ABŞ-ın Botanika Bağlarının Bitki Toplanılması Əməkdaşlığının üzvləri - Çikaqo Botanika Bağının direktoru, Dr. Philip Douglas və İsveçrənin Aqrar Elmlər Universitetinin professoru Henrik Sjöman AMEA-nın Botanika İnstitutunda olublar.
Səfərin məqsədi 2017-ci ildə AMEA-nın Botanika İnstitutu və Botanika Bağlarının Bitki Toplanılması Əməkdaşlığı arasında bağlanmış memorandum çərçivəsində həyata keçirilən birgə layihələrin müzakirəsi idi.
Botanika İnstitutunun direktoru, akademik Validə Əlizadə ilə görüş zamanı qonaqlara müəssisənin beynəlxalq layihələri və elmi-tədqiqat işləri barədə məlumat verilib. Bundan əlavə, müştərək tədqiqatların aparılması və elmi əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsi imkanları müzakirə olunub.
Qonaqlar, həmçinin institutda fəaliyyət göstərən laboratoriyalar və Herbari fondu ilə tanış olublar.
Səfər müddətində xarici alimlərin iştirakı ilə Lənkəranın meşə ekosistemində "Quercus castaneifolia" və "Parrotia persica" ağac növlərini müşahidə etmək məqsədilə müştərək ekspedisiya həyata keçirilib.
Sonda Botanika İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası tərəfindən təşkil olunan seminarda qonaqlar apardıqları tədqiqatların nəticələri ilə gəncləri tanış ediblər.

Институт ботаники расширяет международные связи
Члены коллаборации растений Ботанических садов США - директор Чикагского ботанического сада, д-р Филип Дуглас и профессор Швейцарского университета аграрных наук Генрих Шёман посетили Институт ботаники НАНА.
Целью визита было обсуждение совместных проектов в рамках Меморандума о сотрудничестве между Институтом ботаники НАНА и Коллаборацией растений Ботанических садов на 2017 год.
Во время встречи с директором Института ботаники академиком Валидой Ализаде гости были проинформированы о международных проектах и исследовательской деятельности учреждения. Кроме того, обсуждались возможности совместных исследований и развития научного сотрудничества.
Гости также ознакомились с лабораториями, действующими в институте и Гербарным фондом.
В ходе визита была проведена совместная экспедиция с участием иностранных ученых для наблюдения за видами деревьев Quercus castaneifolia и Parrotia persica в лесной экосистеме Лянкярана.
На семинаре, организованном Советом молодых ученых и специалистов Института ботаники, гости ознакомили молодых исследователей с результатами своих исследований.