23-26 oktyabr tarixlərində Türkiyənin Antalya şəhərində XIV Hepato Pankreato Biliar (Qaraciyər, mədəaltı vəz, öd yolları) Beynəlxalq Cərrahiyyə Konqresi keçirilib.
Tədbirdə Avropa, Amerika, Asiya, Avstraliya qitələrinin 40-dan artıq ölkəsinin nüfuzlu elmi cərrahlıq mərkəzlərinin, universitetlərinin və elmi-tədqiqat institutlarının alimləri iştirak ediblər. Beynəlxalq konqresə Azərbaycan alimlərindən ibarət nümayəndə heyəti də qatılıb. Nümayəndə heyətinə Azərbaycan Tibb Universitetinin I Cərrahi xəstəliklər kafedrasının müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Nuru Bayramov, professor Qurbanxan Müslümov, tibb üzrə fəlsəfə doktoru Ruslan Məmmədov, Elvin İsazadə və Niyazi Qənbərli daxildirlər.
Azərbaycan cərrahları tədbirdə 9 mühazirə və poster çıxışında pankreativ cərrahiyyədə yeniliklər, qaraciyər və öd yollarının cərrahiyyəsi sahəsində əldə edilən uğurlar barədə məlumat veriblər.
Beynəlxalq konqresdə qaraciyər transplantasiyası, qaraciyər kistası, minimal invaziv cərrahiyyəyə dair videolar nümayiş etdirilib, laparoskopik cərrahiyyə və digər mövzular ətrafında müzakirələr aparılıb. Konqresin yekununda yüksək dəyər verilən ən yaxşı elmi işlər mükafatlandırılıb.
AMEA müxbir üzvü Nuru Bayramov, t.ü.f.d. Ruslan Məmmədov və Elvin İsazadənin "Laparoskopik xolesistektomiya əməliyyatının identifikasiya, disseksiya və prosedura (İDP) problemlərinin həllinə əsaslanan çətinlik dərəcələri klassifikasiyası" adlı tədqiqat işi birinci yerə layiq görülüb.

Работа азербайджанских хирургов была удостоена первого места на международном конгрессе
23-26 октября в Анталии, Турция, состоялся XIV Международный конгресс по хирургии Hepato Pankreato Biliar (Печень, поджелудочная железа, желчный проток).
В мероприятии приняли участие ученые из авторитетных научно-хирургических центров, университетов и научно-исследовательских институтов из более чем 40 стран Европы, Америки, Азии, Австралии. Делегация азербайджанских ученых также приняла участие в международном конгрессе. В состав делегации входили заведующий I кафедрой хирургических болезней Азербайджанского медицинского университета член-корреспондент НАНА Нуру Байрамов, профессор Гурбанхан Муслимов, доктор философии по медицине Руслан Мамедов, Эльвин Исазаде и Ниязи Ганбарлы.
Азербайджанские хирурги в девяти лекциях сообщили о новшествах в хирургии поджелудочной железы и достижениях в области хирургии печени и желчных протоков.
В международном конгрессе были продемонстрированы видеозаписи трансплантации печени, кист печени, минимально инвазивной хирургии, а также проведены дискуссии по лапароскопической хирургии. По итогам конгресса были награждены лучшие научные работы.
Была удостоена первого места исследовательская работа члена-корреспондента НАНА Нуру Байрамова, доктора философии по медицине Руслана Мамедова и Эльвина Исазаде «Классификация по уровню сложности операции лапароскопической холецистэктомии, основанной на решении проблем идентификации, диссекции и процедуры».