Elm, mədəniyyət və incəsənətin qarşılıqlı əlaqəsinə həsr olunan konfrans işə başlayıb
Dekabrın 19-da Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetində (ADMİU) “Elm, mədəniyyət və incəsənətin qarşılıqlı əlaqəsi və müasir cəmiyyətin inkişafında rolu" mövzusunda III respublika elmi-nəzəri konfransı öz işinə başlayıb.
Tədbiri rektor Ceyran Mahmudova açaraq bildirib ki, konfransın məqsədi Azərbaycanda elm, mədəniyyət və incəsənət sahələri arasında əlaqələrin genişləndirilməsi, mədəni irsin qorunub saxlanılması, sənətşünaslıq elminin muzey işinin təşkilindəki rolunun araşdırılması, həmçinin kulturologiya, muzeyşünaslıq, bərpaçılıq və arxeologiyanın aktual problemlərinə diqqətin artırılmasıdır.
Sonra çıxış edən AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynov vurğulayıb ki, ADMİU-da yüksək səviyyədə elm və təhsil əlaqələri modeli qurulub və bu iş öz bəhrələrini verməkdədir. O, keçirilən konfransın universitetin daxilində elmi potensialın, elm və təhsil əlaqələrinin inkişafına, həmçinin müvafiq sahələr üzrə respublikanın aparıcı mütəxəssislərinin bir araya gətirilməsinə zəmin yaratdığını deyib.
Daha sonra akademik R.Hüseynov “Azərbaycan miniatürlərinin xətt, şeir, musiqi, naqqaşlıq və memarlıq sənətlərini qovuşduraraq yaratdığı gözəllik və yaşatdığı tarix” mövzusunda məruzəsini təqdim edib.
Tədbirdə Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasının professoru Ziyadxan Əliyev və AMEA-nın Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun şöbə müdiri, s.ü.e.d. Kübra Əliyeva çıxış ediblər.

19 декабря в Азербайджанском государственном университете культуры и искусств (АГУКИ) начала свою работу III Республиканская научно-теоретическая конференция «Взаимодействие науки, культуры и искусства и его роль в развитии современного общества».
Открывая мероприятие, ректор Джейран Махмудова сказала, что целью конференции является расширение связей между наукой, культурой и искусством в Азербайджане, сохранение культурного наследия, изучение роли искусствоведения в организации музейной работы, а также повышение внимания к культурологии, музееведению, реставрационной работе и археологии.
Выступивший далее директор Национального музея азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви НАНА академик Рафаэль Гусейнов отметил, что в университете на высоком уровне создана модель научных и образовательных связей, и эта работа дает свои результаты. По его словам, конференция будет способствовать развитию научного потенциала, научных и образовательных связей в пределах вуза, а также объединению ведущих специалистов республики в смежных областях.
Далее академик Р. Гусейнов выступил с докладом «Красота и история азербайджанских миниатюр, созданные сочетанием искусств каллиграфии, лирики, музыки и архитектуры».
Профессор Азербайджанской государственной академии художеств Зиядхан Алиев и заведующая отделом Института архитектуры и искусства НАНА доктор наук по искусствоведению Кубра Алиева выступили с речью.