Naxçıvan Muxtar Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin Əlyazmalar Fonduna hədiyyə olunan 12 əlyazma və çap kitabının təqdimatı keçirilib.
Tədbiri bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev açaraq muxtar respublika ərazisindən toplanılan əlyazma və qədim çap kitablarının tariximizin və mədəniyyətimizin öyrənilməsi baxımından böyük əhəmiyyət daşıdığını söyləyib və bu istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərdən danışıb. Müxtəlif tarixi qaynaqları əhatə edən nadir sənət əsərlərinin bir çox sahələrin öyrənilməsində yeni mənbə rolunu oynadığını deyən akademik bildirib ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin ölkəmizdə ikinci dəfə hakimiyyətə qayıdışından sonra xalqımızın maddi-mədəniyyət nümunələrinə, milli mənəvi dəyərlərimizə dövlət qayğısı artıb.
İsmayıl Hacıyev cari ildə Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən ümumillikdə 55 adda əlyazma və kitabın bölməyə hədiyyə edildiyini diqqətə çatdırıb.
Sonra Naxçıvan Muxtar Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi aparatının rəhbəri Piri Nağıyev regionda mədəniyyətə, xalq yaradıcılığının inkişafına dövlət tərəfindən daim yüksək diqqət göstərildiyini deyib, muzeylərin yaradılması ilə bağlı imzalanan sərəncamların əhəmiyyətindən danışıb. Piri Nağıyev hədiyyə olunan kitablarla bağlı məlumat verərək bildirib ki, nəşrlər Əməkdar mədəniyyət işçisi Akif Hacıyev tərəfindən nazirliyə təqdim olunub. O, gələcəkdə də bölmə ilə nazirlik arasında bu cür tədbirlərin davam etdiriləcəyini bildirib.
Daha sonra Əlyazmalar Fondunun direktoru, filologiya üzrə elmlər doktoru Fərman Xəlilov tədbir iştirakçılarını yeni əlyazma və çap kitabları ilə yaxından tanış edib. Bildirib ki, hədiyyə olunan nəşrlər arasında ərəb və fars dillərində dini mövzularla bağlı “Risalə” əlyazması, “Qurani Kərim”in dörd nüxsəsi, Məhəmmədbağır ibn-Məhəmmədtəqinin “Məclisi”, Şeyx Molla Əbülqasim Gənci Axundzadənin “Gülzari-həqiqət”, Bəhaəddin Məhəmməd Amilinin “Cameyi-Abbasi”, eləcə də müxtəlif tarixi və dini hekayələr toplusu və digər kitablar var.
Sonda Akif Hacıyev çıxış edərək tarixi əhəmiyyət kəsb edən maddi-mədəniyyət, nadir sənəd nümunələrinin toplanılması, öyrənilməsi və təbliğinin zəruriliyini qeyd edib.

Состоялась презентация книг, переданных в дар Нахчыванскому отделению НАНА
Состоялась презентация 12 рукописей и печатных книг, переданных в дар Фонду рукописей Нахчыванского отделения НАНА Министерством культуры Нахчыванской Автономной Республики.
Открывая мероприятие, академик Исмаил Гаджиев сказал, что рукописи и древние печатные книги, собранные с территории автономной республики, важны для изучения нашей истории и культуры, и рассказал о мерах, принятых в этом направлении.
Исмаил Гаджиев отметил, что в этом году министерство культуры передало в дар отделению в общей сложности 55 наименований рукописей и книг.
Затем глава аппарата Министерства культуры Нахчыванской Автономной Республики Пири Нагиев, проинформировав о подаренных книгах, сказал, что издания были переданы в министерство Заслуженным деятелем культуры Акифом Гаджиевым. Он сказал, что аналогичная деятельность между Нахчыванским отделением и министерством будет продолжаться и в будущем.
Выступив далее, директор Фонда рукописей доктор филологических наук Фарман Халилов представил участникам новые рукописи и печатные книги. Он сказал, что среди подаренных публикаций имеется рукопись «Рисале», посвященная религиозной тематике на арабском и персидском языках, четыре экземпляра «Священного Корана», «Меджлис» Мухаммедбагира ибн Мохаммадтаки, «Гулзари-Хагигат» Шейха Моллы Абулькасим Ганджи Ахундзаде и «Джамеи-Аббаси» Бахададдина Мухаммеда Амили, а также сборник различных исторических и религиозных рассказов и другие книги.
В конце встречи Акиф Гаджиев отметил важность сбора, изучения и распространения материально-культурных и редких документальных материалов исторического значения.