Azərbaycan-Qazaxıstan beynəlxalq arxeoloji ekspedisiyası Şəkidə çöl tədqiqatları aparıb
Azərbaycan-Qazaxıstan beynəlxalq arxeoloji ekspedisiyası tərəfindən Şəki rayonunun Fazıl kəndində yerləşən Təpəbaşı abidəsində çöl tədqiqatları aparılıb.
Azərbaycan tərəfindən ekspedisiyanın rəhbəri Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun şöbə müdiri, t.ü.f.d. Zaur Həsənov, Qazaxıstandan isə professor Zaynolla Samaşev olub. Tədqiqatlar Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutu ilə Qazaxıstanın “Berel” Dövlət Tarixi-Mədəni Muzey-Qoruğu arasında imzalanmış müqavilə əsasında baş tutub.
Ekspedisiya zamanı toplanan materialların kameral təhlili aparılıb, qazıntı sahəsində dron (kvadrokopter) çəkilişləri və taxeometr (total station) cihazı vasitəsilə götürülən topoqrafik ölçülərin əsasında ortofotoplanlar hazırlanıb. Dron çəkilişləri AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkının əməkdaşları tərəfindən aparılıb.
Arxeoloji tədqiqatlar ərzində Dəmir və Antik dövrlərə aid müxtəlif dərəcələrdə qorunub saxlanılan qəbir və qurbangah abidələri aşkarlanıb. Qeyd olunan tarixi dövrlərin qədim əhalisinin həyatının və mədəniyyətinin müxtəlif aspektləri – silahlar, çeşidli keramika qabları, tunc və daş məmulatları, kauri çanaqları və başqa tapıntılar əldə edilib. Əldə olunan maddi mədəniyyət nümunələri qazıntı yerində təşkil edilmiş çöl laboratoriyasında ilkin restavrasiyadan keçib.
Qazıntı sahəsində həm dəmir dövrünə, həm də Antik və Son Antik dövrlərə aid keramika məmulatlarının olduğu dəfnlər də tapılıb. Bu dəfnlərin yaşını müəyyən etmək üçün əldə olunan kömür və sümük qalıqları radiokarbon analizlər üçün aparıcı xarici laboratoriyalara və o cümlədən, AMEA-da fəaliyyət göstərən müvafiq laboratoriyaya göndəriləcək. Alınacaq nəticələr əsasında alimlər Qədim Azərbaycanda Dəmir dövründən Antik dövrə keçid prosesinin xüsusiyyətlərini müəyyən etməyə çalışacaqlar. Şəkidə aparılan arxeoloji tədqiqatlar qədim Albaniya dövlətinin tarixi təşəkkülü xüsusiyyətlərini və Azərbaycan tarixində İskit dövründən Albaniya dövrünə keçid mərhələlərini müəyyən etmək üçün olduqca böyük önəmə malikdir.
Ekspedisiya o cümlədən, Şəkinin Kiş kəndindəki Doxun Antik dövr abidəsində də kəşfiyyat işləri aparıb. Dron və taxeometr cihazı vasitəsi ilə çəkilişlər aparılıb və toplanan məlumatlar əsasında abidənin ərazisinin ortofotoplanı tərtib edilib.

The Azerbaijan-Kazakhstan International Archaeological Expedition has carried out field studies at the Tapabashi monument in Fazil village of Sheki district.
The expedition head from Azerbaijan is the head department of the Institute of Archeology and Ethnography, Dr. History Zaur Hasanov and Professor Zaynolla Samashev from Kazakhstan. The research was carried out on the basis of an agreement signed between the Institute of Archeology and Ethnography and the “Berel” State Historical and Cultural Museum-Reserve of Kazakhstan.
The cameral analysis of the materials collected during the expedition was carried out, orthophotoplanes were made based on drones (quadcopter) excavations in the excavation site and topographic measurements taken by the tachometer (total station). The drone shootings were carried out by employees of the High Technology Park of ANAS.
During archeological investigations, tombs and altar monuments were preserved to varying degrees from the Iron and Antiquities. Different aspects of the life and culture of the ancient population of the mentioned historical periods - weapons, assorted ceramic plates, bronze and stone products, kauri skins and other artifacts were discovered.
Burials concerning to Iron age, Antique and the latest Antique periods have been founded as well. Coal and bone fossils obtained to determine the age of these burials will be sent to leading foreign laboratories for radio-carbon analysis, as well as to the corresponding laboratory operating at the ANAS. Based on the results, scientists will try to determine the features of the transition from the Iron Age to ancient times in Azerbaijan. Archaeological research in Sheki is of great importance in identifying the historical features of the ancient Albanian state and the stages of the transition from the Iskitic period to the Albanian period in the history of Azerbaijan.
The expedition also carried out exploration works at the Dokhun Antique Age Monument in Kish village of Sheki. Shootings were carried out using drones and tachometer meters, and orthophotoplane of the area was prepared based on the data collected.