Basqalda arxeoloji tədqiqatlar davam edir
Azərbaycanın zəngin tarixə və bənzərsiz təbiətə malik qədim yaşayış məskənlərindən biri olan İsmayıllı rayonunun Basqal qəsəbəsində AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutu tərəfindən sentyabr ayının sonlarından başlayaraq arxeoloji tədqiqat işləri aparılır.
Tədqiqatlar ölkə başçısının “Basqal Dövlət Tarix-Mədəniyyət Qoruğu haqqında” 3 oktyabr 2018-ci il tarixli Sərəncamına əsasən həyata keçirilir.
Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Ağsu-İsmayıllı (Basqal) arxeoloji ekspedisiyasının rəhbəri, tarix elmləri doktoru Qafar Cəbiyev bildirib ki, Basqalda arxeoloji tədqiqatlara ilkin olaraq qəsəbənin Qalabaşı, Bazar meydanı, hamam və məscid kompleksləri ərazisində başlanılıb. Məqsəd Basqal ərazisində yaşayışın nə zamandan başlandığını, ərazidə əhalinin məskunlaşma dinamikasını, tikinti və yaşayış qalıqlarının stratiqrafiyasını, şəhər elementlərinin tarixi inkişaf prosesində nə dərəcədə qorunduğunu, sakinlərin məişət və mədəniyyətini öyrənməkdir.
Onun sözlərinə görə, arxeoloqlar artıq Basqalın şimal qala divarlarının bir hissəsini və Basqal hamamının kürəbənd qalıqlarını aşkara çıxararaq öyrəniblər. Sovet dönəmində klub kimi istifadə olunan, yanğına məruz qalandan sonra istifadəsiz qalan məscidin ərazisində aparılan tədqiqatlar zamanı maraqlı tapıntılar aşkarlanıb.
Q.Cəbiyev bildirib ki, ümumi sahəsi 161 kvadratmetr olan məscidin 111 kvadratmetrində artıq ilkin arxeoloji tədqiqatlar əsasən başa çatdırılıb. Nəticədə XI əsrdən etibarən bu günədək formalaşan və 3,5 metr qalınlığı olan 6 tikinti qatı qeydə alınıb. Həmin tikinti qalıqlarının da ən möhtəşəmi 2m x 2m ölçüdə olan daş sütunlar üzərində inşa edilən və 32,4 kvadratmetr sahəni əhatə edən məscid binasıdır. Məscidin cənub-qərb tərəfindəki sütunun yanında kürsü aşkar olunub. Kürsünün altı bir neçə cərgədən ibarət daşla hörülərək üstü sarı torpaq və gəclə suvanıb.
Arxeoloq əlavə edib ki, bir müddət öncə ərazi təmizlənərkən oradan məscidin kitabəsi də tapılıb. Həmin kitabəyə əsasən Basqal məscidinin 1568-ci ildə “həqiqətlərin bürhanı Sufi-Dərvişin əmri ilə” inşa olunduğu bildirilir. Ötən əsrin 80-ci illərində məscid ərazisindən tapılan, oradakı yardımçı binanın divarına bərkidilmiş digər bir kitabədə isə Şeyx Məhəmməd və onun oğlu Şeyx Səfainin adı çəkilir. Bütün bunlar yerli sakinlərin həmin məscidi “Şeyx Məhəmməd məscidi” adlandırdıqlarından xəbər verir. Arxeoloji axtarışlar zamanı aşkara çıxan digər maddi mədəniyyət qalıqları, xüsusən də rəngarəng çeşidli keramika nümunələri də Şeyx Məhəmməd məscidinin məhz XVI əsrin ortalarında inşa olunduğunu təsdiqləyir.
