Dekabrın 4-də Azərbaycan Texniki Universitetində (AzTU) “Telekommunikasiyada innovativ texnologiyalar” mövzusunda beynəlxalq elmi-texniki konfrans işə başlayıb.
Tədbir Təhsil Nazirliyi, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, AzTU və Belarus Dövlət Rabitə Akademiyasının (BDRA) birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Konfransı giriş sözü ilə AzTU-nun rektoru, professor Vilayət Vəliyev açaraq müasir dövrdə mövzunun aktuallığını qeyd edib. Qeyri-neft sektorunun inkişafının əsas istiqamətlərindən birinin telekommunikasiya ilə bağlı olduğunu söyləyən rektor tədbirin bu sahədə təcrübə mübadiləsinin aparılması üçün yeni əlaqələrin qurulmasına təkan verəcəyini bildirib.
Təhsil Nazirliyinin Aparat rəhbərinin müavini Yaqub Piriyev innovativ texnologiyaların telekommunikasiyada tətbiqinin cəmiyyətin inkişafına zəmin yaradacağını söyləyib. O, bu inkişafda elm və təhsilin böyük rola malik olduğunu qeyd edib.
BDRA-nın rektoru, professor Andrey Zeneviç rəhbərlik etdiyi qurumun AzTU ilə əməkdaşlığından danışıb, bu əlaqələrin bundan sonra daha da inkişaf etdiriləcəyini vurğulayıb.
Tədbirdə, həmçinin AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının direktoru, texnika elmləri doktoru Elton Məmmədov və Özbəkistan “UNİCON.UZ” elmi-texniki və marketinq tədqiqatları mərkəzinin şöbə müdiri Zokir Xusanov çıxış edərək konfransda əhəmiyyətli mövzularda müzakirələrin aparılacağını bildiriblər.

International conference focused on innovative technologies in telecommunication
International conference on "Innovative technologies in telecommunication” kicked off at the Azerbaijan Technical University (ATU) on December 4.
Event co-organized by the Ministry of Transport of the Republic of Belarus, Ministry of Transport, Communication and High Technologies, ATU and Belarussian State Academy of Sciences.
Opening the conference, rector of ATU, Professor Vilayat Valiyev stressed out the urgency of the topic and noted that, holding experience exchange in this realm will give new impetus for the development of new relations.
Head Office of Ministry of Education Yagub Piriyev stated that, application of innovative technologies in telecommunication will contribute to the development of society.
Rector of BGAS Professor Andrei Zenevich informed about cooperation of ATU and the organization led by him.
Director of High Technologies Park Doctor of technical sciences Elton Mammadov and head of Uzbekistan “UNICON.UZ” scientific-technical and marketing studies department Zokir Khusanov highlighted that, topical issues will be discussed in the conference.