Noyabrın 20-də AMEA-nın Əsas binasında Şərqşünaslıq İnstitutunun təşkilatçılığı ilə “Əhməd bəy Ağaoğlu – XX əsr görkəmli Azərbaycan mütəfəkkiri” mövzusunda elmi konfrans keçirilib.
Konfransı giriş sözü ilə Şərqşünaslıq İnstitutunun direktoru, akademik Gövhər Baxşəliyeva açaraq Azərbaycan ictimai fikrinin böyük nümayəndələrindən biri, görkəmli publisist və tənqidçi, tanınmış hüquqşünas və şərqşünas alim Əhməd bəy Ağaoğluya həsr olunan elmi konfransın əhəmiyyətini vurğulayıb. Qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyevin “Əhməd bəy Ağaoğlunun anadan olmasının 150 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” Sərəncamı böyük mütəfəkkirə dövlət səviyyəsində verilən dəyərin, hörmət və ehtiramın ən yüksək ifadəsidir.
Əhməd bəy Ağaoğlunun işıqlı həyat yolundan danışan alim bildirib ki, görkəmli ictimai-siyasi xadim milli mücadilənin bütün istiqamətlərində fəaliyyət göstərib, bir alim, hüquqşünas və millət fədaisi olaraq həmişə təşəbbüskarlığı və fəallığı ilə seçilib. O, milli oyanış hərəkatının daim ön sıralarında dayanıb, müsəlman Şərqində müasirləşmə siyasətinin ardıcıl tərəfdarı kimi tanınıb.
Gövhər Baxşəliyeva diqqətə çatdırıb ki, Ə.Ağaoğlu hər zaman məqalələrində milli qurtuluşa gedən yolun cəmiyyətin mədəni inkişafından keçdiyini qeyd edib. O, Azərbaycan mütəfəkkirləri arasında qadınlara bərabər hüquqların verilməsinə dair çağırış edən və bu addımı azadlıq mücadiləsinin əsas faktorlarından biri kimi qiymətləndirən ilk ziyalılarımızdan idi.
Sonra çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Əhməd bəy Ağaoğlunun Azərbaycanın və bütövlükdə türk dünyasının ictimai-siyasi fikir tarixində yeri və rolundan danışıb. Alim Azərbaycan və Türkiyənin istiqlalı uğrunda mübarizə aparmış Əhməd bəy Ağaoğlunun hər iki ölkənin dövlət müstəqilliyi uğrunda mübarizədə öndə gedən ziyalılardan biri olduğunu qeyd edib, böyük mütəfəkkirin hər iki ölkənin parlamentinə deputat seçildiyini vurğulayıb. Bildirib ki, görkəmli şəxsiyyətin hər iki xalqın milli istiqlalının əldə olunmasında böyük rolu olub.
Qeyd olunub ki, Əhməd bəy Azərbaycan mətbuatında, xüsusilə redaktoru olduğu “Həyat” qəzetində və “İrşad” qəzetində, eləcə də Türkiyə mətbuatında dərc olunmuş əsərlərində Qərb yönümlü cümhuriyyət tipli dövlətin qurulması ideyalarını təbliğ edib. Onun “Həyat” və “İrşad” qəzetindəki fəaliyyəti Azərbaycanda XX əsrin əvvəllərində milli oyanışa və müstəqil dövlətçilik uğrunda mübarizəyə hazırlıq məsələlərinin həyata keçirilməsinə böyük təkan verib. Əhməd bəyin “Həyat” qəzetində dərc olunan məqalələri milli intibahın manifesti səviyyəsindədir. Bu qəzetin çağırışları Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin qurulmasına gətirib çıxarıb.
AMEA-nın vitse-prezidenti bildirib ki, Əhməd bəy Ağaoğlu Türkiyədə Ankara Universitetinin Hüquq fakültəsinin qurucularından olub, eləcə də ölkəmizdə çar hökumətinə və daşnak ermənilərə qarşı mübarizə aparmaq üçün “Difai” təşkilatını yaradıb.
AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində Əhməd bəy Ağaoğlunun 150 illik yubileyi ilə bağlı keçirilmiş beynəlxalq simpoziumu xatırladan İsa Həbibbəyli bu tədbirdə görkəmli mütəfəkkirin Fransada yaşayan oğlunun və bacısı nəvəsinin də iştirak etdiyini diqqətə çatdırıb.
Akademik İ.Həbibbəyli Əhməd bəy Ağaoğlu haqqında ümumiləşdirici monoqrafiyanın hazırlanmasına ehtiyac olduğunu deyərək, bu məqsədlə AMEA-nın bir sıra institutlarının birgə həmin monoqrafiya üzərində işləməsi təklifini irəli sürüb.
Daha sonra İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nərgiz Axundova çıxış edərək Əhməd bəy Ağaoğlunun çoxşaxəli və gərgin fəaliyyəti ərzində parlaq bədii-publisistik və dolğun elmi-nəzəri irs yaratdığını, Azərbaycanın ədəbi-mədəni fikir xəzinəsini yeni ideyalarla daha da zənginləşdirdiyini vurğulayıb.
