Akademik Vaqif Fərzəliyev gənc kimyaçıların dostu seçilib
AMEA Aşqarlar Kimyası İnstitutunda (AKİ) Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının təşkilatçılığı ilə “Gənc kimyaçıların dostu” diplomunun təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan şuranın sədri, f.ü.f.d., dos. Famin Salmanov akademiyada gənclərin elmə cəlb olunması, Azərbaycan elminin dünya elminə inteqrasiyası istiqamətində müxtəlif həvəsləndirmə tədbirlərinin keçirildiyini qeyd edib.
Famin Salmanov diqqətə çatdırıb ki, Aşqarlar Kimyası İnstitutunun direktoru, AMEA-nın Kimya Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Vaqif Fərzəliyev gənc alim və mütəxəssisləri daim diqqətdə saxlayır, onların təkcə elmi fəaliyyətləri ilə bağlı deyil, həm də sosial vəziyyəti ilə bağlı narahatlıq doğuran məsələləri gündəmə gətirir, bu cür problemlərin həllinə çalışır.
"Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası gənclərin elmə cəlb olunmasında böyük əmək sərf edən alimləri diqqətdən kənarda saxlamır, dəyərli şəxsiyyətləri gənc alimlərimizin dostu elan edir" - deyə bildirən F.Salmanov bu il AMEA-nın kimya institutlarında olan gənc alim və mütəxəssislər arasında aparılan sorğu əsasında Vaqif Fərzəliyevin “Gənc kimyaçıların dostu” diplomuna layiq görüldüyünü qeyd edib.
Şura sədri 80 yaşı tamam olan, Prezident İlham Əliyev tərəfindən “Şərəf” ordeni ilə təltif edilən Vaqif Fərzəliyevi həm də “Kimyaçı gənclərin dostu” diplomuna layiq görülməsi münasibətilə gənc alimlər adından təbrik edib, ona can sağlığı və yeni-yeni yaradıcılıq uğurları arzulayıb.
Sonra Polimer Materialları İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, k.ü.f.d., dos. Sevil Maşayeva, AKİ-nin Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, k.ü.e.d., dos. Əfsun Sucayev və professor Fikrət Quliyev akademik Vaqif Fərzəliyevin gənc alim və mütəxəssislərinə olan diqqət və qayğısından bəhs edib, yubilyarı təbrik ediblər.
Kimyaçıların dostu adına layiq görülməsinə görə AMEA Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasına təşəkkürünü bildirən akademik Vaqif Fərzəliyev bundan sonra da gənc mütəxəssislərə dəstək olacağını, onların davamlı inkişafı üçün əlindən gələni əsirgəməyəcəyini bildirib, gənc alimlərə məsləhətlərini verib.

В Институте химии присадок НАНА при организации Совета молодых ученых и специалистов состоялась церемония вручения диплома «Друг молодых химиков».
Открывая мероприятие, председатель совета доктор философии по физико-математическим наукам, доцент Фамин Салманов отметил, что в академии проводятся ряд поощрительных мероприятий для привлечения молодежи к науке и интеграции отечественной науки в мировое научное пространство.
Фамин Салманов довел до внимания, что директор Института химии присадок, академик-секретарь Отделения химических наук НАНА академик Вагиф Фарзалиев всегда держит молодых ученых и специалистов в центре внимания, интересуется с проблемами, вызывающими обеспокоенность не только об их академической деятельности, но и социальном статусе.
«Совет молодых ученых и специалистов не оставляет без внимания ученых, которые приложили большие усилия для привлечения молодежи к науке, объявив этих видных личностей друзьями наших молодых ученых», - сказал Ф.Салманов и довел до внимания, что по результатам опроса, проведенного в этом году среди молодых ученых и специалистов институтов химии НАНА, Вагиф Фарзалиев был удостоен диплома «Друг молодых химиков».
Председатель Совета от имени молодых ученых поздравил 80-летнего Вагифа Фарзалиева награждением Президентом Ильхамом Алиевым орденом «Шараф» и дипломом «Друг молодых химиков» и пожелал ему крепкого здоровья и новых творческих успехов.
Далее председатели Советов молодых ученых и специалистов институтов академии, рассказав о внимании и заботе академика В.Фарзалиева к молодежи, поздравили юбиляра.