Dekabrın 4-də Azərbaycan Texniki Universitetində (AzTU) “Telekommunikasiyada innovativ texnologiyalar” mövzusunda beynəlxalq elmi-texniki konfrans işə başlayıb.
Tədbir Təhsil Nazirliyi, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, AzTU və Belarus Dövlət Rabitə Akademiyasının (BDRA) birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Konfransı giriş sözü ilə AzTU-nun rektoru, professor Vilayət Vəliyev açaraq müasir dövrdə mövzunun aktuallığını qeyd edib. Qeyri-neft sektorunun inkişafının əsas istiqamətlərindən birinin telekommunikasiya ilə bağlı olduğunu söyləyən rektor tədbirin bu sahədə təcrübə mübadiləsinin aparılması üçün yeni əlaqələrin qurulmasına təkan verəcəyini bildirib.
Təhsil Nazirliyinin Aparat rəhbərinin müavini Yaqub Piriyev innovativ texnologiyaların telekommunikasiyada tətbiqinin cəmiyyətin inkişafına zəmin yaradacağını söyləyib. O, bu inkişafda elm və təhsilin böyük rola malik olduğunu qeyd edib.
BDRA-nın rektoru, professor Andrey Zeneviç rəhbərlik etdiyi qurumun AzTU ilə əməkdaşlığından danışıb, bu əlaqələrin bundan sonra daha da inkişaf etdiriləcəyini vurğulayıb.
Tədbirdə, həmçinin AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının direktoru, texnika elmləri doktoru Elton Məmmədov və Özbəkistan “UNİCON.UZ” elmi-texniki və marketinq tədqiqatları mərkəzinin şöbə müdiri Zokir Xusanov çıxış edərək konfransda əhəmiyyətli mövzularda müzakirələrin aparılacağını bildiriblər.

На международной конференции обсуждаются инновационные технологии в телекоммуникации
4 декабря в Азербайджанском техническом университете (АзТУ) началась международная научно-техническая конференция «Инновационные технологии в телекоммуникации».
Мероприятие организовано совместно с Министерством образования, Министерством транспорта, связи и высоких технологий, АзТУ и Белорусской государственной академией связи (БГАС).
Открывая конференцию, ректор АзТУ профессор Вилаят Валиев отметил актуальность темы в наше время. Говоря об одном из ключевых направлений развития ненефтяного сектора, ректор сказал, что данное мероприятие придаст новый импульс обмену опытом в этой области.
Заместитель главы Аппарата Министерства образования Ягуб Пириев сказал, что внедрение инновационных технологий в сферу телекоммуникации будет способствовать развитию общества. Он отметил, что наука и образование играют большую роль в этом развитии.
Ректор БГАС профессор Андрей Зеневич рассказал о сотрудничестве возглавляемой им организации с АзТУ и отметил важность дальнейшего развития этих связей.
На мероприятии директор Парка высоких технологий НАНА доктор технических наук Эльтон Мамедов и начальник Отдела научно-технических и маркетинговых исследований Узбекистана UNICON.UZ Зокир Хусанов отметили, что на конференции будут обсуждаться важные вопросы.