Naxçıvan Muxtar Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin Əlyazmalar Fonduna hədiyyə olunan 12 əlyazma və çap kitabının təqdimatı keçirilib.
Tədbiri bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev açaraq muxtar respublika ərazisindən toplanılan əlyazma və qədim çap kitablarının tariximizin və mədəniyyətimizin öyrənilməsi baxımından böyük əhəmiyyət daşıdığını söyləyib və bu istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərdən danışıb. Müxtəlif tarixi qaynaqları əhatə edən nadir sənət əsərlərinin bir çox sahələrin öyrənilməsində yeni mənbə rolunu oynadığını deyən akademik bildirib ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin ölkəmizdə ikinci dəfə hakimiyyətə qayıdışından sonra xalqımızın maddi-mədəniyyət nümunələrinə, milli mənəvi dəyərlərimizə dövlət qayğısı artıb.
İsmayıl Hacıyev cari ildə Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən ümumillikdə 55 adda əlyazma və kitabın bölməyə hədiyyə edildiyini diqqətə çatdırıb.
Sonra Naxçıvan Muxtar Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi aparatının rəhbəri Piri Nağıyev regionda mədəniyyətə, xalq yaradıcılığının inkişafına dövlət tərəfindən daim yüksək diqqət göstərildiyini deyib, muzeylərin yaradılması ilə bağlı imzalanan sərəncamların əhəmiyyətindən danışıb. Piri Nağıyev hədiyyə olunan kitablarla bağlı məlumat verərək bildirib ki, nəşrlər Əməkdar mədəniyyət işçisi Akif Hacıyev tərəfindən nazirliyə təqdim olunub. O, gələcəkdə də bölmə ilə nazirlik arasında bu cür tədbirlərin davam etdiriləcəyini bildirib.
Daha sonra Əlyazmalar Fondunun direktoru, filologiya üzrə elmlər doktoru Fərman Xəlilov tədbir iştirakçılarını yeni əlyazma və çap kitabları ilə yaxından tanış edib. Bildirib ki, hədiyyə olunan nəşrlər arasında ərəb və fars dillərində dini mövzularla bağlı “Risalə” əlyazması, “Qurani Kərim”in dörd nüxsəsi, Məhəmmədbağır ibn-Məhəmmədtəqinin “Məclisi”, Şeyx Molla Əbülqasim Gənci Axundzadənin “Gülzari-həqiqət”, Bəhaəddin Məhəmməd Amilinin “Cameyi-Abbasi”, eləcə də müxtəlif tarixi və dini hekayələr toplusu və digər kitablar var.
Sonda Akif Hacıyev çıxış edərək tarixi əhəmiyyət kəsb edən maddi-mədəniyyət, nadir sənəd nümunələrinin toplanılması, öyrənilməsi və təbliğinin zəruriliyini qeyd edib.

Ministry of Culture of the Nakhchivan Autonomous Republic has donated 12 manuscripts and printed books to the Manuscript Fund of the Nakhchivan Division of ANAS.
Opening the event, academician Ismayil Hajiyev said that manuscripts and ancient printed books collected from the territory of the Autonomous Republic are important for studying our history and culture, and spoke about measures taken in this direction.
This year Ministry of Culture donated generally 55 titles of manuscripts and books to the division, Ismayil Hajiyev noted.
Then, head of the apparatus of the Ministry of Culture of the Nakhchivan Autonomous Republic, Piri Naghiyev, having informed about the donated books, said that the publications were transferred to the Ministry by the Honored Worker of Culture Akif Hajiyev. He said that similar activities between the Nakhchivan Division and the ministry will continue in the future.
Speaking further, director of the Manuscript Fund Doctor of Philological sciences Farman Khalilov introduced new manuscripts and printed books to the participants. He said that among the donated publications there is a manuscript “Risale” dedicated to religious subjects in Arabic and Persian, four copies of the “Holy Quran”, “Majlisi” by Muhammadbaghir Ibn Muhammadtaghi, “Gulzari-Hagigat” by Sheikh Molla Abulgasim Ganji Akhundzadeh and “Jameyi-Abbasi” by Bahadaddin Muhammad Amili, as well as a collection of various historical and religious stories and other books.
At the end of the meeting, Akif Hajiyev noted the importance of collecting, studying and disseminating material, cultural and rare documentary materials of historical significance.