Tədbirdə professor Solmaz Rüstəmova-Tohidinin “Əhməd bəy Ağaoğlu və milli kimlik” mövzusunda məruzəsi dinlənilib. Əhməd bəy Ağaoğlunun milli kimlik məsələsində “iranlı” kimliyindən “türkçülüyə” doğru düşüncələrinə diqqət çəkən məruzəçi ictimai-siyasi xadimin həyat yolunu, onun şərqşünas-iranşünas tədqiqatçı kimi Fransa, İngiltərə, Qafqaz və Türkiyə mətbuatında dərc olunan İrana dair məqalələri və kitabları əsasında fəaliyyətini nəzərdən keçirib. S.Rüstəmova-Tohidi böyük mütəfəkkirin İran və Azərbaycan türklərinə “iranlı” və “türk” kimliyi bucağından baxışlarını təhlil edərək, “Azərbaycanlı” kimliyinə dair mövqeyinə münasibət bildirib.
Konfransda fəl.ü.f.d., dosent Esmeralda Həsənova “Əhməd bəy Ağaoğlu və onun Türkiyənin ictimai-siyasi fikrinin inkişafında rolu”, ilah.ü.f.d., dos. Məmmədəli Babaşlı “Əhməd bəy Ağaoğlunun milli ləyaqət uğrunda mücadiləsinin mahiyyəti və əhəmiyyəti”, fil.ü.f.d., dos. Səriyyə Gündoğdu “Sırati-müstəqim” dərgisində Əhməd bəy Ağaoğlunun maarifləndirici fəaliyyəti” və Mirzə Ənsərli “Əhməd bəy Ağaoğlu və Malta sürgünü” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.

В НАНА прошла научная конференция «Ахмад бек Агаоглу - выдающийся азербайджанский мыслитель ХХ века»
20 ноября в Главном здании НАНА Институтом востоковедения была организована научная конференция на тему «Ахмад бек Агаоглу - выдающийся азербайджанский мыслитель ХХ века».
Открывая конференцию, директор Института востоковедения академик Говхар Бахшалиева подчеркнула важность научной конференции, посвященной одному из великих представителей общественного мнения, видному публицисту и критику, юристу и востоковеду Ахмад беку Агаоглу. Она отметила, что Распоряжение Президента Ильхама Алиева «О праздновании 150-летия со дня рождения Ахмад бека Агаоглу» является высочайшим выражением ценности, уважения, которое уделяется великому мыслителю на государственном уровне.
Говоря о светлом жизненном пути Ахмад бека Агаоглу, ученый довела до внимания, что видный общественно-политический деятель был активным во всех аспектах национальной борьбы и всегда отличался инициативностью и активностью в качестве ученого и юриста. Он всегда был в авангарде национального пробуждающего движения и был последовательным сторонником политики модернизации на мусульманском Востоке.
Затем вице-президент НАНА академик Иса Габиббейли рассказал о месте и роли Ахмад бека Агаоглу в истории общественной и политической мысли в Азербайджане и тюркском мире в целом. Ученый сказал, что Ахмад бек Агаоглу, который боролся за независимость Азербайджана и Турции, был одним из ведущих интеллектуалов в борьбе за государственную независимость двух стран, подчеркнул, что великий мыслитель был избран в парламент обеих стран и сыграл важную роль в национальной независимости обеих наций.
Было отмечено, что Ахмад бек в азербайджанской прессе, особенно в газете "Хаят" и "Иршад", а также в турецкой прессе выдвигал идею создания западно-ориентированного республиканского государства. Его работа в газетах «Хаят» и «Иршад» дала мощный импульс национальному пробуждению в Азербайджане в начале ХХ века и подготовке к борьбе за независимую государственность. Статьи Ахмад бека, опубликованные в газете «Хаят», находятся на уровне манифеста национального возрождения. Призывы этой газеты привели к созданию Азербайджанской Демократической Республики.
По словам вице-президента НАНА, Ахмад бек Агаоглу был одним из основателей юридического факультета Университета Анкары в Турции, а также создал организацию «Дифаи» для борьбы против царского правительства и дашнакских армян в нашей стране.
Академик И.Габиббейли коснулся необходимости разработки обобщенной монографии об Ахмад беке Агаоглу.
Затем академик-секретарь Отделения общественных наук академик Наргиз Ахундова добавила, что в ходе многоплановой и интенсивной работы Ахмад бека Агаоглу было создано блестящее литературно-публицистическое и богатое научно-теоретическое наследие, азербайджанская сокровищница литературно-культурных идей обогатилась новыми идеями.
На мероприятии был заслушан доклад профессора Солмаз Рустамовой-Тохиди «Ахмад бек Агаоглу и национальная идентичность». Докладчик рассмотрела жизненный путь и деятельность общественно-политического деятеля как востоковеда-ирановеда и его статьи, опубликованные во Франции, Англии, на Кавказе и в Турции.
Далее были заслушаны доклады «Ахмад бек Агаоглу и его роль в развитии общественно-политической мысли Турции», «Суть и важность борьбы Ахмад бека Агаоглу во имя национального достоинства», «Просветительская деятельность Ахмад бека Агаоглу в журнале «Сирати-мустагим», «Ахмад бек Агаоглу и изгнание в Мальту».