Azərbaycan və Macarıstan alimlərinin humanitar elm sahələrində tədqiqat imkanları genişləndirilir
Oktyabrın 15-də AMEA Rəyasət Heyətində Macarıstanla humanitar elm sahəsinə dair yeni əməkdaşlıq müqaviləsinin imzalanması mərasimi keçirilib.
Öncə çıxış edən AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli macarıstanlı nümayəndələri bu elm ocağında görməkdən məmnun olduğunu bildirib. O, imzalanacaq müqavilənin iki ölkə alimlərinin humanitar elm sahələrində tədqiqat imkanlarının genişləndirilməsinə zəmin yaradacağını vurğulayıb.
Görüşdə qurumlar arasında mövcud əlaqələrinin daha geniş müstəvidə inkişaf etdirilməsinin vacibliyi qeyd olunub.
Daha sonra akademik Teymur Kərimli və Macarıstanın İrs Evinin İncəsənət direktoru İştvan Pal folklorşünaslıq sahəsində etnoqrafik tədqiqatlar, xalq rəqsi və xalq musiqisi topluları ilə bağlı birgə tədqiqat layihələrinə start verilməsi və digər istiqamətlərdə fəaliyyətin genişləndirilməsinə dair əməkdaşlıq müqaviləsi imzalayıblar.
Bundan başqa, Macarıstanın İrs Evi ilə AMEA-nın Folklor İnstitutu arasında niyyət protokolu imzalanıb.
İmzalanma mərasimində Macarıstan səfirliyinin mədəniyyət və təhsil məsələləri üzrə diplomatı Mihay Qruber, Folklor İnstitutunun direktoru, akademik Muxtar İmanov, Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu, Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadə və Fəlsəfə İnstitutunun direktoru, professor İlham Məmmədzadə də iştirak ediblər.

On October 15, at the Presidium of ANAS, a ceremony of signing a new agreement on cooperation with Hungary in the field of humanities was held.
Academician-secretary of the Division of Humanities of ANAS academician Teymur Kerimli, welcoming the guests, stressed out that the agreement will expand the research capabilities of scientists of both countries in the field of humanities.
The need for further development of existing cooperation between the two organizations in various priority areas was highlighted at the meeting.
Further, academician Teymur Karimli and an art director of the Hungarian Heritage House Istvan Pal signed a cooperation agreement with the aim of conducting ethnographic studies of the collections of folklore, folk dance and folk music and other activities.
In addition, a letter of intent was signed with the Institute of Folklore of ANAS.
The event was attended by the diplomat of the Hungarian Embassy for Culture and Education Mihai Gruber, director of the Institute of Folklore of ANAS academician Mukhtar Imanov, director of the Institute of Linguistics named after Nasimi academician Mohsun Naghisoylu, director of the Institute of Architecture and Art corresponding member of ANAS Ertegin Salamzade and director of the Institute of Philosophy, Dr. Philosophy, Professor Ilham Mammadzade.