AMEA Hüseyn Cavidin Ev Muzeyində Əməkdar mədəniyyət işçisi, Hüseyn Cavid mükafatı laureatı, teatrşünas Turan Cavidin anadan olmasının 96-cı ildönümünə həsr olunan tədbir keçirilib.
Tədbiri muzeyin direktoru, fil.ü.e.d. Gülbəniz Babaxanlı açaraq Turan Cavidlə bağlı xatirələrini bölüşüb.
Sonra AMEA Humanitar Elmlər Bölməsinin elmi katibi Arzu Məmmədxanlı, Əlyazmalar İnstitutunun elmi katibi, fil.ü.f.d., dosent Əzizağa Nəcəfzadə, böyük elmi işçisi, fil.ü.f.d., dosent Yusif GünaydınMemarlıq və İncəsənət İnstitutunun elmi işçisi Fəridə İbrahimova çıxış edərək tədbirin keçirilməsinin Turan Cavidin xatirəsinə dərin hörmətin təcəssümü olduğunu bildiriblər. Bundan əlavə, muzey tərəfindən nəşr olunan “Turan Cavid. Ömür səlnaməsi” kitabını yüksək qiymətləndiriblər.

ANAS Huseyn Javid’s House Museum held the event dedicated to the 96th anniversary of the Honored Art Worker, winner Huseyn Javid Prize, a theatricologist expert Turan Javid.
Opened the event, Director of the Institute, Doctor of Philolgy Gulbaniz Babahanli shared her memories on T.Javid.
The scientific secretary of the Department of Humanities of ANAS Arzu Mammadkhanli, the scientific secretary of the Institute of Manuscripts, Ph.D in Philogy, Associate Professor Azizaga Najafzadeh, Senior Researcher, Ph.D in Philogy, Associate Professor Yusif Gunaydin told about the significance of the event. The book “Turan Javid. The Chronicle of Life”published by the Museum also was commended.