Professor Rəfiq Turan Tarix İnstitutunun fəxri doktoru diplomuna layiq görülüb
Türkiyə Respublikasının Atatürk Mədəniyyət, Dil və Tarix Yüksək Qurumunun nəzdindəki Türk Tarix Qurumunun sədri, professor Rəfiq Turan AMEA-nın Tarix İnstitutunun fəxri doktoru diplomu ilə təltif olunub.
Görkəmli alim bu fəxri ada Azərbaycan-Türkiyə elmi əlaqələrinin inkişafındakı böyük xidmətlərinə görə layiq görülüb.
Diplom noyabrın 29-da AMEA-nın Əsas binasında Tarix İnstitutunun Elmi şurasının genişləndirilmiş iclasında Rəfiq Turana təqdim olunub.
Mərasimi institutun direktoru, akademik Yaqub Mahmudov açaraq bildirib ki, Azərbaycan yenidən müstəqillik qazandıqdan sonra iki ölkə arasında iqtisadi, siyasi, elmi, ədəbi, mədəni əlaqələr daha da genişlənib. Qeyd edib ki, bu əlaqələrin genişlənməsində Atatürk Mədəniyyət, Dil və Tarix Yüksək Qurumunun mühüm xidmətləri var. Professor Rəfiq Turanın elmi fəaliyyətinə toxunan Y.Mahmudov alimin türk dünyasının tarixinin araşdırılmasında və beynəlxalq arenada təbliğində əhəmiyyətli işlər gördüyünü söyləyib.
Sonra çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli müstəqillik dövrümüzün ən böyük nailiyyətlərindən birinin Türkiyə ilə əlaqələrin yenidən qurulması olduğunu bildirib. İ.Həbibbəyli sözügedən əlaqələrin qurulmasında və möhkəmlənməsində ulu öndər Heydər Əliyevin və Türkiyənin 9-cu prezidenti Süleyman Dəmirəlin mühüm rol oynadığını diqqətə çatdırıb. Ümummilli liderin "Bir millət, iki dövlət" sözlərini xatırladan akademik bu gün Azərbaycan ilə Türkiyə arasında dostluq, qardaşlıq münasibətlərinin yüksək səviyyədə olduğunu, hər iki ölkənin beynəlxalq təşkilatlarda bir-birlərinin mövqeyini dəstəklədiyini və müdafiə etdiyini vurğulayıb.
AMEA-nın vitse-prezidenti bildirib ki, Atatürk Mədəniyyət, Dil və Tarix Yüksək Qurumu türk dünyasının əsas elmi mərkəzlərindən biridir və iki ölkə arasında elmi əlaqələrin qurulmasına, möhkəmlənməsinə təşkilatın sabiq rəhbərləri, professorlar Rəşad Gənc, Sadık Tural, eləcə də Rəfiq Turan sanballı töhfələr veriblər. İ.Həbibbəyli elmi fəaliyyəti və şəxsi keyfiyyətlərinə görə, R.Turanın AMEA-nın Tarix İnstitutunun fəxri doktoru diplomuna layiq olduğunu deyib.
İsa Həbibbəyli mükafatı və hədiyyəni qonağa təqdim edib.
Sonda çıxış edən Rəfiq Turan AMEA-nın bu gün dünya miqyasında elmi mərkəzə çevrildiyini, Tarix İnstitutu ilə birgə mütəmadi tədqiqatlar apardıqlarını, konfranslar keçirdiklərini söyləyib. Alim fəxri doktor diplomuna görə minnətdarlığını bildirib, akademik İ.Həbibbəyli və Y.Mahmudova hədiyyələrini təqdim edib.

Professor Refig Turan awarded a diploma of honorary doctorate of the Institute of History
Professor Refig Turan, chairman of the Turkic History Organization at the Ataturk Higher Institute of Culture, Language and History of the Republic of Turkey, was awarded a diploma of honorary doctorate of ANAS Institute of History.
Notable scientist was awarded this honorary title for his great contribution to the development of Azerbaijani-Turkish scientific relations.
The diploma was presented to Refig Turan at the enlarged meeting of the Scientific Council of the Institute of History in the main building of ANAS on November 29.
Opening the ceremony, director of the Institute academician Yagub Mahmudov said that after Azerbaijan gained independence, economic, political, scientific, literary and cultural relations between the two countries expanded. He noted that Ataturk Higher Institute of Culture, Language and History plays an important role in expanding these ties.
Later on, vice - president of ANAS academician Isa Habibbayli said that one of the great achievements of our independence was the re-establishment of relations with Turkey. National leader Heydar Aliyev and 9th President of Turkey Suleyman Demirel played an important role in establishing and strengthening of these relations. Referring to the words of the national leader, "One nation, two states", academician said today friendly and fraternal relations between Azerbaijan and Turkey are at a high level and both countries support and defend each other's positions in international organizations.
According to the vice-president of ANAS, Atatürk Higher Institute of Culture, Language and History is one of the main scientific centers of the Turkic world and former leaders of the organization, professors Rashad Genj, Sadik Tural and Refig Turan has contributed to the establishment and strengthening of scientific relations between the two countries. I. Habibbayli stated that, R. Turan deserves a diploma of honorary doctorate of ANAS Institute of History for his scientific activity and personal qualities.
Then he presented the award and gift to the guest.
In conclusion, Refig Turan spoke about ANAS’s world scaled status, researches and conferences conducted with the Institute of History. The scientist expressed his gratitude for a diploma of honorary doctorate and presented gifts to academician I. Habibbayli and Y. Mahmudov.