23-26 oktyabr tarixlərində Türkiyənin Antalya şəhərində XIV Hepato Pankreato Biliar (Qaraciyər, mədəaltı vəz, öd yolları) Beynəlxalq Cərrahiyyə Konqresi keçirilib.
Tədbirdə Avropa, Amerika, Asiya, Avstraliya qitələrinin 40-dan artıq ölkəsinin nüfuzlu elmi cərrahlıq mərkəzlərinin, universitetlərinin və elmi-tədqiqat institutlarının alimləri iştirak ediblər. Beynəlxalq konqresə Azərbaycan alimlərindən ibarət nümayəndə heyəti də qatılıb. Nümayəndə heyətinə Azərbaycan Tibb Universitetinin I Cərrahi xəstəliklər kafedrasının müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Nuru Bayramov, professor Qurbanxan Müslümov, tibb üzrə fəlsəfə doktoru Ruslan Məmmədov, Elvin İsazadə və Niyazi Qənbərli daxildirlər.
Azərbaycan cərrahları tədbirdə 9 mühazirə və poster çıxışında pankreativ cərrahiyyədə yeniliklər, qaraciyər və öd yollarının cərrahiyyəsi sahəsində əldə edilən uğurlar barədə məlumat veriblər.
Beynəlxalq konqresdə qaraciyər transplantasiyası, qaraciyər kistası, minimal invaziv cərrahiyyəyə dair videolar nümayiş etdirilib, laparoskopik cərrahiyyə və digər mövzular ətrafında müzakirələr aparılıb. Konqresin yekununda yüksək dəyər verilən ən yaxşı elmi işlər mükafatlandırılıb.
AMEA müxbir üzvü Nuru Bayramov, t.ü.f.d. Ruslan Məmmədov və Elvin İsazadənin "Laparoskopik xolesistektomiya əməliyyatının identifikasiya, disseksiya və prosedura (İDP) problemlərinin həllinə əsaslanan çətinlik dərəcələri klassifikasiyası" adlı tədqiqat işi birinci yerə layiq görülüb.

The event was attended by scientists from reputable research centers, universities and research institutes from more than 40 countries in Europe, America, Asia and Australia.
Azerbaijani scientists also attended the international congress. The delegation includes Nuru Bayramov, head of the Department of I Surgical Diseases of the Azerbaijan Medical University, corresponding member of ANAS, Professor Gurbankhan Muslimov, Doctor of Medicine Ruslan Mammadov, Elvin Isazade and Niyazi Ganbarli.
At the event, Azerbaijani surgeons reported on innovations in pancreatic surgery, successes in liver and bile duct surgery.
Video of liver transplantation, liver cysts, minimally invasive surgery was shown at the international congress, and discussions were discussed on laparoscopic surgery and more. At the end congress awarded the best scientific works.
Corresponding member of ANAS Nuru Bayramov, Ph.D in Medicine Ruslan Mammadov and Elvin Isazade have been awarded the first place for research on "Classification of Laparoscopic Cholecystectomy Surgery for Determination, Dissolution, and Procedure Problems".