ABŞ-ın Botanika Bağlarının Bitki Toplanılması Əməkdaşlığının üzvləri - Çikaqo Botanika Bağının direktoru, Dr. Philip Douglas və İsveçrənin Aqrar Elmlər Universitetinin professoru Henrik Sjöman AMEA-nın Botanika İnstitutunda olublar.
Səfərin məqsədi 2017-ci ildə AMEA-nın Botanika İnstitutu və Botanika Bağlarının Bitki Toplanılması Əməkdaşlığı arasında bağlanmış memorandum çərçivəsində həyata keçirilən birgə layihələrin müzakirəsi idi.
Botanika İnstitutunun direktoru, akademik Validə Əlizadə ilə görüş zamanı qonaqlara müəssisənin beynəlxalq layihələri və elmi-tədqiqat işləri barədə məlumat verilib. Bundan əlavə, müştərək tədqiqatların aparılması və elmi əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsi imkanları müzakirə olunub.
Qonaqlar, həmçinin institutda fəaliyyət göstərən laboratoriyalar və Herbari fondu ilə tanış olublar.
Səfər müddətində xarici alimlərin iştirakı ilə Lənkəranın meşə ekosistemində "Quercus castaneifolia" və "Parrotia persica" ağac növlərini müşahidə etmək məqsədilə müştərək ekspedisiya həyata keçirilib.
Sonda Botanika İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası tərəfindən təşkil olunan seminarda qonaqlar apardıqları tədqiqatların nəticələri ilə gəncləri tanış ediblər.

Members of the US Botanical Gardens Plant Collaboration - Director of the Chicago Botanical Garden, Dr. Philip Douglas and Professor of the Swiss University of Agrarian Sciences Henrik Sjöman visited the Institute of Botany of ANAS.
The purpose of the visit was to discuss joint projects in the framework of the Memorandum of Understanding between the Institute of Botany of ANAS and Botanical Gardens Plant Cooperation in 2017.
During the meeting with the director of the Institute of Botany, academician Valida Alizadeh, the guests were informed about the enterprise's international projects and research activities.
The guests also got acquainted with the laboratories operating at the Institute and the Herbari Foundation.
During the visit, a joint expedition was conducted with the participation of foreign scientists to observe the “Quercus castaneifolia” and “Parrotia persica” species of trees in the forest ecosystem of Lankaran.
At the end of the workshop, organized by the Council of Young Scientists and Specialists of the Institute of Botany, the guests had introduced their research results to the youth.