaf etdiyini bildiriblər.
Sonda çinli qonaqlar tərəfindən çin rəqsinin, operasının, qılıncoynatma sənətinin qısaca nümayişi olub.

Встреча с представителями Государственного оперного театра китайской провинции Анхой состоялась в Институте литературы им. Низами Гянджеви НАНА.
На встрече вице-президент НАНА, директор Института литературы, академик Иса Габиббейли рассказал о развитии научно-литературных связей между двумя странами, сотрудничестве института с Китаем. Академик довел до сведения гостей, что в Институте активно работает Китайский исследовательский центр, добавив, что здесь проводятся исследования по истории Китая, а также ведется преподавание китайского языка.
Академик И. Габиббейли также рассказал об отношениях с Китайской академией общественных наук и сказал, что вместе с этой организацией были организованы конференции и проекты, были выпущены новые книги. Ученый отметил, что в Пекине был открыт Азербайджанский центр, был проведен обмен опытом и кадрами.
Затем директор оперы Зхао Чхунгунг и директор Института Конфуция Луо Хиаозхи заявили, что азербайджанско-китайские научно-литературные отношения развиваются быстрыми темпами. В заключение гости продемонстрировали китайский танец, искусство работы с мечами.