Dekabrın 17-də Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) professoru, yorulmaz mətbuat tədqiqatçısı, Əməkdar jurnalist Şirməmməd Hüseynovun anadan olmasının 95-ci ildönümü münasibətilə universitetin Mətbuat tarixi kafedrasının qarşısında görkəmli alimin barelyefinin açılışı olub.
Tədbirdə çıxış edən BDU-nun rektoru Elçin Babayev müasir jurnalistikamızın inkişafında misilsiz xidmətləri olan Şirməmməd Hüseynovun zəngin yaradıcılıq yolundan danışıb. Bildirib ki, alimin həyatının böyük hissəsi Bakı Dövlət Universiteti ilə bağlı olub. O, Azərbaycan klassik publisistika məktəbi ənənələrini müstəqillik dövründə yeni bir məktəb səviyyəsinə yüksəldib. Yüzlərlə jurnalistin ustadı kimi şöhrət qazanmış Şirməmməd Hüseynovun elmi kadrların yetişdirilməsində böyük əməyi olub. Bu gün onun tələbələri BDU-da, eləcə də digər elm və təhsil müəssisələrində, kütləvi informasiya vasitələrində öz müəllimlərinin yolunu uğurla davam etdirirlər.
Daha sonra alimin qızı, Azərbaycan Milli Konservatoriyasının prorektoru Lalə Hüseynova çıxış edərək Bakı Dövlət Universitetinin atası üçün müqəddəs məkan olduğunu və bu ali təhsil ocağını evi qədər sevdiyini söyləyib. O, atasının xatirəsinə göstərilən hörmət və ehtirama görə Prezident İlham Əliyevə minnətdarlığını bildirib.
Şirməmməd Hüseynovun ömür-gün yoldaşı, “Elm və həyat” jurnalının redaktor müavini Ülkər Hüseynova görülən işə görə hər kəsə təşəkkürünü bildirib.
Tədbirdə Milli Məclisin deputatları Əflatun Amaşov, Cavanşir Feyziyev, professorlar Cahangir Məmmədli, Solmaz Rüstəmova-Tohidi, “Real” televiziyasının rəhbəri Mirşahin Ağayev, “525-ci qəzet”in baş redaktoru Rəşad Məcid, BDU-nun Jurnalistika fakültəsinin dekanı Vüqar Zifəroğlu və başqaları çıxış edərək bildiriblər ki, Azərbaycan jurnalistlərinin müdrik ağsaqqalı, görkəmli alim və pedaqoq Şirməmməd Hüseynov uzun illər milli mətbuatımızın qatı açılmamış səhifələrini arxivlərdən böyük vətənpərvərliklə, tədqiqatçı inadkarlığı ilə üzə çıxararaq nəşr etdirib. Onun müəllifi olduğu kitabların böyük əksəriyyəti sanballı, ensiklopediya səviyyəsində olan əsərlərdir.

В Бакинском государственном университете состоялось открытие барельефа видному ученому Ширмамеду Гусейнову
17.12.2019 15:03
17 декабря перед кафедрой Истории печати Бакинского государственного университета состоялась церемония открытия барельефа профессору Бакинского государственного университета, неустанному исследователю прессы, заслуженному журналисту Ширмамеду Гусейнову по случаю 95-летней годовщины со дня его рождения.
На мероприятии ректор университета Эльчин Бабаев рассказал о богатом творческом пути неустанного исследователя истории печати Ширмамеда Гусейнова, имеющего неоценимые заслуги в развитии национальной журналистики. Было отмечено, что большая часть жизни ученого была связана с Бакинским государственным университетом. Ширмамед муаллим, имеющий большие заслуги в воспитании и развитии молодых журналистов, достойно, добросовестно, неустанно продолжал научно-педагогическую деятельность. Ему всегда удавалось сплотить вокруг себя студентов и преподавателей в качестве единой команды.
Выразив признательность всем участникам, дочь ученого, проректор Азербайджанской национальной консерватории Лала Гусейнова отметила, что Бакинский государственный университет был священным очагом для ее отца, он любил это высшее учебное заведение как свой родной дом. Было отмечено, что большая часть жизни Ширмамеда Гусейнова была связана с этим университетом. Он считал Бакинский государственный университет маленькой моделью Азербайджана.
Супруга Ширмамеда Гусейнова, заместитель редактора журнала «Наука и жизнь» Улькер Гусейнова, выразив признательность каждому за осуществленную работу.
Выступившие на мероприятии депутаты Милли Меджлиса Афлатун Амашев, Джаваншир Фейзиев, профессора Джахангир Мамедли, Солмаз Рустамова-Тохиди, руководитель телевидения «Реал» Миршахин Агаев, главный редактор «525-ой газеты» Рашад Меджид, декан факультета журналистики БГУ Вугар Зифароглу и другие отметили, что мудрый аксакал, видный ученый и педагог Ширмамед Гусейнов с большим патриотизмом, исследовательским упрямством долгие годы исследовал, выявлял неизученные архивы национальной печати и публиковал их. Большая часть книг, автором которых он является, - это ценные труды на уровне энциклопедии.