AMEA-nın Elm Tarixi İnstitutunun (ETİ) direktoru, tarix üzrə elmlər doktoru, dosent Məryəm Seyidbəyli Rusiya Elmlər Akademiyasının (REA) S.Vavilov adına Təbiət Elmləri və Texnika Tarixi İnstitutunun Sankt-Peterburq filialının direktoru, sosiologiya üzrə fəlsəfə doktoru Nadejda Aşeulovanın dəvəti ilə Sankt-Peterburq şəhərində elmi ezamiyyətdə olub.
M.Seyidbəyli səfər çərçivəsində “Elmi Peterburq Rusiya Elmlər Akademiyasının 295 illiyinə doğru” 40-cı beynəlxalq illik elmi konfransda iştirak edib. O, tədbirdə “Sankt-Peterburq aliminin Azərbaycan səhiyyəsinin inkişafında rolu” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Səfər zamanı M.Seyidbəyli rusiyalı alimlər – Nadejda Aşeulova, Yuri Baturin, o cümlədən Ukrayna və Belarusdan olan elm xadimləri ilə görüşüb. Görüşlərdə qarşılıqlı maraq kəsb edən ikitərəfli münasibətlərə dair fikir mübadiləsi aparılıb, əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə edilib. M.Seyidbəyli AMEA və Rusiya Elmlər Akademiyasının elmi-tədqiqat müəssisələrinin birgə həyata keçirdiyi layihələr, imzalanmış ikitərəfli müqavilələr barədə məlumat verib.
Daha sonra azərbaycanlı alim xarici həmkarları ilə Sankt-Peterburq Dağlıq Universitetini, Şərqşünaslıq muzeyini ziyarət edib.

Director of ANAS Institute of the History of Science, Doctor of History, Associate Professor Maryam Seyidbayli by invitation of Director of the St. Petersburg branch of the S.Vavilov Institute of Natural Sciences and Technology of the Russian Academy of Sciences, PhD in Sociology Nadejda Asheulova was on a scientific trip to St.Petersburg.
During the visit, M.Seyidbayli attended the 40th International Scientific Conference on "Scientific St.Petersburg - Russian Academy of Sciences is 29th". She delivered a paper on "Role of the St. Petersburg scientist in the development of Azerbaijan medince".
During the visit, M.Seyidbayli met with Russian scientists - Nadejda Asheulova, Yuri Baturin, as well as with scientists from Ukraine and Belarus. The sides exchanged views on bilateral relations and discussed the prospects for future cooperation.
M.Seyidbayli informed on joint projects of ANAS and Russian Academy of Sciences and on signed bilateral agreements.
Later, Azerbaijan scientist and foreign colleagues visited the Saint-Petersburg Mining University, the Museum of Oriental Studies.