Ekspedisiya rəhbəri bildirib ki, tədqiq olunan ərazidə qeydə alınan 6 tikinti qatının hər biri orta hesabla 160 illik dövrü əhatə edir. Öyrənilən sahədə qeydə alınan tikinti qatlarının hamısı müxtəlif xarakterli və müxtəlif təyinatlı bina qalıqları ilə olduqca zəngindir. Qazıntı sahəsinin demək olar ki, bütün səmtlərində bu və ya digər dərəcədə dağıntıya məruz qalan, yaxud da ən azı bünövrəyə yaxın hissəsi nisbətən daha yaxşı mühafizə olunan tikinti qalıqlarının hamısı bir-birinin yanında və ya üstündə qeydə alınıb. Bu isə son 1000 il ərzində Basqal ərazisində həyatın nə dərəcədə intensiv olduğunun göstəricisidir.
Q.Cəbiyev vurğulayıb ki, tədqiq olunan ərazidə Şeyx Məhəmməd məscidindən daha əvvəlki dövrlərə aid edilən digər tikinti qalıqları da aşkarlanıb. Öyrənilən ərazinin mərkəzi hissəsində yer səthindən 2,3 metr dərinlikdə, şimal-cənub istiqamətində olmaqla aşkar olunan möhtəşəm bina qalığı xüsusilə maraq doğurur. Ərazidə aparılan ilkin arxeoloji tədqiqatlar Basqalın həqiqətən də orta əsrlərdə Azərbaycanın çox mühüm ticarət və sənətkarlıq mərkəzlərindən biri olduğunu bir daha təsdiqləyir.
Arxeoloq qeyd edib ki, axtarışlar zamanı ərazidən tapılan rəngarəng çeşidli keramika, dəmir, boyaq və daş məmulatı nümunələri, xüsusən də toxuculuq sənətinə aid artefaktlar Basqal ustalarının yaradıcı fantaziyasının hüdudlarının nə qədər geniş olduğundan xəbər verir.

ANAS Institute of Archeology and Ethnography has been conducting archaeological research in Baskal, Ismayilli, one of the ancient settlements of Azerbaijan, with its rich history and unique natureince.
The research is carried out in accordance according the AR Presidential Order dated October 3, 2018 "On the Basque State Historical and Cultural Reserve".
Gafar Jabiyev, head of the Agsu-Ismayilli Archeological Expedition of the Institute of Archeology and Ethnography, said that, archaeological investigations in Basqal were fistly started in Galabashi, Bazar Square, bath and mosque complexes.
The aim is to study the time, when the basal habitat began, the population dynamics in the area, the stratigraphy of construction and habitat, the extent to which urban elements were preserved in the historical development process, and the living and culture of the residents.
They explored part of the basement's northern tower walls and uncovered the remains of the Basque bath.
According to Gafar Jabiyev, the archeological studies have already been completed on 111 square meters of the mosque with a total area of 161 square meters. As a result, from the eleventh century to the present day, six building layers with a thickness of 3.5 meters have been registered.The most magnificent of these building remains is the mosque building, built on stone columns measuring 2m x 2m and covering an area of 32.4 square meters. A chair was found near the south-west pillar of the mosque.
The archaeologist added that, while cleaning the area, the mosque's book was also found there. According to the same book, the Basque Mosque was built in 1568 under the command of Sufi Darvish, the bourgeois of truth.
Another book found in the mosque territory in the 1980s and attached to the wall of auxiliary building is mentioned by Sheikh Muhammad and his son Sheikh Safain.
All this indicates that the local residents that mosque named after the “Sheikh Muhammad Mosque”. Other artifacts discovered during archeological excavations, especially colorful ceramics, show that the Sheikh Muhammad Mosque was built in the middle of the 16th century.
Head of expedition said that, each of the six building blocks registered in the study area spans an average of 160 years.
The expedition leader noted that each of the six building layers recorded in the study area covers an average of 160 years. All construction layers registered in the study area are very rich in construction residues of various nature and purpose.
He also said that, other remains of Sheikh Muhammad’s mosque were discovered in the area where the study is being conducted. Of particular interest is the remains of a magnificent building found in the central part of the study area, at a depth of 2.3 meters.
Preliminary archaeological research in this area confirms that Baskal is indeed one of the most important centers of trade and crafts of Azerbaijan in the Middle Ages.
Colorful ceramic, iron and stone products, especially textile artifacts found in the area during excavations shows how great the creative imagination of the Baskal masters is.