Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin (ADPU) Şəki filialında bu qurumun və AMEA Şəki Regional Elmi Mərkəzinin (ŞREM) birgə təşkilatçılığı ilə Şəki rayonunun ümumtəhsil məktəblərinin VIII-XI sinif şagirdləri arasında “Mən İmadəddin Nəsimi haqqında nə bilirəm?” adlı esse müsabiqəsi keçirilib.
Müsabiqə dahi Azərbaycan şairi İmadəddin Nəsiminin 650 illik yubileyi ilə bağlı tədbirlər planı çərçivəsində baş tutub. Müsabiqənin keçirilməsində məqsəd gənclərin Nəsimi yaradıcılığına, ədəbiyyatımız və milli-mənəvi dəyərlərimizə, eləcə də elmə maraqlarının artırılması olub.
Əvvəlcə ADPU-nun Şəki filialında iştirakçılar, müəllim və valideynlərlə görüş təşkil edilib. Universitetin Şəki filialının Humanitar fənlər kafedrasının müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru V.Baxışov və ŞREM-in Folklorşünaslıq və el sənətləri şöbəsinin rəhbəri P.Zakirova müsabiqə iştirakçılarına essenin yazılmasına dair tələblər, yazıların qiymətləndirilməsi qaydaları və s. barədə məlumat verib, onları maraqlandıran sualları cavablandırıblar.
Daha sonra 80 dəqiqə ərzində şagirdlər tərəfindən esselər yazılıb. Müsabiqəyə Şəki şəhərinin Aşağı Göynük, II Biləcik, Baş Şabalıd, Şorsu və Suçma kənd ümumtəhsil məktəblərindən 40 şagird qatılıb. Xatırladaq ki, müsabiqəyə qeydiyyat əvvəlcədən elan olunmuş şəkildə elektron poçt vasitəsilə aparılıb.
Qeyd edək ki, esselər ŞREM-in və ADPU-nun Şəki filialının professor və müəllim heyəti tərəfindən yazı müsabiqəsinin keçirildiyi tarixdən 5 gün müddətində qiymətləndiriləcək. Orijinal və yazı qaydalarına düzgün riayət olunaraq tərtib olunmuş nümunələr seçildikdən sonra şagirdlər 1-ci (1 nəfər), 2-ci (2 nəfər), 3-cü (2 nəfər) və həvəsləndirici (3 nəfər) yerlər üzrə mükafatlandırılacaq.

The Sheki affiliate of the Azerbaijan State Pedagogical University (ASPU) jointly with Sheki Regional Scientific Center of ANAS (SRSC) organized an essay competition "What do I know about Imadaddin Nasimi?" among VIII-XI students of secondary schools of Sheki region.
The competition was held within the framework of the 650th anniversary celebration of the great Azerbaijani poet Imadaddin Nasimi. The purpose of the competition was to increase the youth's interest in Nasimi's creativity, our literature and national-moral values, including their interest in science.
First, Sheki affiliate of ASPU organized a meeting with participants, teachers and parents. Head department of Humanities at the Sheki affiliate of the university, PhD in History V. Bakhishov and head department of Folklore Studies and Folk Arts of SSRC P. Zakirova informed the contestants about tasks for essay writing, and rules for evaluating, as well as responded their questions.
Later, students wrote essays for 80 minutes. The competition was attended by 40 students from secondary schools of Ashaghi Goynuk, II Bilejik, Bash Shabalid, Shorsu and Suchma villages of Sheki town. Remind that, registration for the competition was conducted by e-mail in advance.
Note that the essays will be evaluated within 5 days from the date of the writing competition, carried out by the professor and teacher staff of Sheki affiliate of ASPU and SSRC. Students will be awarded 1st (an individual), 2 (2 individuals), 3 (3 individuals) and encouraging (3 individuals) places after selecting the samples that have been properly followed by the original and written rules.