Famin Salmanov: AMEA ölkənin ümumtəhsil müəssisələri ilə sıx əməkdaşlıq edir
AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının İdarə Heyətinin bir qrup üzvü Abşeron rayonu Yeni Azərbaycan Partiyasının (YAP) Gənclər Birliyinin üzvləri ilə görüşüb.
Xırdalan şəhər Heydər Əliyev mərkəzində baş tutan görüşün əsas məqsədi AMEA-da elm sahəsində aparılan islahatlar, gənclərlə bağlı siyasətin əsas prioritetləri, həmçinin elm və təhsilin inteqrasiyası çərçivəsində respublikada fəaliyyət göstərən ümumtəhsil ocaqlarının şagird, tələbə, magistr və doktorantlarla birgə ərsəyə gətirdiyi layihələrin müzakirəsi idi.
Əvvəlcə gənc alim və mütəxəssislər ümummilli lider Heydər Əliyevin mərkəzdə yerləşən büstünün önünə çiçəklər düzərək, ulu öndərin xatirəsini ehtiramla yad ediblər.
Tədbirdə Abşeron YAP Gənclər Birliyinin sədri Elnur Mirzəyev çıxış edərək rayonda gənclərlə bağlı görülən işlər və həyata keçirilən tədbirlərdən danışıb. Vurğulayıb ki, Abşeron rayonunda yerləşən təhsil müəssisələrinin gəncləri AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası ilə əlaqələr qurmalı, elmi fəaliyyət sahəsində fəal iştirak etməlidirlər.
Sonra çıxış edən Abşeron Rayon Təhsil şöbəsinin məhsul əməkdaşı Elmira İsmayılova rayonun ümumtəhsil məktəblərində təhsil alan şagirdlərin beynəlxalq müsabiqə və festivallarda əldə etdiyi uğurlardan bəhs edib.
AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının İdarə Heyətinin sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov təmsil etdiyi qurumun ümumtəhsil müəssisələri ilə sıx əlaqələrindən, yüksəkixtisaslı kadrların yetişdirilməsindəki rolundan bəhs edib. "AMEA-da həyata keçirilən islahatların mühüm istiqamətlərindən biri elm və təhsilin inteqrasiyasıdır" - deyən alim qurumda yaradılmış magistratura təhsilinin əhəmiyyətindən danışıb. O, gənc alimlərin elmi-innovativ ideyalarının, layihələrinin reallaşdırılması və uğurlu nəticələrin əldə olunması üçün AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkında hər cür şəraitin yaradıldığını diqqətə çatdırıb.
Daha sonra AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Strateji Elmi Tədqiqatlar Mərkəzinin (SETM) laboratoriya müdiri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Fərid Əhmədov SETM-də ölkə üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edən tədqiqatların aparıldığını, təcrübəli gənc kadrların hazırlanmasına böyük önəm verildiyini bildirib.
Sonda rayonda fəaliyyət göstərən təhsil ocaqlarının innovativ düşüncəli gənclərinin Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası ilə koordinasiyalı fəaliyyətinin, həmçinin AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkı və SETM-ə mütəmadi elmi ekskursiyaların təşkili, eləcə də birgə elmi seminarların keçirilməsi ilə bağlı müzakirələr aparılıb.

Группа членов правления Совета молодых ученых и специалистов НАНА встретилась с членами Молодежной ассоциации Партии «Ени Азербайджан» Абшеронского района.
Главной целью встречи в Центре Гейдара Алиева в Хырдалане было обсуждение научных реформ в Академии наук, основных приоритетов молодежной политики, а также проектов, объединяющих учащихся, студентов, магистрантов и докторантов образовательных учреждений, действующих в стране в рамках интеграции науки и образования.
Сначала молодые ученые и исследователи почтили память великого лидера, возложив цветы к бюсту общенационального лидера Гейдара Алиева в центре.
Председатель Союза молодежи Партии ЕА Абшеронского района Эльнур Мирзаев выступил на мероприятии и рассказал о мероприятиях, проводимых молодежью в районе. Он подчеркнул, что молодежь образовательных учреждений, расположенных в Апшеронском регионе, должна наладить контакты с Советом молодых ученых и специалистов НАНА и активно участвовать в научной деятельности.
Выступая на мероприятии, сотрудник Отдела образования Апшеронского района Эльмира Исмайлова рассказала об успехах учащихся средних школ района на международных конкурсах и фестивалях.
Председатель Совета молодых ученых и специалистов НАНА, доктор философии по физике, доцент Фамин Салманов рассказал о тесном сотрудничестве Совета молодых ученых с общеобразовательными учреждениями, а также об активном участии совета в подготовке высококвалифицированных кадров. «Интеграция науки и образования является одним из важнейших направлений реформ в Академии», - сказал ученый и отметил, что в Парке высоких технологий НАНА созданы все условия для реализации научно-инновационных идей, проектов молодых ученых и достижения успешных результатов.
Далее выступил заведующий лабораторией Центра стратегических научных исследований Президиума НАНА доктор философии по физико-математическим наукам Фарид Ахмедов, который довел до внимания, что ЦСНИ проводит важные для страны исследования и придает большое значение подготовке молодых специалистов.
Далее были обсуждены вопросы организации регулярных научных экскурсий в Парк высоких технологий и Центр стратегических научных исследований НАНА, а также совместных научных семинаров.