Famin Salmanov: AMEA ölkənin ümumtəhsil müəssisələri ilə sıx əməkdaşlıq edir
AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının İdarə Heyətinin bir qrup üzvü Abşeron rayonu Yeni Azərbaycan Partiyasının (YAP) Gənclər Birliyinin üzvləri ilə görüşüb.
Xırdalan şəhər Heydər Əliyev mərkəzində baş tutan görüşün əsas məqsədi AMEA-da elm sahəsində aparılan islahatlar, gənclərlə bağlı siyasətin əsas prioritetləri, həmçinin elm və təhsilin inteqrasiyası çərçivəsində respublikada fəaliyyət göstərən ümumtəhsil ocaqlarının şagird, tələbə, magistr və doktorantlarla birgə ərsəyə gətirdiyi layihələrin müzakirəsi idi.
Əvvəlcə gənc alim və mütəxəssislər ümummilli lider Heydər Əliyevin mərkəzdə yerləşən büstünün önünə çiçəklər düzərək, ulu öndərin xatirəsini ehtiramla yad ediblər.
Tədbirdə Abşeron YAP Gənclər Birliyinin sədri Elnur Mirzəyev çıxış edərək rayonda gənclərlə bağlı görülən işlər və həyata keçirilən tədbirlərdən danışıb. Vurğulayıb ki, Abşeron rayonunda yerləşən təhsil müəssisələrinin gəncləri AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası ilə əlaqələr qurmalı, elmi fəaliyyət sahəsində fəal iştirak etməlidirlər.
Sonra çıxış edən Abşeron Rayon Təhsil şöbəsinin məhsul əməkdaşı Elmira İsmayılova rayonun ümumtəhsil məktəblərində təhsil alan şagirdlərin beynəlxalq müsabiqə və festivallarda əldə etdiyi uğurlardan bəhs edib.
AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının İdarə Heyətinin sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov təmsil etdiyi qurumun ümumtəhsil müəssisələri ilə sıx əlaqələrindən, yüksəkixtisaslı kadrların yetişdirilməsindəki rolundan bəhs edib. "AMEA-da həyata keçirilən islahatların mühüm istiqamətlərindən biri elm və təhsilin inteqrasiyasıdır" - deyən alim qurumda yaradılmış magistratura təhsilinin əhəmiyyətindən danışıb. O, gənc alimlərin elmi-innovativ ideyalarının, layihələrinin reallaşdırılması və uğurlu nəticələrin əldə olunması üçün AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkında hər cür şəraitin yaradıldığını diqqətə çatdırıb.
Daha sonra AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Strateji Elmi Tədqiqatlar Mərkəzinin (SETM) laboratoriya müdiri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Fərid Əhmədov SETM-də ölkə üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edən tədqiqatların aparıldığını, təcrübəli gənc kadrların hazırlanmasına böyük önəm verildiyini bildirib.
Sonda rayonda fəaliyyət göstərən təhsil ocaqlarının innovativ düşüncəli gənclərinin Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası ilə koordinasiyalı fəaliyyətinin, həmçinin AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkı və SETM-ə mütəmadi elmi ekskursiyaların təşkili, eləcə də birgə elmi seminarların keçirilməsi ilə bağlı müzakirələr aparılıb.

A group of members of the Council of ANAS Young Scientists and Specialists met with members of the Youth Union of the New Azerbaijan Party (NAP) of Absheron District.
The main purpose of the meeting at the Heydar Aliyev Center in Khirdalan was to discuss scientific reforms in ANAS, main priorities of the youth policy, as well as the projects brought together by students, students, graduates and doctoral students working in the republic in the integration of science and education.
First, young scientists and experts honored the memory of the great leader by placing flowers on the bust of national leader Heydar Aliyev in the center.
Elnur Mirzayev, chairman of the Absheron NAP Youth Union spoke at the event and spoke about the activities of the youth in the district. He stressed out that the youth of educational institutions located in Absheron region should establish close contacts with the Council of Young Scientists and Specialists of ANAS and actively participate in scientific activities.
Speaking at the event, Elmira Ismayilova, product officer of the Absheron District Education Department, spoke about the successes of students studying in secondary schools and competitions at international competitions and festivals.
Chairman of the Council of ANAS Young Scientists and Specialists, PhD in Phyiscs Assoc. Prof. Famin Salmanov spoke about the close relationship of the institution represented by himself and training of highly qualified staff. "The integration of science and education is one of the most important areas of reforms in the Academy," he noted, referring to the importance of postgraduate education.
Later on, Farid Ahmadov, head laboratory of the Center for Strategic Scientific Research (CSR) of the Presidium of the ANAS, PhD in Physics, said that the CSR carried out important research for the country and attached great importance to the training of young professionals.
As a result of the meeting, he discussed the activities of the future thinkers of educational institutions in the district in coordination with the Council of Young Scientists and Specialists, as well as the organization of regular scientific tours, as well as joint scientific seminars in the High Technology Park of ANAS.