Noyabrın 20-də AMEA-nın Əsas binasında Şərqşünaslıq İnstitutunun təşkilatçılığı ilə “Əhməd bəy Ağaoğlu – XX əsr görkəmli Azərbaycan mütəfəkkiri” mövzusunda elmi konfrans keçirilib.
Konfransı giriş sözü ilə Şərqşünaslıq İnstitutunun direktoru, akademik Gövhər Baxşəliyeva açaraq Azərbaycan ictimai fikrinin böyük nümayəndələrindən biri, görkəmli publisist və tənqidçi, tanınmış hüquqşünas və şərqşünas alim Əhməd bəy Ağaoğluya həsr olunan elmi konfransın əhəmiyyətini vurğulayıb. Qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyevin “Əhməd bəy Ağaoğlunun anadan olmasının 150 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” Sərəncamı böyük mütəfəkkirə dövlət səviyyəsində verilən dəyərin, hörmət və ehtiramın ən yüksək ifadəsidir.
Əhməd bəy Ağaoğlunun işıqlı həyat yolundan danışan alim bildirib ki, görkəmli ictimai-siyasi xadim milli mücadilənin bütün istiqamətlərində fəaliyyət göstərib, bir alim, hüquqşünas və millət fədaisi olaraq həmişə təşəbbüskarlığı və fəallığı ilə seçilib. O, milli oyanış hərəkatının daim ön sıralarında dayanıb, müsəlman Şərqində müasirləşmə siyasətinin ardıcıl tərəfdarı kimi tanınıb.
Gövhər Baxşəliyeva diqqətə çatdırıb ki, Ə.Ağaoğlu hər zaman məqalələrində milli qurtuluşa gedən yolun cəmiyyətin mədəni inkişafından keçdiyini qeyd edib. O, Azərbaycan mütəfəkkirləri arasında qadınlara bərabər hüquqların verilməsinə dair çağırış edən və bu addımı azadlıq mücadiləsinin əsas faktorlarından biri kimi qiymətləndirən ilk ziyalılarımızdan idi.
Sonra çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Əhməd bəy Ağaoğlunun Azərbaycanın və bütövlükdə türk dünyasının ictimai-siyasi fikir tarixində yeri və rolundan danışıb. Alim Azərbaycan və Türkiyənin istiqlalı uğrunda mübarizə aparmış Əhməd bəy Ağaoğlunun hər iki ölkənin dövlət müstəqilliyi uğrunda mübarizədə öndə gedən ziyalılardan biri olduğunu qeyd edib, böyük mütəfəkkirin hər iki ölkənin parlamentinə deputat seçildiyini vurğulayıb. Bildirib ki, görkəmli şəxsiyyətin hər iki xalqın milli istiqlalının əldə olunmasında böyük rolu olub.
Qeyd olunub ki, Əhməd bəy Azərbaycan mətbuatında, xüsusilə redaktoru olduğu “Həyat” qəzetində və “İrşad” qəzetində, eləcə də Türkiyə mətbuatında dərc olunmuş əsərlərində Qərb yönümlü cümhuriyyət tipli dövlətin qurulması ideyalarını təbliğ edib. Onun “Həyat” və “İrşad” qəzetindəki fəaliyyəti Azərbaycanda XX əsrin əvvəllərində milli oyanışa və müstəqil dövlətçilik uğrunda mübarizəyə hazırlıq məsələlərinin həyata keçirilməsinə böyük təkan verib. Əhməd bəyin “Həyat” qəzetində dərc olunan məqalələri milli intibahın manifesti səviyyəsindədir. Bu qəzetin çağırışları Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin qurulmasına gətirib çıxarıb.
AMEA-nın vitse-prezidenti bildirib ki, Əhməd bəy Ağaoğlu Türkiyədə Ankara Universitetinin Hüquq fakültəsinin qurucularından olub, eləcə də ölkəmizdə çar hökumətinə və daşnak ermənilərə qarşı mübarizə aparmaq üçün “Difai” təşkilatını yaradıb.
AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində Əhməd bəy Ağaoğlunun 150 illik yubileyi ilə bağlı keçirilmiş beynəlxalq simpoziumu xatırladan İsa Həbibbəyli bu tədbirdə görkəmli mütəfəkkirin Fransada yaşayan oğlunun və bacısı nəvəsinin də iştirak etdiyini diqqətə çatdırıb.
Akademik İ.Həbibbəyli Əhməd bəy Ağaoğlu haqqında ümumiləşdirici monoqrafiyanın hazırlanmasına ehtiyac olduğunu deyərək, bu məqsədlə AMEA-nın bir sıra institutlarının birgə həmin monoqrafiya üzərində işləməsi təklifini irəli sürüb.
Daha sonra İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nərgiz Axundova çıxış edərək Əhməd bəy Ağaoğlunun çoxşaxəli və gərgin fəaliyyəti ərzində parlaq bədii-publisistik və dolğun elmi-nəzəri irs yaratdığını, Azərbaycanın ədəbi-mədəni fikir xəzinəsini yeni ideyalarla daha da zənginləşdirdiyini vurğulayıb.
