Dekabrın 17-də Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) professoru, yorulmaz mətbuat tədqiqatçısı, Əməkdar jurnalist Şirməmməd Hüseynovun anadan olmasının 95-ci ildönümü münasibətilə universitetin Mətbuat tarixi kafedrasının qarşısında görkəmli alimin barelyefinin açılışı olub.
Tədbirdə çıxış edən BDU-nun rektoru Elçin Babayev müasir jurnalistikamızın inkişafında misilsiz xidmətləri olan Şirməmməd Hüseynovun zəngin yaradıcılıq yolundan danışıb. Bildirib ki, alimin həyatının böyük hissəsi Bakı Dövlət Universiteti ilə bağlı olub. O, Azərbaycan klassik publisistika məktəbi ənənələrini müstəqillik dövründə yeni bir məktəb səviyyəsinə yüksəldib. Yüzlərlə jurnalistin ustadı kimi şöhrət qazanmış Şirməmməd Hüseynovun elmi kadrların yetişdirilməsində böyük əməyi olub. Bu gün onun tələbələri BDU-da, eləcə də digər elm və təhsil müəssisələrində, kütləvi informasiya vasitələrində öz müəllimlərinin yolunu uğurla davam etdirirlər.
Daha sonra alimin qızı, Azərbaycan Milli Konservatoriyasının prorektoru Lalə Hüseynova çıxış edərək Bakı Dövlət Universitetinin atası üçün müqəddəs məkan olduğunu və bu ali təhsil ocağını evi qədər sevdiyini söyləyib. O, atasının xatirəsinə göstərilən hörmət və ehtirama görə Prezident İlham Əliyevə minnətdarlığını bildirib.
Şirməmməd Hüseynovun ömür-gün yoldaşı, “Elm və həyat” jurnalının redaktor müavini Ülkər Hüseynova görülən işə görə hər kəsə təşəkkürünü bildirib.
Tədbirdə Milli Məclisin deputatları Əflatun Amaşov, Cavanşir Feyziyev, professorlar Cahangir Məmmədli, Solmaz Rüstəmova-Tohidi, “Real” televiziyasının rəhbəri Mirşahin Ağayev, “525-ci qəzet”in baş redaktoru Rəşad Məcid, BDU-nun Jurnalistika fakültəsinin dekanı Vüqar Zifəroğlu və başqaları çıxış edərək bildiriblər ki, Azərbaycan jurnalistlərinin müdrik ağsaqqalı, görkəmli alim və pedaqoq Şirməmməd Hüseynov uzun illər milli mətbuatımızın qatı açılmamış səhifələrini arxivlərdən böyük vətənpərvərliklə, tədqiqatçı inadkarlığı ilə üzə çıxararaq nəşr etdirib. Onun müəllifi olduğu kitabların böyük əksəriyyəti sanballı, ensiklopediya səviyyəsində olan əsərlərdir.

Outstanding scientist Shirmammad Huseynov’s bas-relef opened at the Baku State University
On December 17, a prominent scientist'sbas-relief was opened in front of the Press History Department of the University on the occasion of the 95th anniversary of the birth of the professor of the Baku State University, tireless press researcher, honored journalist Shirmammad Huseynov.
peaking at the event, rector of BSU Elchin Babayev spoke about the rich creative way of Shirmammad Huseynov, who has played an invaluable role in the development of modern journalism. He said that much of the scientist's life was connected with the Baku State University.
Shirmammad Huseynov, who has been known as the master of hundreds of journalists, has done a great job in training scientific staff. Today, her students are successfully following the path of their teachers at BSU, as well as in other academic and educational institutions and in the media.
Then, daughter of the scientist, pro-rector of the Azerbaijan National Conservatory Lala Huseynova said that Baku State University is a sacred place for her father and he loves this university as much as his home. He thanked President Ilham Aliyev for the respect and respect shown to his father's memory.
Shirmammad Huseynov's spouse deputy editor of the Science and Life journal Ulker Huseynov expressed her gratitude everyone.
The event was attended by MPs Aflatun Amashov, Javanshir Feyziyev, Professors Jahangir Mammadli, Solmaz Rustamova-Tohidi, head of “Real” TV Mirshahin Agayev, editor-in-chief of the “525th” newspaper Rashad Majid and others stated that, for many years, Shirmammad Huseynov had revelaed and published unopened pages of our national press from the archives with great patriotism and investigative stubbornness.