Tədbirdə professor Solmaz Rüstəmova-Tohidinin “Əhməd bəy Ağaoğlu və milli kimlik” mövzusunda məruzəsi dinlənilib. Əhməd bəy Ağaoğlunun milli kimlik məsələsində “iranlı” kimliyindən “türkçülüyə” doğru düşüncələrinə diqqət çəkən məruzəçi ictimai-siyasi xadimin həyat yolunu, onun şərqşünas-iranşünas tədqiqatçı kimi Fransa, İngiltərə, Qafqaz və Türkiyə mətbuatında dərc olunan İrana dair məqalələri və kitabları əsasında fəaliyyətini nəzərdən keçirib. S.Rüstəmova-Tohidi böyük mütəfəkkirin İran və Azərbaycan türklərinə “iranlı” və “türk” kimliyi bucağından baxışlarını təhlil edərək, “Azərbaycanlı” kimliyinə dair mövqeyinə münasibət bildirib.
Konfransda fəl.ü.f.d., dosent Esmeralda Həsənova “Əhməd bəy Ağaoğlu və onun Türkiyənin ictimai-siyasi fikrinin inkişafında rolu”, ilah.ü.f.d., dos. Məmmədəli Babaşlı “Əhməd bəy Ağaoğlunun milli ləyaqət uğrunda mücadiləsinin mahiyyəti və əhəmiyyəti”, fil.ü.f.d., dos. Səriyyə Gündoğdu “Sırati-müstəqim” dərgisində Əhməd bəy Ağaoğlunun maarifləndirici fəaliyyəti” və Mirzə Ənsərli “Əhməd bəy Ağaoğlu və Malta sürgünü” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.

Scientific conference on "Ahmad bey Aghaoghlu – a prominent Azerbaijani thinker of the XX century”
On November 20, Institute of Oriental Studies has organized a scientific conference on topic "Ahmad bey Aghaoghlu – a prominent Azerbaijani thinker of the XX century” at the Main Building of ANAS.
Opening the conference, academic Govhar Bakhshaliyeva, director of the Institute of Oriental Studies, highlighted the importance of a scientific conference dedicated to one of the great representatives of public opinion, prominent publicist and critic, lawyer and orientalist Ahmad bey Aghaoghlu. She noted that the decree of President Ilham Aliyev “On the celebration of the 150th anniversary of Ahmad bey Aghaoghlu” is the highest expression of value, respect that is given to the great thinker at the state level.
Speaking about the bright life path of Ahmad bey Aghaoghlu, scientist brought to the attention that a prominent public and political figure was active in all aspects of the national struggle and was always distinguished by his initiative and activity as a scientist and lawyer. He has always been at the forefront of the national awakening movement and has been a consistent supporter of modernization policies in the Muslim East.
Then ANAS vice president acad. Isa Habibbeyli spoke about place and role of Ahmad bey Aghaoghlu in the history of social - political thought in Azerbaijan and Turkic world as a whole. The scientist said that Ahmad bey Aghaoghlu, who fought for the independence of Azerbaijan and Turkey, was one of the leading intellectuals in the struggle for state independence of the two countries, that the great thinker was elected to the parliament of both countries and played an important role in the national independence of both nations.
Noted that, Ahmad bey put forward the idea of creating a Western-oriented republican state in the Azerbaijani press, especially in the newspaper "Hayat" and "Irshad", as well as in the Turkish press. His work in the newspapers “Hayat” and “Irshad” gave a powerful impetus to the national awakening in Azerbaijan at the beginning of the XX century and preparation for the struggle for independent statehood. Articles by Ahmad bey published in the “Hayat” newspaper are at the level of a manifesto of national revival. The appeals of this newspaper led to the creation of the Azerbaijan People Republic.
According to the vice-president of ANAS, Ahmad bey Aghaoghlu was one of the founders of the law faculty of Ankara University in Turkey, and created the organization "Difai" to fight against the tsarist government and Dashnak Armenians in our country.
Academic I. Habibbeyli touched upon the need to develop a generalized monograph on Ahmad bey Aghaoghlu.
Then, academic-secretary of the Division of Social Sciences academic Nargiz Akhundova added that in the course of the multifaceted and intensive work of Ahmad bey Agaoglu, a brilliant literary and journalistic and rich scientific and theoretical heritage was created, Azerbaijani treasury of literary and cultural ideas was enriched with new ideas.
At the event, a lecture was delivered by Professor Solmaz Rustamova-Tohidi "Ahmad bey Aghaoghlu and national identity." The speaker examined the life path and activities of the political figure as an orientalist-Iranian scholar and his articles published in France, England, the Caucasus and Turkey.
Later on, PhD in Philosophy, Assoc. Prof. Esmeralda Hasanova delivered a lecture on topic “Ahmad bey Aghaoghlu and his role in the development of socio-political thought of Turkey”, PhD in Theology, Assoc. Prof. Mammadali Babashli on “The essence and importance of the struggle of Ahmad bey Aghaoghlu for sake of national dignity”, PhD in Philology Assoc. Prof. Sariyya Gundoghdu on “Enlightment activity of Ahmad bey Aghaoghlu in the journal “Sirati-Mustagim”, and Mirze Ansarli “Ahmad bey Aghaoghlu and Malta exile”, in the conference.